Nejde o značku, která by plnila mola světových módních přehlídek. Dokonce ani ta pandemická virtuální, jakkoli má jinak její zakladatel Errolson Hugh k technologiím maximálně blízko. Když se však na trhu objeví nová kolekce s charakteristicky vyvedeným nápisem Acronym, vyprodá se dřív, než řeknete „Matrix“.
Předním věrozvěstem Hughova techwear brandu Acronym je ostatně spisovatel William Gibson, jeden z duchovních otců literárního žánru kyberpunk, ze kterého postupně vykvetl i pestrý technooptimistický a zároveň apokalyptický životní styl.
Právě ten vyžaduje stylové doplňky i v roce 2020, kdy leccos z kyberpunkových klišé – univerzální připojení k síti, všudypřítomné sledování, korporace ovládající politiku – na vlastní kůži žijeme.
Oblečení od Acronymu si oblíbili především movitější „cyberpunks“, protože kousky s kryptickými názvy jako J1A-GT (bunda), P10-DS (kalhoty) nebo NG5-AK (nákrčník) vás mohou přijít na částky v rozmezí 30 až 50 tisíc.
Platíte za precizní dílenské zpracování (berlínská značka šije mimochodem už přes deset let u nás v Šumperku), ale především za modulární design s důrazem na použitelnost v moderním světě.
Kapsy jsou připraveny polykat klíče i mobilní telefony tak, aby se tyto vzájemně nepoškrábaly, kabáty odolají dešti i vichru a jdou zároveň několika jednoduchými pohyby svléknout a pověsit na záda, abyste byli připraveni reagovat na vrtochy počasí v časech klimatické změny.
Filozofie, kterou světoběžník Errolson Hugh spolu s parťačkou Michaelou Sachenbacher a svým týmem razí, se nově odrazila do nečekané, ale logické spolupráce s tchajwanským technologickým gigantem Asus.
Kolaborace dala vzniknout notebooku, který na stránkách Acronymu najdete pod kódem RMT01, i když celým jménem mu říkají ZPHYRS R O G ZEPHYRUS G14–ACRNM REALITY MODELLING TOOL.
Co tenhle kousek pro „modelování reality“ ukrývá? Pod svou hardwarovou kapotou nic zas tak šokujícího: základem je model Asus ROG G14, tedy herní notebook, který je jedním z nejvýkonnějších ve své kategorii. Acronym si vzal původní konfiguraci do parády a spíš než výkon poladil styl.
Tělo mašiny tak nově nese jejich typický minimalistický branding od designéra Davida Rudnicka a na herní původ odkazují jen barevné klávesy WASD, používané ve hrách k pohybu. Samotná klávesnice pokračuje svým vlastním svérazným směrem, který může být na pohled matoucí, ale svou skrytou funkčnost má.
Jako by tím v Acronymu opět říkali: Stát se uživatelem našich produktů znamená vstoupit do utajeného spolku, kde se zdravíme zednářským potřesením ruky a používáme výrazy, kterým nikdo cizí nemůže rozumět.
Tomuto přístupu jde však nejvíc naproti to, čím vás po zapnutí přivítá operační systém. Zdánlivě obyčejné desítkové Windows ukrývají předinstalovaný software TheBrain, vyvíjený Errolsonovým bratrem Harlanem.
Popsat jeho možnosti by vydalo na vlastní článek, ale ve stručnosti lze říct, že jde o specifický organizátor myšlenek, nápadů a obecně znalostí, mezi kterými vytváří cosi jako nervovou síť. Přiloženým USB klíčem se navíc dostanete na speciální web, který má dále rozvíjet cloudové a networkingové možnosti celého projektu.
Jak? Na to zatím ani jeden z bratří Hughů konkrétněji neodpovídá. V případě Acronymu jde o dlouhodobou součást jejich modu operandi, budujícího kolem značky auru tajemství a exkluzivity. Tomu jde naproti i skutečnost, že luxusní brand nedává ani euro na reklamu nebo marketing.
Brandové identitě naproti jde i cena nového notebooku. Oproti klasickému G14 si za exkluzivitu mocně připlatíte – konkrétně tisíc dolarů, takže vás celá mašina vyjde v přepočtu na bezmála šedesát tisíc korun. A to je přiznejme si cena, za kterou pořídíte výkonově daleko silnější stroje.
Pro fanoušky Williama Gibsona a kyberpunku obecně ale zůstává nejdůležitějším faktem jediné: na téhle „reality modelling tool“ bezproblémově rozjedete nadcházející herní hit Cyberpunk 2077.