Seznamka Bumble ve čtvrtek úspěšně vstoupila na burzu a její akcie ihned narostly do vesmírných výšin. Ze zakladatelky a CEO společnosti Whitney Wolfe Herd se tak stala nejmladší miliardářka na světě, která svůj úspěch vybudovala od nuly. Žena, která aktuálně vlastní zhruba 12 procent společnosti, zakončila včerejší den s čistým jměním 1,5 miliardy dolarů.
Firma Bumble původně vstupovala k veřejnému obchodování s cenou 43 dolarů za akcii, nakonec však cena vyšplhala na částku 76 dolarů za akcii.
Zakladatelka Wolfe Herd momentálně vlastní podle informací společnosti 21,54 milionu akcií. Dosud jí podle Forbesu připadalo 20 procent společnosti, se vstupem na burzu se však její podíl snížil na 11,6 procenta. Většinovým vlastníkem tak zůstává se svými 67 procenty investiční společnost Blackstone, která do mateřské společnosti Bumble vstoupila koncem roku 2019.
Jednatřicetiletá podnikatelka se tímto krokem stala nejen nejmladší self-made miliardářkou světa, ale navíc také nejmladší generální ředitelkou v USA, která kdy společnost přivedla na burzu.
Bumble je po Match.com druhou velkou seznamkou, která se stala veřejně obchodovatelnou. Právě druhá zmíněná, jejíž mateřská společnost Match Group vlastní také asi nejznámější online seznamku Tinder, vstoupila na burzu v roce 2015 a její tržní kapitalizace je aktuálně 45 miliard dolarů. Skupina v roce 2017 dokonce vyjádřila zájem o odkoupení Bumble od Wolfe Herdové za 450 milionů dolarů, ta však nabídku nepřijala.
Hodnota společnosti Bumble při včerejší ceně 76 dolarů za akcii vyšplhala na 8,6 miliardy dolarů. A v loňském roce se jí, nejspíš i díky pandemii, dařilo. V prvních devíti měsících roku 2020 hlásila tržby 417 milionů dolarů, o rok dříve to přitom bylo 363 milionů dolarů.
Match Group pro porovnání za stejné období loňského roku utržila 1,7 miliardy dolarů, v prvních devíti měsících roku 2019 to bylo 1,5 miliardy. Vstupem na burzu v roce 2015 firma se sídlem v texaském Austinu získala 2,2 miliardy dolarů.
Většina finančních prostředků získaných zahájením veřejného obchodování společnosti Bumble má být použita na nákup nebo vyplacení akcií od hlavního vlastníka společnosti, soukromé společnosti Blackstone, která předtím vlastnila téměř 91 procent.
Wolfe Herdová je jednou z původních tvůrkyň Tinderu a svou seznamku Bumble založila v roce 2014 krátce poté, co Tinder žalovala za podporování diskriminačního prostředí a sexuálního obtěžování. Podle jejích slov jí její bývalý šéf a přítel, Justin Mateen, vyhrožoval, psal nevhodné zprávy a navíc zbavil titulu spoluzakladatelky. Společnost však jakékoliv obvinění popřela.
Wolfe Herdová se poté spojila s ruským miliardářem Andrejem Andrejevem, tvůrcem úspěšných online seznamek pro evropský a latinskoamerický trh, s nímž založila seznamku Bumble, na které se ženy mají cítit bezpečně. Bumble je specifická tím, že pouze žena může udělat první krok a zahájit komunikaci, což ji odlišuje od většiny jiných aplikací podobného charakteru.