Taky jste minulý víkend se zatajeným dechem sledovali, jak se stroje SpaceX vznesly do vzduchu a úspěšně dopravily Douglase Hurleyho a Roberta Behnkena na Mezinárodní vesmírnou stanici?
Rozhodně jste nebyli sami. Už ve středu, kdy první pokus o start zmařilo počasí, se u Kennedyho vesmírného centra na Floridě navzdory koronaviru sešlo podle odhadů na 150 tisíc lidí a na sobotní úspěšný odlet jich dorazilo ještě víc.
Online přenos startu se stal nejsledovanějším internetovým projektem NASA vůbec a jen na jejích kanálech ho sledovalo přes 10 milionů lidí z celého světa. A i když se to ani náhodou nedá srovnávat s úžasem zhruba 600 milionů lidí, kteří v roce 1969 sledovali v televizi přistání Apolla 11 na Měsíci, neřekli jste si u té podívané, že byste v Crew Dragon taky chtěli sedět?
Jistě, pro drtivou většinu z nás to bude jen sen (ESA totiž momentálně nové astronauty nehledá a NASA bere jen americké občany), i tak se ale můžeme astronautům trochu přiblížit a po jejich vzoru na sobě zapracovat. A to nejen na své fyzičce a vědomostech, ale hlavně na mentální a psychické výbavě, která je pro úspěšné zvládnutí cesty do vesmíru stejně důležitá. Vyplatí se nám totiž i tady na Zemi. Co byste měli vyzkoušet?
Posilovat svou odolnost
Psychická odolnost je nejen základním mentálním předpokladem pro práci astronauta, ale taky jednou z nejdůležitějších vlastností v životě vůbec. Zvlášť když toužíte po nových věcech, jako třeba žít v cizí zemi nebo prorazit s vlastním nápadem. Neúspěchy, odmítnutí, problémy nebo špatné vyhlídky, to všechno je nepříjemné, když tomu ale podlehnete, tak… co?
Pracovat s negativními představami
Protože pak vás přestanou děsit a stanou se jen možnými variantami toho, co by se mohlo odehrát. V klidu očekávejte problémy a přemýšlejte, jak je řešit. Naučíte se díky tomu vycházet se strachem, získáte jistotu, že si dokážete poradit, a stres vás už nebude tolik paralyzovat.
Přizpůsobovat se
Buďte adaptabilní. Osvědčené způsoby, jak něco dělat, jsou fajn, ale nejen ve vesmíru musíte poznat, kdy už nestačí a je potřeba vymyslet něco nového.
Být otevření
Od té doby, co po oběžné dráze létá Mezinárodní vesmírná stanice, musí astronauti zvládnout žít šest měsíců nejen v jejím omezeném prostoru, ale taky ho sdílet s kolegy z odlišných kulturních prostředí. Musí proto chápat, že lidé jsou různí a mají různé zvyky, přijmout to a vyjít spolu. A taky mluvit anglicky a rusky.
Uvědomit si, kdo jste
Mnoho astronautů jsou dnes špičkoví vědci, kteří toho opravdu hodně umějí a dokážou. A jsou také velice ambiciózní. Vždyť když se máte dostat do vesmíru, potřebujete k tomu pořádný motor – například NASA se v posledním náborovém kole přihlásilo přes 18 tisíc zájemců a vzešlo z nich 11 nových astronautů – stejně tak ale dokážou své ego kontrolovat a zůstat skromní a pokorní.
V tváří v tvář rozlehlosti vesmíru si sice to, že jste jen člověk, uvědomíte snáz, než když stojíte v čele velké korporace, platí to ale pro nás všechny.
Budovat opravdové týmy
Astronauti na ISS jsou tým. Pokud by nebyli, nezvládli by to tam. Místo soutěžení se musí umět doplňovat, a když přijde krize, musí se navzájem podržet.
Být si jistí tím, co umíte
Už dlouho se věnujete svému oboru, máte za sebou úspěchy, pořád ale pochybujete, zda toho umíte dost? Pak začněte svým schopnostem a vědomostem věřit. Tak jako astronauti, kteří se musí umět rychle rozhodovat, a to i v situacích, kdy nemají všechny potřebné informace a důsledky jejich rozhodnutí mohou být dalekosáhlé. Abyste se dokázali obrnit vůči tlaku těchto „high-risk, high-stake“ situací, vám pomůže právě důvěra v to, co umíte.