Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
Vykopává Michal Pěchouček, přední český odborník na umělou inteligenci, profesor ČVUT a technický ředitel kyberbezpečnostní firmy Avast. Jak se dívá na sociální sítě? Co bude pověstná next big thing v jeho oboru? A kolik kubíků dříví zahřeje víc než ta nejpokročilejší umělá inteligence?
Moje ranní digitální rutina?
Každé ráno čtu na telefonu Financial Times a DeníkN.
Aplikace, bez které si teď nedovedu život představit?
Během pandemie trávím čas v Krkonoších, proto volím fantastickou aplikaci Windy.
Která sociální síť víc škodí, než pomáhá?
Každá, která se nezaměřuje na podporu a šíření násilí, manipulací a nepravd. Nemám rád ani sociální sítě, které lidem jen berou čas a snižují koncentraci a dlouhodobější soustředění (třeba na čtení knihy), aniž by jim dávaly zpět dostatečnou hodnotu. Nejsem znalec ani fanoušek sociálních sítí, ale myslím, že pro původní cíl, jako je komunikace mezi přáteli a sdílení zážitků, se výborně hodí.
Bichle, nebo Kindle?
Knihovna a Kindle.
Moje nejnovější technologická vychytávka?
Dostal jsem k Vánocům Storm Glass (předpověď počasí na chemické bázi, pozn. redakce) – a je to skvělé.
Jak chytrá je moje domácnost?
Fantastická kamna Nordica Rossa a 20 kubíků místních smrků v dřevníku. Zrovna teď totiž pracuju z chalupy z Krkonoš.
Kolik času denně trávím online?
Mimo práci minimum, v práci veškerý. Nějaký čas online bych rád vyměnil za čas na setkávání s lidmi (i v práci) nebo za cestování. Nikdy jsem neměl moc rád letadla a letiště, ale už mi opravdu chybí.
Nafta, nebo elektřina?
Navzdory tomu, že poslední rok jsme hodně na horách, bydlíme pořád v Praze v bytě. Takže bohužel zatím nafta. Těším se, až Praha nainstaluje dobíjecí stanice do lamp veřejného osvětlení. Pak to bude elektřina.
Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?
Umělá inteligence ve zdravotnictví bude ohromná. Firmy jako Deepmind ukazují, jak může diagnostika její pomocí překonat člověka a přispět tím ke zpřesnění, a hlavně ke zlevnění zdravotní péče. Věřím tomu, že umělá inteligence zvýší dostupnost zdravotní péče. A vychytávka? Inteligentní toaleta, která bude zcela nevtíravým způsobem perfektně rozumět naší kondici a zdravotnímu stavu.
Co stále ještě brzdí rozvoj umělé inteligence?
Pořád ještě nižší míra digitalizace. Tu ale doufám pandemie trochu postrčí. V budoucnosti tou brzdou naopak pandemie bude, protože odčerpá ve svém důsledku peníze ze základního výzkumu v nemedicínských oblastech.
Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?
Možná ekologické udržitelnosti. Až bude lidstvo žít v totálním souladu s přírodou a nebude žít na dluh kvality životního prostředí budoucích generací.