Jmenuje se Özlem Türeci a tvoří polovinu vědeckého týmu, který ve spolupráci s Pfizerem vyvíjí účinnou vakcínu proti koronaviru. Zároveň třiapadesátiletá dcera tureckých emigrantů, kteří přesídlili do Německa, zosobňuje splněný sen.
Sen o manželství, kde není kariérní soupeřivost, ale spolupráce. Na nadějném léku totiž pracuje se svým životním partnerem Uğurem Şahinem.
Manželé spolu podnikají už od roku 2001, kdy založili společnost Ganymed Pharmaceuticals. Tehdy byla jejich hlavním cílem imunoterapie pro onkologické pacienty a svými úspěchy získali i podporu nadace Melindy a Billa Gatesových, která do práce vědců investovala 1,2 miliardy korun. V roce 2016 však manželé první společnost prodali za 422 milionů eur.
Svou druhou a v posledních dnech o poznání známější společnost BioNTech založili Özlem Türeci a Uğur Şahin společně s onkologem Christophem Huberem. Právě pod touto značkou nyní vyvíjejí vakcínu proti novému typu koronaviru.
Türeci v jednom rozhovoru vysvětlila sázku na výzkum před léčbou tím, že byla předurčena k tomu, aby celý svůj život zasvětila laboratoři. Ostatně už její matka byla vědkyní, byť otec chirurgem.
Manžela poznala během své praxe imunoložky v Hamburku. Spojovaly je stejné zájmy a také mají podle svých kolegů oba velmi klidnou, přátelskou povahu. A nadšení pro vědu. Jejich svatební den probíhal tak, že jen sundali pláště, vyrazili na radnici, aby se pak ihned vrátili do laboratoře.
V roce 2006 pár přivítal dceru, dokázali však skloubit rodičovské povinnosti s kariérou. Celá rodina je známá tím, že udržuje zdravý styl života, žije v menším bytě poblíž laboratoře v Mohuči, kam dojíždí na kole.
Podle žebříčku Welt am Sonntag patří Özlem Türeci se svým manželem mezi stovku nejbohatších Němců, ale na okázalosti si rozhodně nepotrpí. Když prý vědkyně zjistila, že jejich vakcína vypadá velmi nadějně, šla údajně uvařit čaj, místo toho, aby slavili šampaňským.
„Mám nejradši Oolong, rychle se připraví. Nemáme čas se zabývat žádnými zbytečnostmi,“ prohlásila Türeci v rozhovoru. V jiném se označila za „pruskou Turkyni“.
Její životní dráhu nasměrovaly jeptišky, otec Türeci totiž pracoval v katolické nemocnici. Když jako dítě prý viděla oddanost, s jakou pečují o své pacienty, slíbila si tehdy, že bude také pomáhat ostatním.
Vyvinout účinnou vakcínu proti covidu-19 proto považovali s manželem za svou „morální povinnost, kterou lidstvu jako vědci dluží“. Již brzy tak na vlastní kůži poznáme, zda Özlem Türeci a Uğur Şahin tento svůj pomyslný dluh splatili.