Co mají společného byznys a hudba? Zcela jistě to, že v obou oborech hraje důležitou roli čas. Potvrdit to mohou spolumajitelka Hodinářství Bechyně Lenka Bechyňová i generální ředitel České filharmonie David Mareček, kteří se spolu potkali v našem podcastovém studiu.
„Hudba je jedno z mála umění, které je na čas úzce vázané. Velcí hudebníci se poznají podle toho, jak s časem pracují. Johann Sebastian Bach říkal, že je to jednoduché: stačí zahrát ten správný tón ve správnou dobu. Ale každý, kdo to zkusil, ví, že právě tohle snadné vůbec není,“ říká David Mareček, který nejvýznamnější český symfonický orchestr vede už deset let.
O důležitosti správného načasování hodně ví i Lenka Bechyňová, spolumajitelka a jednatelka Hodinářství Bechyně, které založil před bezmála třiceti lety její otec Vladimír Bechyně. S Davidem Marečkem ji vedle práce s časem pojí také byznysovo-umělecké partnerství – Hodinářství Bechyně se od nové sezony stává partnerem sekce dřevěných dechových nástrojů.
„Poslední tři roky jsme byli partnerem koncertního mistra Jiřího Vodičky. Teď jsme se rozhodli podpořit celou hudební skupinu. A dechové nástroje se možná můžou zdát trochu opomíjené, protože všichni nejdřív vnímají smyčce, ale doslova hrají v orchestru velice důležitou roli. Navíc já osobně jsem vždycky milovala hoboj, to je úžasný nástroj,“ líčí Lenka Bechyňová, která teď s Českou filharmonií připravuje na srpen společný koncert.
Co dalšího obě instituce s dlouhou tradicí plánují? Jaké příležitosti objevili Lenka Bechyňová a David Mareček v krizovém roce? A co s tím vším má společného fotbal? Poslechněte si další díl Forbes podcastu.