Tento týden rozhodne o tom, jestli a za jakých podmínek si v Evropě do konce roku vůbec zalyžujeme. Ani pravý nebo umělý sníh snášející se na sjezdovky totiž neznamená, že se vleky a lanovky rozjedou.

Za normální situace evropské Alpy kvůli lyžování navštíví během sezony 120 milionů lidí. Jen v případě Rakouska lyžařský průmysl, který je základním kamenem tamního cestovního ruchu, tvoří 15 procent hospodářského výkonu země.

Za otázkou, jestli vypustit lyžaře na zasněžené svahy, se tak odehrává boj o miliardy eur napříč Evropou. Rozhodování není jednoduché – buď zvednout peníze, které na sjezdovkách leží, nebo zariskovat a doufat, že se nebude opakovat situace z konce minulé sezony, kdy lyžaři covid-19 roznášeli po kontinentu.

Kdo už se rozhodl nechat peníze ležet, je Itálie, která prozatím odmítá lyžařská centra v prosinci otevřít. Právě prosinec a první lednové dny jsou z pohledu příjmů zásadní: generují až třetinu všech peněz, které lyžaři během sezony na horách utratí. „Sjezdovky a zařízení určená pro zimní dovolenou otevřou, až epidemie oslabí,“ uvedl ministr pro vztahy s regiony Francesco Boccia.

Italové se tedy podle všeho rozhodli, ačkoli definitivně jisté v dnešní době není téměř nic. Jenže když lyžování zakáže Itálie, tisíce lyžařů nezůstanou doma, ale vyrazí tam, kde lanovky pojedou.

Itálie proto volá po evropské solidaritě a vyzývá i ostatní alpské státy Evropské unie, aby sjezdovky zůstaly bez lyžařů i v dalších zemích. Podle italského premiéra Conteho je třeba zabránit především tomu, aby Italové strávili dovolenou v zahraničí, kde by se mohli nakazit koronavirem, a poté se „nekontrolovaně“ vraceli do vlasti. Premiér tvrdí, že střediska v EU by měla zůstat zavřená aspoň do 10. ledna.

Zatím se zdá, že volání po společném postupu zafungovalo ve Francii a Německu. Představitelé obou zemí předběžně kývli na to, že i jejich lyžařské areály zůstanou během svátků zavřené. „Jsme naprosto zaskočení a žádáme vyjasnění situace,“ reagoval Jean-Luc Bloch, předseda francouzské Národní asociace starostů horských středisek. Podle něj by se v případě uzavření lyžařských center v ohrožení ocitlo 120 tisíc pracovních míst.

Kdo se ale rovnou na vládní úrovni postavil proti, jsou Rakušané. „Když si jde teď někdo sám zaběhat, je to podobně nebezpečné, jako když si jde sám zalyžovat,“ řekl v polovině týdne rakouský premiér Sebastian Kurz.

„Když někdo použije vlek, je to jako když použije hromadnou dopravu,“ dodal. Na druhou stranu o víkendu v rozhovoru pro Kleine Zeitung uvedl, že ve chvíli, kdy v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné otevírání nenastane a masivní omezení potrvají dál.

Jak to bude s lyžařskými středisky, oznámí Rakousko pozítří. A dá se předpokládat, že na rozhodnutí Rakušanů zareagují i další alpské státy.

Kdo se ale rozhodl na nic nečekat, jsou Švýcaři, kteří si z debat šéfů zemí Evropské unie nic nedělají a vleky už rozjeli. A minimálně z pohledu peněz se jim to vyplácí. Zájem o prosincové pobyty ve švýcarských apartmánech je totiž značný.

Portál E-Domizil, nabízející ubytování ve 14 tisících apartmánů včetně mnoha v lyžařských centrech, uvádí, že na letošní prosinec je zájem meziročně vyšší o 43 procent. Zdá se tak, že evropským lyžařům nevadí ani vyšší švýcarské ceny.

Otázkou je i to, jak bude vypadat start lyžařské sezony v Česku. Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot agentuře ČTK řekl, že k zákazu provozu lyžařských středisek přes vánoční prázdniny v České republice nevidí relevantní důvod a doporučuje italskou iniciativu odmítnout.

Pozornost by se podle něj měla soustředit na nastavení a uskutečnění odpovídajících bezpečnostních pravidel pro fungování horských areálů.  Ministr zdravotnictví Jan Blatný si ale neumí představit, že by se Česko chovalo v rozporu s doporučením ostatních evropských zemí.

Nebylo by to podle něj dobře ani z toho důvodu, že by na tuzemské hory zamířili lyžaři, kteří nebudou moci jinam. Situaci se ještě snaží zachránit vlekaři, kteří se budou s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími experty snažit Blatného přesvědčit balíčkem opatření.

Balíček by měl jasně popsat pravidla pro fungování lyžařských center. Hotový by měl být tento týden, konečné slovo pak nejspíš bude mít tradičně premiér Babiš.