Zájem o hypotéky pozvolna klesá. Po měsících, kdy jeden rekord střídal druhý, přišel v dubnu mírný útlum způsobený růstem úrokových sazeb. Čtvrtý měsíc letošního roku byl přesto historicky druhým nejsilnějším.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který mapuje dění u nejvýznamnějších tuzemských bank, si Češi minulý měsíc napůjčovali na bydlení 39,18 miliardy korun.
To je sice o přibližně pět a půl miliardy méně než v březnu (44,72), avšak ve srovnání s loňským dubnem (17,84) jde o více než stoprocentní nárůst.
Mírný pokles zájmu o hypotéky velmi pravděpodobně souvisí s tím, že většina bank postupně zvyšuje úrokové sazby. Finanční instituce momentálně nabízejí úvěry se sazbami kolem 2,5 procenta.
Navzdory tomu se ale průměrná sazba podle Hypoindexu udržela pod dvouprocentní hranicí, když vzrostla o pouhé čtyři bazické body, konkrétně na hodnotu 1,98 procenta.
„Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky. Jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami,“ tvrdí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„To by se ale během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ dodává. Přestože tyto hodnoty jsou nadále považovány za velmi atraktivní, lze předpokládat, že zájemců o úvěry na bydlení bude v následujících týdnech a měsících ubývat.
Důležitý pro další vývoj hypotečního dění bude mimo jiné postoj ČNB. Centrální banka prozatím ke zvyšování repo sazby nepřistoupila, guvernér Jiří Rusnok jej nicméně nevyloučil.
Podle odborníků je pravděpodobné, že k prvnímu letošnímu zvyšování základních sazeb dojde v srpnu, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu.