Málokteré odvětví zasáhla koronavirová krize tak jako to ropné. Ve druhém čtvrtletí 2020 prošly ceny ropy bouřlivým vývojem, který ze všeho nejvíc připomíná horskou dráhu. Ceny ropy spadly do minusu, křičely palcové titulky na konci dubna, když futures na ropu WTI (lehká ropa s dodáním v USA) zamířily do záporných hodnot.
Teď zase všude čteme, že ropa má za sebou nejlepší čtvrtletí za posledních 30 let. Tak jak to vlastně je?
Severomořská ropa Brent si za 2Q letošního divokého roku skutečně připsala zhodnocení o 80 procent, a americká ropa WTI dokonce 91 procent. Což není tak šokující, když si uvědomíte, jak hluboko se obě propadly. Mezinárodní doprava kvůli pandemii poklesla prakticky na nulu a s ní i poptávka po ropě. Ropné zásoby se tak začaly hromadit, což postupně vyvolalo obří kolaps na trhu, který neměl v historii obdoby.
S postupným uvolňováním koronavirových opatření však v minulých týdnech vzrostla i poptávka po černém zlatě a jeho cena se začala znovu zvyšovat. Stále je však na poměrně nízkých úrovních ve srovnání se začátkem roku 2020 – ztráty jsou kolem 34 procent. Ropný sektor tím pádem logicky přitahuje investory i spekulanty sázející na další růst cen. Ve středu pozornosti se tak ocitají ropné společnosti, které se mohou pochlubit zejména atraktivní dividendou.
Dubnový kolaps na trhu s ropou byl pro společnosti podnikající v ropném byznysu opravdovou zkouškou. Některé, hlavně z řad amerických alternativních těžařů, včetně pionýra v oboru břidlicové těžby Chesapeake Energy, už dokonce požádaly o ochranu před věřiteli.
Zajímavé přitom je, že většina akcií amerických těžařů ropy dosáhla svého dna již v průběhu března, tedy ještě před pádem cen ropy WTI do záporných hodnot. Od května se jejich akcie svezly s rostoucí cenou ropy, a v současnosti se tak v některých případech obchodují dokonce na násobně vyšších hodnotách, než byla minima z března.
Vzhledem k postupnému obnovení cestovního ruchu nesporně poroste i spotřeba ropy a ceny akcií ropných společností by se mohly pomalu vracet na hodnoty, které jsme viděli před vypuknutím koronaviru. Ozdravný proces však bude trvat v řádech několika měsíců, možná i let. To potvrdila i Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která očekává pokles globální poptávky pro druhé pololetí 2020 o více než 6 milionů barelů denně, přičemž v první polovině roku klesla poptávka téměř o 12 milionů barelů denně.
Spotřeba ropy tak jednoznačně ve druhém pololetí poroste. Stále také platí dohoda OPEC+ (včetně Ruska) o snížení produkce bezmála o 10 milionů barelů denně do konce července. Další prodloužení těžebních omezení by ropě mohlo pomoci k vyšším cenám. Otázkou však je, jak dlouho budou jednotlivé země ochotné danou dohodu dodržovat.
Na koho vsadit?
Pro investory, kteří věří v růst cen ropy, může v současnosti působit zajímavě například společnost Occidental Petroleum, která je po koupi Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin (jihovýchodní část USA bohatá na ropu). Společnost sice prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA v Ománu, Libyi a Kolumbii.
Pro hodnotové investory může být atraktivní například jedna z největších společností na trhu, Chevron Corporation. Po kolapsu na ropném trhu se soustřeďuje na škrtání nákladů, které by měla v letošním roce snížit o 20 procent. Atraktivní je také téměř šestiprocentní dividendový výnos, který společnost chrání i přes škrtání nákladů.
Autor je analytikem společnosti Colosseum.