Komunikační platforma WhatsApp mění své „terms of service“. Pokud jejich novou verzi uživatelé přijmou, vyjádří tak svůj souhlas s tím, že bude WhatsApp sdílet údaje o jejich telefonních číslech, telefonních číslech veškerých jejich kontaktů i lokalitách, v nichž se pohybují, se svou mateřskou společností.
A tou je Facebook.
Pokud na světě existuje jeden kolosální technologický moloch, který už několikrát prokázal, že soukromí svých uživatelů nemá zrovna v nepošpinitelné úctě, je to právě firma Marka Zuckerberga.
Facebook do nových podmínek pro uživatele WhatsAppu, jichž je nyní na světě přes dvě miliardy, vyráží zostra. Pokud uživatelé neodsouhlasí nové uživatelské podmínky do 8. února, tak o přístup k WhatsAppu přijdou.
Skandál Cambridge Analytica, při němž se v roce 2018 ukázalo, že Facebook prodal britské konzultační firmě osobní data svých uživatelů bez jejich výslovného souhlasu, byl třešničkou na dortu společnosti, která se s etickým přístupem k soukromým datům vůbec nemaže.
Současný krok, kdy se mají uživatelská data každého, kdo používá WhatsApp, dostat do datové mašiny Facebooku, se dal očekávat od roku 2014, kdy Zuckerbergova síť WhatsApp koupila za 19,3 miliardy dolarů.
Facebook pracuje už delší dobu na tom, aby jeho Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram jely na jedné platformě, v níž budou veškeré uživatelské profily propojeny. Výsledek už byl uveden do praxe v případě Instagramu a Facebook Messengeru (což značila i proměna barev ikonky aplikace, která se teď skládá z barev Messengeru a Instagramu).
Spojení znamená, že profil uživatele na Facebooku je propojen s profilem uživatele na Instagramu – a lze tak provést přesnější zaměření při sběru dat.
Server Ars Technica získal vyjádření mluvčí WhatsAppu, podle níž je změna nezbytná, aby obchodní subjekty mohly uchovávat chaty z WhatsAppu v širší infrastruktuře Facebooku. Mluvčí ve vyjádření dodala, že současná změna se netýká uživatelů z Evropské unie a Velké Británie.
Pro evropské uživatele v současné chvíli podle jejího vyjádření neplatí, že by WhatsApp jejich data s Facebookem sdílel pro účely vylepšení produktů nebo reklam Facebooku.
Kupříkladu server The
Register nicméně odkazuje na sekci často kladených otázek na
stránkách WhatsAppu, v nichž zaznívá nevyřčený dodatek k této
formulaci. Podle této sekce
sdílí WhatsApp s Facebookem potřebné informace o
uživatelích za specifických podmínek vcelku samozřejmě.
K halasným kritikům současného vývoje kolem aplikace WhatsApp patří Elon Musk, který doporučuje namísto WhatsAppu využívat šifrovanou aplikaci Signal.
K doporučení čerstvě nejbohatšího člověka planety přidáváme i naše tipy na aplikace, které mohou sloužit jako alternativa WhatsAppu:
Signal
Veškerá komunikace v aplikaci Signal je šifrována end-to-end a můžete nastavit časovač pro automatické mazání zpráv. Signal si zakládá na vysoké úrovni ochrany osobních údajů, bezpečnosti uživatelů a transparentnosti. Podporuje textové a skupinové zprávy, mediální zprávy pro obrázky, audio, video a dokumenty, a také hlasové hovory nebo videohovory mezi uživateli.
Viber
Funkce Viberu zahrnují skupinový chat, okamžité hlasové a video zprávy a tisíce gifů a animovaných nálepek. Můžete si i nainstalovat rozšíření chatu, abyste mohli sdílet YouTube videa, hudbu ze Spotify, informace o poloze a další. Viber také podporuje audio a video hovory.
Všechny zprávy na serveru jsou šifrovány end-to-end a můžete je načasovat, aby se samy smazaly. Viber dále obsahuje funkci důvěryhodných kontaktů, která vám pomůže ověřit totožnost dalšího účastníka chatu.
Telegram
I tato aplikace poskytuje end-to-end šifrování a automatické mazání. V rámci skupinových zpráv můžete mít až neuvěřitelných 200 tisíc lidí v jednom konverzačním vláknu a chat v cloudu běží na globálně distribuovaných serverech, o kterých Telegram tvrdí, že mu pomáhají doručovat zprávy rychleji než jakákoli jiná dostupná aplikace. Pokud jste vývojář, Telegram API je zcela open source a zdarma.
Threema
Aplikace nechtěně proslulá i díky slovenské kauze Gorila slibuje kompletní soukromí a k jejímu použití nepotřebujete mít ani telefonní číslo. Kontakty můžete ověřovat pomocí QR kódů, takže vždycky víte, že si píšete s tím, s kým chcete. Chaty lze chránit i heslem a zprávy se po přečtení smažou. Threema ovšem není zdarma, měsíčně platíte 30 korun.
Wire
Podobně jako Threema je za peníze, ale jen pro byznysové využití. I osobní účty nabízejí vysokou úroveň zabezpečení a šifrování, s důrazem na hlasové a video zprávy. Podporuje sdílení multimédií a skupinové sdílení obrazovky ve videochatu.