První kolekci šperků navrhla pro sebe. V 70. letech byla takzvanou newyorskou IT girl, která jako modelka pózovala třeba pro Helmuta Newtona, trávila noci v legendárním Studiu 54 a předváděla pro módní dům Halston.
Andy Warhol si večírky, kde byla Peretti hlavní hvězdou, pečlivě zaznamenával do svého deníku. Modelka a designérka několikrát potvrdila každé jeho slovo: šampaňské zde skutečně teklo proudem a nechyběly ani hory kokainu.
Elsa newyorské bohémě učarovala také proto, že sice pocházela z velmi zajištěné rodiny italského továrníka, ale byla rebelující dcerou, která utekla za oceán. Po smrti otce Ferdinanda se sourozenci o majetek ropné společnosti Anonima Petroli Italiana soudili.
Být půvabnou tváří také Else Peretti nestačilo, toužila svůj minimalistický, ale zároveň chic styl vtisknout do umění. Proto se dala na navrhování ozdob, které v roce 1974 uvedla ve spolupráci s klenotnickým gigantem Tiffany.
Do té doby byly šperky této značky vnímány jako luxusní a opulentní, ale chyběla jim ona nenucená lehkost. Peretti, kterou inspirovaly nikoli perly a zlato, ale kosti a přírodní struktury, způsobila u Tiffanyho malou revoluci.
Jeden z nejslavnějších náramků, které vytvořila, nese jméno Bone Cuff. Volně přeloženo jako želízko z kosti. Jeho design je inspirován nejen kostí, ale také kostýmem Wonder Woman. Brnění pro moderní, silnou ženu, dalo by se říci.
Pro některé zákazníky byl styl Elsy Peretti důvod, proč nakupovat u Tiffanyho. Například v roce 2012 její šperky představovaly deset procent veškerého prodaného zboží. Návrhářka měla s klenotnickým domem smlouvu, kdy jí vyplatil 47 a půl milionu dolarů, aby mohl pokračovat s designem nesoucím její jméno.
Úspěch u Tiffanyho a štědrá smlouva s klenotnickým domem učinily Elsu Peretti nejúspěšnější návrhářku šperků dvacátého století. Naučila své zákazníky nosit nejen minimalistické ozdoby, ale také stříbro.
„Na člověka zapomenete opravdu snadno. Chci zůstat ještě chvíli v paměti ostatních,“ prohlásila v jednom rozhovoru. Povedlo se jí to nejen originální designérskou prací, ale také chytrým přístupem.
Například uvedla kolekci nazvanou Diamonds by the Yard: tenké řetízky s malým diamantem, které začínaly na dostupné ceně necelých sedmi a půl tisíce korun, zatímco jiné diamantové šperky u Tiffanyho vás mohly vyjít i na půl milionu.
„Nemůžeme chodit po ulicích ověnčené ozdobami za miliony. Žena by měla mít možnost se svými šperky normálně žít,“ hlásala.
Před příchodem Elsy Peretti ženy šperky od Tiffanyho dostávaly, díky svobodomyslné návrhářce si je samy kupovaly. Sbírky jejích šperků mají také vyhlášená muzea jako newyorský MET a Brittish Museum v Londýně.
Elsa Peretti zemřela před dvěma týdny ve spánku, bylo jí osmdesát let. Plánovala, že bude pracovat do 92 let, protože do té doby měla smlouvu s Tiffanym. Její největší přání se ale splnilo – díky svým šperkům zůstává nesmrtelná.