Den, na který Amerika jen tak nezapomene. A také den, který se do její historie zapíše podobně nechvalně jako události z 24. srpna roku 1814, kdy britské jednotky vypálily Kapitol.
Co přesně se před sídlem americké demokracie i v jeho útrobách odehrálo? Nabízíme souhrn klíčových událostí, které se prohnaly Washingtonem, D.C., ve středu 6. ledna 2021.
„Tohle je státní převrat“
Národní asociace výrobců, mocná americká lobby, která v minulosti podporovala Donalda Trumpa, nad ránem vyzvala viceprezidenta Mikea Pence, aby využil 25. dodatku ústavy a v zájmu zachování demokracie zahájil procesy, které povedou k Trumpově odvolání.
„Odcházející prezident pouze podněcoval násilí ve snaze udržet se u moci, a jakýkoli zvolený zástupce lidu, který by ho nadále bránil, porušuje přísahu ústavě a zatracuje demokracii ve prospěch anarchie,“ píše se ve vyjádření asociace výrobců, přispívajících ročně více než dvěma biliony dolarů do amerického rozpočtu.
„Tohle je státní převrat a měli bychom podle toho jednat,“ uvedli zástupci asociace směrem k Trumpově rétorice a jejím včerejším následkům.
Zbavit se Trumpa?
Vlivná lobby výrobců není jediná, která během noci začala nahlas mluvit o odstavení Trumpa od moci. Jaké jsou ale scénáře, jak to provést, pokud by se k tomuto radikálnímu kroku skutečně Mike Pence nebo někdo jiný z administrativy odhodlal?
Jsou dva způsoby, jak se legálně zbavit prezidenta. Jedním je impeachment – Trump už jeden podstoupil, ale nedošlo k jeho schválení Senátem – a druhým 25. dodatek ústavy. Jeho sekce 4 popisuje situaci, kdy prezident již není nadále schopný vykonávat svoji práci hlavy státu, ale plně si to neuvědomuje a odmítá z funkce odstoupit dobrovolně.
25. dodatek je zjevně koncipovaný pro situace, kdy prezident pozbyde svéprávnosti kvůli psychické nebo fyzické nemoci. Někteří odborníci na výklad ústavního práva argumentují, že by ustanovení mohlo být využito i pro situaci, kdy je prezident nebezpečně nezpůsobilý dále zemi vést a svými rozhodnutími ji ohrožuje.
Pokud by se Pence rozhodl 25. dodatek využít, musel by on a většina Trumpova kabinetu prohlásit prezidenta za nezpůsobilého dál vládnout. Do prezidentského křesla by tak před nástupem Joea Bidena 20. ledna usedl právě Pence.
I potom by však měl Trump možnost se proti rozhodnutí odvolat, nicméně v jeho prospěch by musely hlasovat dvě třetiny obou komor Kongresu – a demokraté by mohli hlasování prostě odkládat do doby, než nadejde čas pro Bidenovu inauguraci.
Back to business
„A teď zpátky do práce,“ uvedl viceprezident Pence, když po nucené šestihodinové pauze znovu zahajoval jednání Senátu. Zdůraznil přitom, že násilí nikdy nezvítězí a strach nedobude posvátné stěny Kapitolu.
Bidenův den D
V nervózní, ale odhodlané atmosféře nakonec nad ránem Kongres definitivně potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb a učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena novým prezidentem Spojených států.
Na obnoveném zasedání zákonodárci odmítli námitky republikánů, jejichž počet navíc vzhledem k událostem značně prořídl, a viceprezident Mike Pence oznámil dokončení certifikačního procesu. Nakonec i Donald Trump skrze Twitter svého mluvčího (když jeho je stále zablokovaný) oznámil, že na konci ledna dojde ke „spořádanému“ předání moci nové hlavě státu.
Ani včera odcházející šéf Bílého domu neuznal porážku ve volbách, ale poprvé aspoň jasně řekl, že se jeho úřadování chýlí ke konci. „Přestože naprosto nesouhlasím s výsledkem voleb… 20. ledna dojde ke spořádanému předání moci,“ píše se v krátkém vyjádření zveřejněném Trumpovým mluvčím.
Když pohár přeteče
Několik vysoce postavených činitelů Bílého domu po násilí v Kapitolu odstoupilo a přidalo se tak k vlně rezignací, která momentálně kolem Trumpovy administrativy bouří.
Odchází pravá ruka první dámy Stephanie Grisham, která dříve dlouho zastávala i roli tiskové mluvčí prezidenta Trumpa. Agentura Reuters píše, že pro Grisham byly včerejší události na Capitol Hill poslední kapkou a její trpělivost přetekla.
Včera svůj post složili i zástupkyně Trumpovy tiskové mluvčí Sarah Matthews a sekretář Bílého domu Rickie Niceta. Odchází také Matt Pottinger, významný poradce pro bezpečnost, který měl v Trumpově administrativě zodpovědnost za vztahy s Čínou.
Ban na Twitteru
Ani několik hodin po incidentu Trump násilnosti demonstrantů neodsoudil. Dokonce i poté, co byl zřejmý rozsah situace a vědělo se o zraněných a ztraceném lidském životě na půdě Kongresu, přiléval Trump dál oheň do ohně svými prohlášeními na Twitteru.
Nadále vykřikoval křivá obvinění o ukradených volbách a vyzval své stoupence, aby si „zapamatovali dnešní den“.
