Pokud váháte s investicí do nemovitosti v Praze a čekáte, že ceny půjdou kvůli krizi dolů, nedočkáte se. Tvrdí to majitel největší tuzemské developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.
„Nabídka bytů je v Praze stále menší než poptávka, takže čekám, že ceny budou nanejvýš stagnovat,“ říká Kunovský, podle Forbesu 17. nejbohatší Čech.
Takže jste kvůli krizi zatím nemuseli přeceňovat vaši nabídku a zlevňovat?
Ne, vůbec ne. Dopad na ekonomiku bude velký, to je jasné, krize se jí dotkne, půlbilionový deficit státního rozpočtu, který plánuje vláda, je něco šíleného, ale v Praze platí, že nabídka bytů je pořád tak výrazně menší než poptávka, že to ceny navzdory krizi podle nás udrží na stejné úrovni. Byť poptávka v dalších měsících asi klesne.
Zaznamenali jste pokles poptávky?
Zatím ne. Na začátku epidemie měli samozřejmě všichni jiné starosti, nikdo nevěděl, co se bude dít, jestli nevymře třetina populace. My jsme také zavřeli prodejní místa a všechny, kdo mohli pracovat z domova, jsme poslali s 80 procenty platu na home office. Byli jsme ale aktivní na internetu, a protože jsme viděli velkou návštěvnost, jak lidé seděli doma a měli víc času, vypustili jsme v polovině dubna takový první balonek, asi 85 bytů na Palmovce. A byl to ohromný úspěch.
Prodali jste je bez problémů?
Ano. Takže jsme o měsíc později do nabídky zařadili další projekt, který jsme plánovali začít prodávat až na podzim – a zase o to byl velký zájem.
Čím si to vysvětlujete?
Faktorů je víc. Jednak jsme tam nastavili příznivé ceny, k tomu se přidaly dostupnější hypotéky, jak ČNB uvolňovala podmínky, lidé také seděli doma a měli víc času procházet naše nabídky, plus svou roli sehrála i nejistota. Koruna za tři měsíce ztratila vůči euru 10 procent, nikdo nevěděl, co se bude dít dál, a investice do nemovitostí je pořád nejjistější forma ukládání úspor.
V mém okolí ale spousta lidí váhala a spíš pořízení bytu odkládala v přesvědčení, že ceny půjdou ještě dolů.
Musím popravdě přiznat, že v našem případě sehrálo roli to, že jsme uvedli na trh dva zbrusu nové projekty, to je vždycky impulz, na který zákazníci reagují dobře. Kdybychom to neudělali, asi by tam nějaký pokles v poptávce byl také. Nejvíc se to stejně projeví až na podzim.
Co se dá tedy čekat?
Bude velká diferenciace mezi menšími developery, kteří připravovali projekty na špatných místech se špatnými dispozicemi nebo s předraženými cenami, a velkými developery se zkušenostmi. U dražších nemovitostí můžou být nějaké diskonty nebo bonusy, ale jinak si myslíme, že cenová hladina klesat nebude, ale nebude ani růst. Spíš se bude stabilně držet na stejné úrovni.
Neprojeví se ani to, že v Praze teď zejí prázdnotou tisíce bytů na krátkodobý pronájem?
Jsem optimista v tom, že v Praze je stále bytů strašně málo. I když bude krize, Praha bude pořád magnetem. Lidé, kteří pronajímají byty na Airbnb, budou mít velký výpadek, ale krátkodobé pronájmy se na podzim zase začnou vracet. Ano, nájmy můžou zlevnit, ale Praha není nafukovací, zvlášť centrum. Někteří kolegové říkají, že to teď na chvíli zamrzne a pak to hned zase půjde rychle nahoru. Já si myslím, že to tentokrát bude stagnovat delší dobu a bude se rozlišovat mezi kvalitními a nekvalitními nemovitostmi.
Co by se muselo stát, aby ceny klesly jako při minulé krizi?
Bytů je v Praze pořád málo, a dokud se jich na trh nepustí tisíce, nic se nezmění. Ano, jsou lokality, které mohou zlevnit, totéž platí i u předražených nemovitostí, ale obecně spíš ne. Druhým impulzem by muselo být zlevnění ceny stavebních prací, které v poslední době rostly do nebes, skoro bych řekl, že to byla až jistá nenažranost. V tomhle by mohla mít krize pozitivní dopad. Věřím, že bude mít na stavební firmy výchovný efekt a že zase spadnou zpátky na zem.
A jak se krize letos podepíše na Central Group?
Postavíme a zařadíme do nabídky všechno, co jsme si naplánovali, ale pořád je to málo. Připravujeme 30 tisíc nových bytů a jsme schopni dávat do nabídky až tři tisíce bytů ročně. Firma je na to takhle nastavená, jenže do nabídky jde v průměru jen 700 bytů ročně, protože na víc nemáme stavební povolení. Povolovací řízení je pořád pomalé a my to dlouhodobě kritizujeme.