Jedna země, jeden systém. A především jedna ekonomika. V reakci na přijetí nového čínského zákona, dále přiškrcujícího někdejší britskou kolonii, oznámil Donald Trump, že už nepovažuje Hongkong za oddělený od Číny. Hlava Spojených států tak nařídila ukončení preferenčního zacházení, kterého se Hongkongu v obchodních vztazích s USA doposud dostávalo.
„Žádná zvláštní privilegia, žádné zvláštní ekonomické zacházení a žádný vývoz citlivých technologií,“ řekl prezident, který už dříve označil kroky Pekingu za „tragické“. Hongkong, v současné době významné finanční centrum, získal výsady před rokem 1997, kdy zvláštní status s Čínou vyjednala Velká Británie.
Hongkongským firmám nově hrozí nasazení obdobných cel či omezení pro vývoz a dovoz technologií, jaké USA aplikují na čínské firmy. A dojde také k uvalení sankcí na vybrané představitele odpovědné za situaci v Hongkongu.
Takzvaný bezpečnostní zákon, který koncem května prosadil pekingský parlament, je podle kritiků porušením závazků vyplývajících z dohody z roku 1984 a zásadním omezením svobody území. Předpis nově definuje čtyři trestné činy, mezi nimi například i podkopávání pekingské autority v Hongkongu. Také dovoluje Číně rozmístit ve zvláštní administrativní oblasti vlastní bezpečnostní složky.
„Byla odebrána jejich svoboda. Byla odebrána jejich práva. A Hongkong už nebude schopný konkurovat na volném trhu,“ uvedl na obhajobu svého rozhodnutí americký prezident. Už tak napjaté vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa tak utržily další ránu.
Čínské ministerstvo zahraničí odpovědělo prohlášením, ve kterém hrozí sankcemi vůči Spojeným státům, pokud opravdu přistoupí k zamýšleným změnám. Země už dříve varovala Západ před snahou o zasahování do jejího vztahu s Hongkongem. Nedávné kroky USA odsoudila s tím, že jde o „hrubé vměšování do jejích vnitřních záležitostí“, a upozornila, že s pokusy o zabránění provedení zákona USA nikdy neuspějí.