„Tohle se stane, když zákeřně ukradnou posvátné drtivé vítězství vám, skvělým vlastencům, se kterými bylo tak dlouho nespravedlivě zacházeno,“ napsal Trump. Twitter jeho příspěvky stáhnul z důvodu porušení pravidel služby a následně prezidentovi pozastavil účet. Obnovení je podmíněno smazáním inkriminovaných tweetů.
Napřed byl slyšet jen ryk davu
Když senátor Mitch McConnell varoval své republikánské kolegy, že jejich snahy zvrátit výsledek voleb uvrhnou americkou demokracii do „spirály smrti“, nemohl tušit, jak rychle se jeho slova naplní. Stačilo pár desítek minut a práh horní komory překročil křik, dupot a ryk davu.
Senátoři se napřed v jednací místnosti zabarikádovali, potom je ochranka raději evakuovala do bezpečí. Dveře už se otřásaly pod tlakem demonstrantů, kteří násilím obsadili Senát. Pracovníci Kapitolu ještě rychle stihli vzít bedny s hlasovacími lístky, které zákonodárci přepočítávali, a odnést je do bezpečí.
„Aby se násilníkům nepodařilo ukrást výsledek voleb i doslova,“ píše redaktor New York Times, který celé situaci přihlížel z první řady, z balkonu pro novináře v komoře Senátu. Z jeho detailního popisu událostí včerejšího večera mrazí.
Jak to bylo s Národní gardou
Bezpečnostní složky Kapitolu čelí kritice za laxní přístup k rabujícím útočníkům – ve světle nekompromisních zásahů proti řadě poklidných demonstrací nebo také nechvalně proslulého vynesení protestujících na invalidních vozících jejich včerejší přístup šokoval komentátory i širokou americkou veřejnost.
I ve chvíli, kdy se situace vymkla kontrole a dav se násilím dostal na půdu Kongresu, Trump stále odmítal povolat na pomoc Národní gardu. Podle zdrojů z ministerstva obrany to nakonec musel být viceprezident Mike Pence, kdo dal rozkaz k nasazení jednotek Národní gardy. Armáda poté povolala 1100 gardistů z Washingtonu a další jednotky z Virginie.
V dalších hodinách se pak podíleli na zabezpečení Capitol Hill a udržování pořádku v centru Washingtonu. Přímo v budově Kapitolu byl nasazený také zásahový tým SWAT, který spadá pod FBI. Jeho příslušníci pomohli dostat sídlo Kongresu zpátky pod kontrolu a během tří hodin byli všichni demonstranti vyvedeni ven – za nimi ovšem zůstal chaos a zkáza.
Okupanti z řad ultrapravice
Byly by to skoro zábavné záběry, kdyby zároveň nedokumentovaly soumrak americké demokracie. Obhroublý postarší chlap sedí rozvalený v křesle uprostřed elegantní kanceláře, kam evidentně nepatří, přesto má nohy na stole a bohorovný výraz ve tváři. Nevadí mu, že místnost už pár lidí před ním začalo pustošit a další se přidávají.
Každý si chce něco odnést, tohle je totiž kancelář Nancy Pelosi, předsedkyně Sněmovny reprezentantů a nenáviděné demokratky, kterou transparenty v davu častovaly jako „satana“. Artefakty z její kanceláře si rabující odnášejí domů jako talismany, nadšená selfies ale jistě ocení policie, která bude konkrétní osoby stíhat.
Dav násilníků, kteří do Kapitolu pronikli, se rekrutoval z řad americké ultrapravice a konspirační scény. Sídlem americké demokracie se tak promenádoval například chlapík v tričku Camp Auschwitz nebo zástupci tamní neonacistické scény.
Zastřelená veteránka
To video je srdcervoucí. Mladá žena leží na zemi, v tratolišti krve, kolem ní stojí nebo klečí několik policistů a dávají jí první pomoc. Navzdory tomu se několik hodin poté veřejnost dozvěděla smutný verdikt – žena svým zraněním v nemocnici podlehla.
Nad ránem našeho času už víme, že obětí střelby v Kapitolu byla Ashli Babbit, jedna z protestujících a veteránka amerických vzdušných sil. Ve službě strávila 14 let a během toho byla čtyřikrát vyslána na misi do zahraničí. Vyšetřování prozatím ukazuje, že Babbit podlehla výstřelu ze zbraně některého z příslušníků policejní jednotky udržující pořádek v Kapitolu.
Podle posledních zpráv zemřeli při útoku demonstrantů na Kapitol ještě nejméně tři další lidé. Policie ale zatím nespecifikovala, jestli byly oběti z řad bezpečnostních složek, nebo okupantů, ani jaká byla příčina jejich úmrtí.
Výbušná situace
Washingtonská policie včera zároveň s útokem na Kapitol řešila i dvě výbušná zařízení na Capitol Hill. První nebezpečný balíček byl nalezen a zneškodněn v sídle Celostátního výboru Republikánské strany. Evakuováno bylo i sídlo Celostátního výboru Demokratické strany, kde také nalezli podezřelý balíček.
Akcie nerušeně rostou dál
Koho se ale dramatické události středeční noci v podstatě nedotkly, byl burzovní trh. Akcie na zprávy o definitivním potvrzení Joea Bidena jako vítěze amerických prezidentských voleb reagovaly růstem, Demokraté si navíc vítězstvím ve druhém kole senátních voleb v Georgii otevřeli cestu k dalším podpůrným balíčkům a výdajům na infrastrukturu – a na to investoři slyší.
Černý den pro americkou demokracii byl ale smutným dnem i pro dolar, který se propadl na tříleté minimum, a rány si po včerejšku lížou také americké státní dluhopisy.