Nemovitostní trh nadále žije vlastním životem. Enormní zájem Čechů o nové bydlení přetrvává navzdory rostoucím úrokovým sazbám, vyšším cenám bytů a domů i prognózám odborníků. Květen byl z hlediska poskytnutých hypoték druhý nejsilnější v historii.
Jak vyplývá z údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších tuzemských bank, Češi si v období od 1. do 31. května napůjčovali 40,6 miliardy korun. To je o „pouhé“ čtyři miliardy méně než v průběhu rekordního března.
Poptávku nezbrzdila ani rostoucí úroková sazba, jejíž průměrná hodnota během minulého měsíce stoupla o osm bazických bodů a poprvé od října 2020 se vrátila nad dvouprocentní hranici – konkrétně na 2,06 procenta p. a.
Dohromady více než 179 miliard korun, které finanční instituce od ledna do května na bydlení uchazečům poskytly, představují objem hypoték sjednaných za celý rok 2019. Je tak zřejmé, že letos opět padne rekord.
K tomu, aby byla překonána loňská – tehdy stěží uvěřitelná – čísla, stačí bankám uzavřít úvěry na bydlení za necelých 75 miliard. Podle Marka Kříže, spoluzakladatele hypotečního tržiště Zaloto, peněžní ústavy momentálně finišují sjednávání hypoték, vycházejících z mimořádně silné březnové poptávky.
„Oslabení hypoteční poptávky lze očekávat tradičně až s příchodem prázdnin. Otázkou je, do jaké míry bude pokračovat snaha lidí stihnout s počínajícím zdražováním co nejlepší podmínky,“ komentuje Kříž.
Průměrná výše hypotéky, jichž bylo v květnu uzavřeno bezmála třináct tisíc, sice mírně klesla na 3 123 485 korun, avšak podle odborníků jde pouze o výjimku potvrzující růstový trend.
„Hodnota nemovitostí na českém trhu i nadále stoupá a nevidíme žádný náznak, že by se měl tento trend zvrátit,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Důležitý pro další vývoj hypotečního dění bude mimo jiné postoj ČNB. K prvnímu výšení základní úrokové sazby by mohla bankovní rada podle odborníků přistoupit již tento čtvrtek.
Pokud to neučiní, je pravděpodobné, že se tak stane v srpnu, kdy bude mít centrální banka k dispozici novou makroekonomickou prognózu.