Všichni zaměstnanci firmy Hopi už jsou proti koronaviru očkováni. Všichni, kteří pro firmu pracují v Rumunsku.
„Máme tam zhruba 250 zaměstnanců, a přestože Rumunsko asi většinově nevnímáme jako tu nejprogresivnější zemi, logistiku považuje za klíčový a strategický sektor, takže v něm očkovali prioritně,“ říká spoluvlastník firmy David Piškanin.
Holding Hopi byl založený jeho otcem Františkem Piškaninem, podle Forbesu jedním ze stovky nejbohatších Čechů s aktuálním majetkem 2,7 miliardy korun.
František Piškanin vede v současnosti firmu se syny Davidem a Martinem. Holding se zabývá zejména logistikou v potravinářství a působí v šesti evropských zemích včetně zmiňovaného Rumunska.
„Rozhodně nechceme směrem k očkování v Česku podnikat nestandardní kroky, v žádném případě nechceme předbíhat. Až dojde na firmy, čekáme na informace od vlády, zda budou některé sektory očkovány přednostně,“ dovysvětluje David Piškanin.
Uspíšení proočkování pracovníků v logistice má logiku – snížilo by se tím riziko narušení dodavatelského řetězce potravin, který je pochopitelně zásadní.
„Už teď nám nečekané výpadky způsobily značné komplikace,“ přiznává Piškanin. „Vzdor pečlivým opatřením, která jsme ihned po vypuknutí koronakrize zavedli, se nám třeba v daném provozu nakazilo 20 procent personálu, který bylo v neustále tekoucí řece potravin nesmírně náročné nahradit,“ popisuje.
Při narušení zmíněného řetězce se navíc okamžitě začaly hromadit sekundární problémy. Proto jsou v Hopi zvědavi, jakou zvolí český stát cestu dalšího průběhu očkování. Vládní tempo však zatím ani vzdáleně nepřipomíná tempo potravinářského řetězce, takže se nyní ve společnosti soustředí na stávající možná opatření proti nákaze.
„Před rokem jsme nastavili velmi přísné hygienické standardy, které neobnášely jen dostatek dezinfekce a roušek, ale například i to, aby se při střídání nepotkávaly jednotlivé směny, aby se lidé neprolínali v kantýně,“ vzpomíná.
„Snížili jsme také kapacitu denních místností pro zaměstnance, hodně přísné podmínky jsme zavedli na ubytovnách zaměstnanců,“ vypočítává jeden z majitelů společnosti.
Když v Česku udeřila druhá covidová vlna, zahájili v Hopi ve spolupráci se smluvním lékařským zařízením testování. Management testy podstupoval každý týden kompletně (s výjimkou těch, kteří mohli být na home officu) a společně s ním byli pokaždé testováni vybraní lidé z jednotlivých provozů a směn.
„Tím se nám v podstatě beze zbytku podařilo zamezit šíření viru na pracovišti. Když se naši zaměstnanci nakazili, pak vždy mimo pracoviště, a my navíc dokázali infikovaného včas podchytit, aby nešířil nemoc dál na pracovišti,“ říká David Piškanin.
Nynější požadavek státu na povinné očkování ve firmách
by měl díky nastavenému režimu proběhnout v Hopi bez složitých
zádrhelů. „Už máme rozpis pro jednotlivé lokality, kde
proběhne testování u všech najednou, takže vše stihneme tak,
jak chce stát,“ tvrdí syn zakladatele společnosti.
Hopi má v Česku plus minus dvacet lokalit a okolo tří tisíc zaměstnanců. Kromě sektoru logistiky vlastní firma rodiny Piškaninů i jogurtovou Hollandii, investuje do zemědělství a před necelým rokem vstoupila i do gastro sektoru – získala většinu ve společnosti Perfect Canteen, kterou se společníky vybudoval známý kuchař Filip Sajler.
Dosavadní proticovidová opatření včetně sanitace, ochranných prostředků a testů stála skupinu Hopi dvacet milionů korun. „A to do této částky nepočítám snížení výkonnosti směn, pandemií způsobené prostoje a podobně,“ dodává David Piškanin.
Světlem na konci tunelu je očkování, i proto ho firma vyhlíží a vyčkává na strategii státu. Dokud není krize zdolána, řídí se ve společnosti lakonickým heslem: „Neříkej hop(i), dokud nepřeskočíš.“