Nejvlivnější ženou Česka 2020 je vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Žádná žena u nás nehospodaří s větším množstvím peněz, žádná nemá v současnosti přímý vliv na tolik oborů a odvětví zároveň.
Alena Schillerová už letos posvětila výdaje ze státní kasy ve výši 1,73 bilionu korun a není divu, že její kroky jsou v posledních týdnech a měsících ještě sledovanější než kdy předtím.
Ať už chceme nebo ne, první dáma Babišovy vlády přímo ovlivňuje životy každého z nás. A nejde jen o správu veřejných financí, ale například i o její kroky během současné koronavirové krize.
Jak se vlastně měří vliv?
My ho změřili už devětkrát. Žebříček nejvlivnějších žen Česka jsme ve Forbesu poprvé představili v říjnu 2012, kdy obálce našeho časopisu vévodila Meda Mládková a její strhující Příběh století.
Od té doby nás tahle práce mimořádně baví. Během devíti let se na našem coveru vystřídal pozoruhodně barvitý zástup žen z nejrůznějších oborů: výrazné české podnikatelky, jako je Simona Kijonková (2019), Martina Vítková (2018), Věra Komárová a Alexandra Kala (obě na společné obálce v roce 2016) nebo Jiřina Nepalová (2015), top manažerky jako Libuše Šmuclerová (2012), ale taky sportovkyně (Petra Kvitová, Ester Ledecká), influencerky (Karolína Kurková) nebo osobnosti typu pěvkyně Soni Červené – na obálce Forbesu v roce 2017 se objevila tehdy ve svých 92 letech.
Proč vám ten výčet píšu? Protože přesně takový je náš žebříček. Mimořádně pestrý. Scházejí se v něm osobnosti z nejrůznějších sfér lidské činnosti, které mnohdy spojují vlastně jen dvě věci: jsou ženy a jsou v tom, co dělají, prostě mimořádně dobré. Výjimečné. A mění podle nás Česko v mnoha ohledech k lepšímu.
Také letos jsme přitom začínali na seznamu čítajícím přes 300 jmen. Z nich jsme vybrali rovnou 135 nejvlivnějších žen, které mají zároveň české občanství – jedno z našich kritérií. Ke spolupráci jsme si přizvali znalce různých odvětví, insidery i poradce, a postupovali dle precizní metodiky kolegů v americkém Forbesu, kdy se hodnotí nejrůznější ukazatele a přidělují body.
U žen z byznysu sledujeme hospodářské výsledky společností, které ženy vlastní nebo je vedou, dění uvnitř firem i na trhu, nové akvizice, počet zaměstnanců i meziroční srovnání, celkový stav jejich odvětví, a to tři roky zpět.
V sekci politiky a veřejné správy počítáme objemy peněz, nad kterými mají dotyčné ženy přímou kontrolu, ale i to, kolik lidí může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit. Zároveň posuzujeme pozice a reálné pravomoci a důležitým kritériem je také jejich odvolatelnost.
Aktuální ročník významně ovlivnily události posledních týdnů a měsíců – koronakrize finálním pořadím zamíchala. Naše letošní cover lady ovšem političkou není. Je to žena, která měla spolu se svým mužem kdysi dobrý nápad. A taky dostatek energie ten nápad přetavit ve výnosný a úspěšný byznys. Po devíti měsících od založení firmy si ho všiml obr ze Silicon Valley a o dalších devět měsíců později firmu koupil.
Pokud si však myslíte, že miliardový exit znamená nohy nahoře jednou provždy, nenechte se mýlit. Příběh Květy a Šimona Vostrých je příběhem neuvěřitelného úspěchu, za kterým stojí stará nekonečná poctivá dřina.
A taky partnerský soulad, který se v byznysu jen tak nevidí. Tihle dva se znají 20 let, mají spolu dvě děti a chuť do další výzvy.
Ještě totiž neřekli poslední slovo.