Splachuje se v ní dešťovou vodou, stíní předokenními žaluziemi a okolí zdobí hmyzí hotel i venkovní posilovna pro zaměstnance. Tak se zrodilo hlavní distribuční centrum německého online prodejce REAL digital, které bylo v těchto dnech certifikováno jako nejšetrnější průmyslová budova na světě dle nejnovějších standardů BREEAM 2016 New Construction.
Projekt investora Accolade a stavitele průmyslových zón Panattoni obdržel jako první v České republice známku udržitelnosti „Outstanding“ a rekordní skóre 90,68 procenta, na kterém se podepsala už samotná výstavba: během revitalizace chátrajícího areálu bývalých chebských strojíren šla většina stavebního a demoličního odpadu na recyklaci.
„Je to završení cesty výstavby šetrných budov, kterou jsme si s Pavlem Sovičkou z Panattoni vytyčili už v roce 2015,“ rekapituluje Milan Kratina, CEO Accolade. „Jsem rád, že je ČR opět na špici a že právě moderní haly dostaly takto prestižní ocenění. Ano, ty haly, které jsou často neprávem označovány jako nešetrné škatule.“
Na principy udržitelného rozvoje narazíte v budově doslova na každém z jejích sedmaadvaceti tisíc metrů čtverečních. Nejimpozantnější parametry má přitom v oblasti nakládání s vodou – díky unikátnímu systému splachování toalet dešťovou vodou se podařilo oproti průmyslovému standardu snížit spotřebu pitné vody o 84 procent.
Hala je vybavena chytrým LED osvětlením, měřením a optimalizací spotřeby energie či exteriérovými žaluziemi, které významně šetří energii potřebnou na klimatizaci prostoru. Spotřeba energie se tak snížila o 56 procent a generovaná uhlíková stopa o 58 procent. Všechny zvolené stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě a k vysokému hodnocení při certifikaci přispěla i tzv. kvalita vnitřního prostředí, zohledňující pracovní podmínky pro zaměstnance.
„Při realizaci skutečně udržitelné stavby s tak vysokým skóre nestačí jen zaměřit se na jednu oblast, ale je třeba sledovat všechny dohromady. Celý tým může být právem hrdý na tento úspěch, který je vzorem pro další projekty nejen v České republice, ale i po celém světě,“ chválí projekt Shamir Ghurma, ředitel společnosti BREEAM, která certifikace udržitelného rozvoje provádí celosvětově.
Jeho slova potvrzuje i Malgorzata Sochacka ze společnosti Arcadis, vedoucí certifikační proces. „Byla zde začleněna nadstandardní řešení, jako je bezpečný přístup pro chodce a cyklisty, venkovní odpočinková zóna, rozmanitá zeleň místně původních druhů, opětovné použití materiálů z demolic a mnoho dalších.“
Pomyslnou certifikační korunu si chebské distribuční centrum vzalo od jiné české budovy, logistického centra Amazonu v Dobrovízi. Generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Petr Sovička ale věří, že vysoko nastavenou laťku brzy překoná nějaká další jejich stavba. „Potvrzuje to naši pozici evropského lídra udržitelného rozvoje,“ dodává hozenou rukavici pro další průmyslové developery.