Bezos si dal svačinku, Zuckerberg se zapotil při konfrontaci s interními e-maily. Tak ve zkratce vypadalo středeční slyšení generálních ředitelů Amazonu, Facebooku, Applu a mateřské společnosti Googlu před Kongresem. Šéfové největších technologických firem se na něm měli zpovídat ze svých monopolistických hříchů.
Na rozdíl od dřívějších obdobných slyšení, která už čtveřice zažila, se tentokrát obvinění vztahovalo na širokou škálu přešlapů. Největší internetový obchod údajně zneužívá interní data prodejců, aby sám uspěl se svými vlastními výrobky, App Store od Applu zase určuje přísná pravidla pro všechny mobilní aplikace a nutí výrobce softwarů používat platební bránu, kterou sám vlastní. Facebook údajně systematicky skupuje většinu ambiciózních startupů, čímž si zajišťuje nulovou konkurenci.
Pochybnosti pak vzbuzuje i politická rovina algoritmu sociální sítě, která upřednostňuje velké hráče a chtě nechtě tak umlčuje hlasy malých médií a společností. Konkurentům Googlu se pro změnu nezamlouvá způsob, jakým mezi svými výsledky upřednostňuje služby vlastněné, jak jinak, právě jím samotným. Podobné praktiky mu v minulosti vyčetla už i Evropská komise.
O konkrétní právní přešlapy tady ale nešlo. Slyšení bylo spíš vyústěním dlouholetých obav z moci gigantů, ovlivňujících nejen trh, ale i naše soukromí a celosvětovou politickou debatu. S globálním lockdownem navíc digitální platformy definitivně zpečetily svůj vliv na téměř všechny oblasti naší každodennosti.
Dlouho očekávané sezení se přesto obešlo bez většího dramatu. Nejbohatší muž planety se první dvě hodiny ani nedostal ke slovu, ale po vydatné svačince a skoupých dotazech zákonodárců uznal, že jakkoli politika uvnitř Amazonu zakazuje využívání zprostředkovaných dat k podpoře vlastního byznysu, „nemůže zaručit, že se to nikdy nestalo“.
Mark Zuckerberg měl vysvětlit interní e-maily z roku 2012 (tedy z dob před tím, než společnost koupila Instagram), ve kterých padaly věty jako „Instagram by v budoucnu mohl Facebooku překážet“, a odkazoval na požehnání instagramové akvizice od Federální obchodní komise – orgánu dohlížejícího na případy nekalé soutěže.
Zuckerbergova výpověď, stejně jako celé slyšení, stála na formalitách; kontext toho, jak mocná je čtveřice gigantů, jejichž společná hodnota dosahuje přibližně 5 bilionů dolarů, se dostával do pozadí. Společným argumentem, který zazníval od všech přítomných, byla přidaná hodnota, jakou byznysy přinášejí Americe a Američanům.
„Apple je výlučně americká společnost, jejíž úspěch je možný pouze v této zemi,“ uvedl vedle počtu pracovních míst, které Apple pro Američany vytvořil, ředitel firmy Tim Cook. CEO Facebooku se zase opíral o snahy přemoci čínskou nadvládu v technologiích, Bezos zdůrazňoval potřeby amerických zákazníků.
Všichni přítomní pánové tak nakonec odcházeli s čistým štítem a ani mezi opozičními politiky nedošlo k vyhrocené diskusi. To, zda se velikánům podařilo obhájit své soutěžní taktiky, se však teprve dozvíme. Celkový dopad sezení bude záviset na konkrétních opatřeních, která Kongres přijme na základě toho, co se včera dozvěděl.