Poslední dubnová středa se nesla ve znamení valné hromady Moneta Money Bank, která se těšila z nadprůměrné účasti: přítomno či zastoupeno bylo přes 63 procent akcionářů. A ačkoliv zde na programu zatím nebylo plánované spojení s entitami PPF – tedy Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a Zonky –, stále bylo poměrně veselo.
Jedním z pozoruhodných bodů programu byl návrh na výměnu člena dozorčí rady, který už dříve vznesl aktivistický fond Petrus Advisers. Jeho kandidátkou byla Nicola Northway, ostřílená londýnská právnička se specializací primárně v právu hospodářské soutěže, která dříve vedla i interní právní tým v bance Barclays.
„Obrací se na nás kvantum individuálních investorů s prosbou o zastoupení. Institucionální komunita se našemu návrhu také věnuje, v každém případě chceme dát akcionářům šanci zvolit alternativu k momentálnímu složení dozorčí rady,“ říkal Forbesu k situaci před dvěma týdny Oliver Škutil z Petrus Advisers.
Fond, který dlouhodobě kritizuje nabídku PPF, chtěl takto v české bance zvýšit svůj vliv. Ve svém návrhu ze 14. dubna si neodpustil menší rýpnutí, když zdůraznil, že dozorčí rada Monety se skládá pouze z mužů primárně české národnosti.
Valná hromada však naděje na výměnu smetla, když téměř 82 procent hlasů zamířilo ke znovuzvolení Miroslava Singera, který je členem dozorčí rady od dubna 2017.
Šéf Monety Tomáš Spurný ukázal, že umí míček s nálepkou diverzity odehrát stejně dobře, a tak přísedícím promítl fotografii vedení Raiffeisenbank se samými muži, jak na Twitteru sdílel Jan Tománek z Fio banky.
Právě vídeňská bankovní skupina vlastní v Monetě necelá 4,5 procenta a v akciové přetahované stojí na straně Petrus Advisers. Bližší podrobnosti stran kooperace ve věci Moneta odmítl mluvčí Raiffeisenbank International Christof Danz už dříve Forbesu sdělit.
Zásadním bodem valné hromady bylo také schválení návrhu na nevyplacení dividendy ze zisku za loňský rok, který tak putuje do kapitálu banky.
Pro PPF, respektive její společnost Tanemo, která se valné hromady poprvé zúčastnila jako největší akcionář, ovládající necelých 29 procent, se tak nic nemění a může směle pokračovat vstříc svému cíli. Další zastávkou bude mimořádná valná hromada, kde se bude hlasovat o podmínkách sloučení.