Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
Dnes se o svou digitální rutinu podělí spolumajitel a CEO společnosti STRV Lubo Smid.
Moje ranní digitální rutina?
Každé ráno mám rituál, který jsem částečně převzal z knížky Miracle Morning Hala Elroda a poupravil ho, aby mi vyhovoval co nejvíce. Mám hodinu vyhrazenou jenom pro sebe, to znamená meditaci nebo čtení, žádná práce – jde o to, začít den v klidu.
Do mého rituálu patří bulletproof káva s kokosovým olejem a máslem. Se startem dne souvisí i technologie – nepoužívám budík, ale otevření závěsů ve stanovený čas a příjemnou hudbu. Následně otevřu některou ze svých oblíbených meditačních aplikací (aktuálně Muse a Still Life) a většinou i zhodnocení spánku pomocí Oura prstenu.
V poslední době jsem si hodně oblíbil denní podcasty o tom, co je nového u nás i ve světě, takže tím se postupně dostávám do pracovního režimu.
Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?
Nedám dopustit na e-mailového klienta Superhuman, bez kterého bych nemohl fungovat. Je to pro mě digitální verze asistentky – všechno zjednoduší, připomene a je díky němu možné rychle zpracovat velký počet e-mailových konverzací.
Co se týče zdraví, tak jsem si oblíbil aplikaci Levels, která díky propojení se senzorem glukózy v krvi dokáže vyhodnotit, jak na člověka působí které jídlo, sport a další aktivity, které během dne dělá. Přiznám se, že od září, co Levels používám, jsem vyfotil a zaevidoval snad všechno, co jsem snědl.
Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?
Na opuštěný ostrov bych si vzal podcasty. Když člověk najde ty správné, je to nekonečný zdroj zábavy a informací.
Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?
Facebook už dávno na mém home screenu není a Messenger používám pouze jako nutné zlo, protože ho má každý. Možná je to můj subjektivní pocit, ale přijde mi, že doba, kdy byl Facebook cool, je dávno pryč. Lidé už nemají zájem o sobě sdílet tolik věcí a reklamě číhající na každém kroku se radši vyhnou.
Bichle, nebo Kindle?
Na cestách nebo při sportu určitě preferuji audioknihy, na které používám apku Audible, ale když je na čase si zarelaxovat před spaním, tak vyhrává knížka. Telefon do ložnice neberu.
Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?
Nedávno jsem si kupoval nové kolo, a když jsem zjistil, že dnes existují bezdrátové přehazovačky, tak to pro mě byla velká novinka a musel jsem to mít. Když kolo dorazilo, tak už jsem vesele updatoval firmware v přehazovačce i brzdách.
Po pár týdnech používání musím říct, že to funguje parádně a je to i znát na váze kola, takže určitě super krok kupředu. Jen bych asi býval před 15 lety nečekal, že dnes už bude firmware úplně ve všem, co si člověk dokáže představit.
Jak chytrá je moje domácnost?
Celkem mám ve 2 + kk bytě nějakých 28 zařízení a všechno mám zapojené do HomeKitu. I to, co standardně nejde, jsem zapojil přes Raspberry Pi a Homebridge.
Když jsem si zařizoval byt, docela překvapeně jsem zjistil, že se tomu vlastně nikdo moc nevěnuje, a musel jsem si to vymyslet sám. Na první pohled není nic vidět a vše funguje na standardní vypínače a tlačítka, ale když člověk začne mluvit se Siri, začnou se dít divy.
Která sociální síť je hot a která not?
Ze sociálních sítí stále nejvíce používám Instagram, ale je pravda, že jsem se v posledních letech přesunul spíše do role konzumenta obsahu než jeho tvůrce. Nejvíce mě baví propojení stories s chatem a fakt, že díky tomu člověk může být stále v kontaktu s lidmi, které úplně často nevidí.
LinkedIn je další sociální síť, která mi přijde, že už je trochu za zenitem. Už si ani nevzpomínám, kdy mi tam naposledy přišla nějaká zajímavá zpráva. Spíš se mi zdá, že si z toho někteří udělali takové „sbírání Pokémonů“. Žádost o propojení potvrdím většinou všem, ale drtivou většinu lidí reálně neznám.
Technologie na mém pracovním stole?
Můj pracovní stůl je velice skromný, co se týče počtu zařízení. Už přes rok používám na všechno jen iPad s klávesnicí. Na začátku to bylo dost náročné, ale postupem času jsem si našel způsoby, jak na něm udělat všechno, co potřebuji.
Pro cestování je to daleko praktičtější než laptop. Je to pro mě taková kancelář, která se vejde do batohu, mám ji vždy s sebou a je mi vcelku jedno, odkud pracuji.
V dobách před pandemií mě bylo možné vidět třeba celé dopoledne sedět v Esce a pracovat tam ve svém flow.
Kolik času denně strávím online?
V průměrný den je to nějakých 8 až 12 hodin. Myslím, že to reflektuje svět, ve kterém dneska žijeme, a co dělám za práci. Když chci být offline, jdu si zaběhat, na kolo nebo na lyže. Ideálně jen s hodinkami – pro případ, že bych něco nutně potřeboval, nebo abych mohl poslouchat podcasty či hudbu a přitom si měřit výkon.
Snažím se telefon vůbec nepoužívat, když jsem s přáteli. Stejně tak nepoužívám vibrace, zvonění a pro drtivou většinu aplikací ani notifikace.
Nafta, benzin, nebo elektřina?
Auto na naftu nebo benzin už bych si pořídil jen za účelem zábavy, pocitu z jízdy a zvuku, takže se v budoucnu možná objeví nějaký sběratelský kousek nebo něco pro radost. Pro běžný provoz a dopravu z bodu A do bodu B to ale bude elektrika. Jako nadšenec do technologií ani nemám jinou možnost.
Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?
Aktuálně vnímám jako nejvyšší game changer naší doby umělou inteligenci, která dokáže řídit auta, nahrazovat lidské profese, skládat básně a do budoucna má ještě větší potenciál. V kombinaci s projekty, jako je Neuralink, si myslím, že brzy uvidíme v této oblasti velké věci.
Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje (a co by se s tím dalo dělat)?
Myslím, že technologický obor se rozvíjí celkem rychle a není nic, co by ho nějak extra brzdilo. Obecně okolo sebe vidím nadšení a drive dělat nové věci. Spíš bych to svázal s celkovým dopadem společnosti na životní prostředí. To je něco, s čím musíme počítat, a balancovat rychlý vývoj technologií s ochranou naší planety.
Čeho v budoucnosti by ses chtěl dožít tak moc, že by ses kvůli tomu nechal i zmrazit?
Jako člověk, který musí hodně cestovat kvůli práci, a navíc rád cestuje i ve volném čase, by se mi určitě líbilo mít teleport. Nebo alespoň podstatně rychlejší způsoby dopravy, než máme dnes. Myslím, že si stačí počkat na konec století a něco zajímavého k rychlému cestování už tu bude.