„Jako každý s netrpělivostí očekáváme, kdy to celé skončí. Ale dá se říct, že do druhé vlny jsme vstupovali připravení,“ říká Karel Řepa. Spolumajitel pražské pobočky salonu Galard, který šije na míru pánské obleky a košile, postrádá kontakt se svými klienty a počítá ztráty. I tak ale neztrácí chuť tvořit.

Jako jedinému krejčovství v Čechách se jim totiž podařilo získat luxusní látky Icons od sira Thomase Masona, které se každoročně udělují jinému salonu. Proto také firma ušila košile, ve kterých se nafotili herci Jan Cina a Petr Vančura.

Většina módních tvůrců propadá skepsi, zda má smysl v nouzovém stavu cokoli podnikat, ale Řepa je přesvědčen, že krizi se dá vzdorovat pouze aktivitou.

Vydání Forbesu American Dream!

„Editorial jsme nafotili i proto, abychom ukázali, že košile na míru z bezkonkurenční látky není určená jen do kanceláří. Budete se v ní cítit natolik příjemně, že ji můžete nosit během videohovorů či na procházky,“ konstatuje.

Aby Galard nezastavil svou výrobu, dodává také do některých ordinací ochranné pláště. „Na jaře jich byl velký nedostatek, stejně jako roušek, které jsme rozdávali tam, kde bylo potřeba, zdarma. Nyní se snažíme stále šít, protože naše produkce se musí aspoň nějak udržovat v chodu,“ popisuje Řepa.

Ztráty jsou letos pro jeho zakázkové krejčovství, stejně jako pro řadu jiných, enormní. „V březnu jsme klesli na 20 procent obratu, ale červen, srpen i září už byly silné měsíce. Teď je to opět velmi slabé, začínáme se smiřovat s tím, že je ohroženo i konání Česko-slovenského plesu, jehož jsme partnerem,“ přiznává.

I tak ale neztrácí optimismus. „Udržujeme s klienty kontakt tak, že za nimi osobně přijedeme, zájem je také o naše dárkové poukazy. Jsme přesvědčeni, že jen co pandemie opadne, tak se všichni s radostí zbavíme tepláků a budeme se těšit na skvěle padnoucí oblek,“ prorokuje Karel Řepa.