Americký Apple svým novým operačním systémem iOS 14 opravil vážný problém z loňského podzimu, kdy vyšlo najevo, že některé aplikace bez vědomí vlastníků iPhonu mohou přistupovat do clipboardu telefonu, tedy do pole, do kterého zadáváte a kopírujete z něj text.
Nová funkce iOS 14 totiž při jakémkoli přístupu aplikace do clipboardu o tomto nově varuje uživatele. A díky tomu se u některých z nich přišlo na to, že porušují práva na soukromí uživatelů.
Znepokojivé pak je, že jednou ze smartphone aplikací, které na začátku roku přistihli výzkumníci v oblasti bezpečnosti Talal Haj Bakry a Tommy Mysk při porušování těchto práv, byl čínský TikTok. Tehdy mi vlastník TikToku, čínská společnost Bytedance, odvětil, že problém souvisí se zastaralou reklamní sadou Google Ads SDK, která byla nahrazena novým systémem.
Možná tomu ale tak vůbec nebylo. Protože jakmile Apple uvedl novou verzi operačního systému iOS 14, TikTok byl z porušování soukromí opět usvědčen, tentokrát trošku nečekanou cestou. Uživatelům se totiž po napsání pár znaků začalo objevovat upozornění, že TikTok konverzaci na pozadí sleduje.
Zdá se tedy, že čínská síť pro sdílení krátkých videí i přes předešlé sliby nepřestala s invazivními praktikami, a má tak stále přehled o tom, co uživatelé píší. Výmluva TikToku se ale i přes to příliš nezměnila.
Podle nejnovějšího vyjádření čínské společnosti je nyní problém „způsoben funkcí, která má odhalovat opakované spamové chování“ uživatelů, a zároveň dodala, že „již odeslala do App Storu aktualizovanou verzi aplikace, která tuto funkci antispamu odstranila, aby předešla zmatkům“. Jinými slovy tak říká, že byla přichycena při něčem, co neměla dělat, a vyřeší to jen opravou.
TikTok mi k tomu zároveň dodal, že platforma „je zavázána chránit soukromí uživatelů a je transparentní v tom, jak aplikace funguje“. A taky uvedl, že se těší na nezávislé odborníky, kteří mají později v tomto roce navštívit jeho Transparency Center.
Nejvážnějším problémem je ale v této souvislosti univerzální funkce clipboardu u Applu, která funguje tak, že cokoli zkopíruji ve svém počítači Mac nebo tabletu iPad, se okamžitě přenese do iPhonu a naopak. Takže u těch uživatelů, kterým TikTok běží na telefonu, může čínská platforma číst v podstatě cokoli, co si mezi zařízeními kopírujete. Hesla, pracovní dokumenty, citlivé e-maily, finanční výkazy… Prostě cokoli.
A i když se TikTok dlouho neměl k faktické nápravě této „špionážní“ chyby, nový operační systém od Applu jej ke změně zcela jistě donutí. „Jablíčkáři“ tak mohou začít být v klidu. Pro vlastníky iPhonů nyní platí hlavně to, že by si měli nainstalovat nejaktuálnější verzi TikToku dostupnou v Apple Storu, která by měla být teprve vydána. Do té doby byste při používání aplikace měli mít na paměti, že vaši schránku aktivně čte.
Neví se ale, jestli podobný problém mají i vlastníci chytrých telefonů s operačním systémem Android.