Moderní strašnický zimní stadion, který dnes nese jméno Škoda Icerink, ovládla společnost Pexanova, za níž stojí devětačtyřicetilý Petr Nešetřil, dlouholetý byznysový partner miliardáře Pavla Tykače.
Firma Pexanova se stala od 1. března letošního roku provozovatelem bruslařského stánku a zároveň kompletně odkoupila aktivity spojené s jeho provozem a převzala závazky z leasingových smluv souvisejících s výstavbou a provozem.
Stadion postavený podle projektu Břetislava Plachého (Atelier A+B) v těsném sousedství Jižní spojky získal ocenění Stavba roku 2018. Vyšel zhruba na 200 milionů korun a dnes je v něm prostor pro veřejné bruslení, krasobruslení i lední hokej. V rámci koronavirových omezení se jeho provoz obnovil od června.
Po původních vlastnících ovšem zůstali zklamaní a naštvaní věřitelé. „Čekáme na peníze a nikdo s námi nekomunikuje o aktuálním stavu,“ říká Josef Luks, jednatel firmy JPL Invest, která se stará o peníze klientů z prostředí profesionálního sportu.
JPL společně se svými klienty nakoupilo v roce 2017 za několik milionů korun dluhopisy, které měly být letos na konci března splaceny. K tomu ovšem nedošlo a Luks teď spolu s dalšími dluhopisáři situaci právně vyhodnocuje a „připravuje kroky k ochraně pozice svých klientů“. „Všechny změny v projektu a jeho aktuální vyústění vypadají přinejmenším velmi podezřele,“ dodává.
Předchozí vlastníci stadionu, sdružení pod společností Padok Investment, byli tři: Petr Novotný, Vítězslav Kus a Milan Vladyka. Posledně jmenovaný loni spáchal sebevraždu, s majiteli dluhopisů pak komunikovali jen Kus s Novotným.
Ti v polovině března poslali e-mail, v němž tvrdili, že kvůli pandemii koronaviru nejsou schopni peníze splatit a vyhlašují na sebe insolvenční řízení. Přitom ještě v prosinci 2019 přesvědčovali Lukse o úpisu nových dluhopisů a výborných podnikatelských vyhlídkám jejich dalších projektů s tím, že pražský Icerink Praze funguje výborně. Následně ale došlo k přejmenování firmy a převodu stadionu na nového vlastníka.
Proč Padok Investment nedostál svým závazkům vůči držitelům dluhopisů, když stadion funguje a s obsazeností nemá zásadní problém (v roce 2019 byl led plný ze 72 procent)? Spekuluje se o tom, že jeho zakladatelé přepískli plány na expanzi – chtěli stavět další podobné stadiony v Česku i v Německu – a došly jim peníze.
Vlastnická rošáda ve Strašnicích podle všeho nebyla jediná, alespoň co se týče pražských zimních stadionů. Na druhém konci města, v Letňanech, se také chystá převzít vládu nad ledem nový majitel.
Bratři Vojtěch a František Kučerové (druhý jmenovaný je olympijský vítěz z Nagana) prodávají svůj areál finančníkovi Karlu Pražákovi. „Ano, tato sportoviště pomalu přebíráme a analyzujeme možnosti dalšího rozvoje,“ potvrdil Forbesu jeho mediální zástupce Ondřej Pechar.