Mobilní telefony vyhrály. Z Česka ve čtvrtek zmizela poslední funkční telefonní budka. Jednu ale můžete mít doma. Jen je potřeba si na ni připravit řádově desítky tisíc korun.
Byla vlastně skoro úplně stejná. Jen víc ošuntělá. Dřevěná budka s oranžovým telefonním přístrojem na rakovnickém sídlišti.
Volal jsem z ní babičce, pak taky holce, kterou jsem celý druhý stupeň základní školy tajně miloval. Mimochodem, zvedla to její maminka, takže do automatu vhozená pětikoruna navždy zmizela zbytečně.
A taky jsme se spolužákem vytáčeli číslo 158. Když to policajt zvedl, chvíli jsme mlčeli, zavěsili sluchátko a rychle utíkali pryč. Zastavili jsme se až za rohem nejbližšího domu a tam jsme se smáli. Celé to vlastně moc nedávalo smysl, ale tenkrát se nám to zdálo jako fajn zábava.
Žádné další děti už tohle nezažijí. Ta dřevěná budka z našeho sídliště zmizela dávno. Vystřídala ji modernější, která neměla dveře. A teď už tam není ani ta. Všechny telefonní budky, kterých v Česku bylo kolem roku 2000 skoro třicet tisíc, jsou pryč.
Když někde náhodou ještě nějakou uvidíte, určitě už tam nebude telefon a sluchátko. Operátor O2 totiž dal obcím možnost si budku bez telefonního automatu nechat a využít ji například jako obecní vývěsku nebo takzvanou knihobudku.
Pořád je ale šance mít tu starou dřevěnou telefonní budku někde poblíž. Na zahradě nebo i v bytě, pokud máte třímetrové stropy. Přesně takovou, která v ulicích českých měst stávala od 60. do 90. let minulého století.
O2 totiž ze svého skladu jednu takovou vyndalo, nechalo ji zrepasovat a bez telefonního přístroje, který se dá ale přikoupit, ji předá tomu, kdo za ni v rámci charitativní elektronické aukce na portálu Aukro zaplatí nejvyšší částku. V pátek v poledne cena šplhala k třiceti tisícům korun. Během týdne ale ještě určitě poroste.
Budka ale není to jediné, co O2 v aukci končící v neděli 27. června nabízí. Přihodilo totiž i další předměty spojené s telefonováním z veřejných telefonních automatů. Za stovky až tisíce korun se tak prodává několik kusů různých typů automatů, telefonní karty nebo sluchátka.
„Výtěžek z charitativní aukce věnujeme programu O2 Chytrá škola, jehož prostřednictvím Nadace O2 pomáhá žákům a učitelům na základních školách a v dětských domovech lépe se zorientovat v příležitostech i nástrahách spojených s internetem,“ říká technologický ředitel O2 Jan Hruška.
Za každých sto korun, které se podaří v aukci vybrat, O2 zajistí tříhodinový odborný seminář zaměřený na rozvoj dovedností nezbytných pro bezpečné používání internetu pro jednoho žáka základní školy. Už teď je tak jisté, že jich budou přinejmenším stovky.
V tuzemsku byly první telefonní linky zavedeny v roce 1881 a o rok později pak byla v Praze zprovozněna první veřejná ústředna. Dostupnějším se telefonování ale stalo až ve chvíli, kdy se v roce 1911 v pražských ulicích objevila první telefonní budka, později označovaná jako veřejný telefonní automat.
Kde přesně stála, se už neví, ale podle některých zdrojů to bylo na Staroměstském náměstí. Podle dobových fotografií stály v době před první světovou válkou další veřejné telefonní automaty například v podloubí Šternberského paláce na Malé Straně.
Od roku 2000, kdy se jich na území Česka dalo napočítat 29 985, už jejich počet pouze klesal. S nástupem mobilů ztratily smysl. Ještě loni jich zbývalo 1150, ale s koncem roku přestaly v nich umístěné přístroje fungovat a O2 je začalo demontovat jednu po druhé.
Úplně naposled přišel na řadu veřejný automat v Hlubyni na Příbramsku.
Jedna dlouhá éra tím definitivně skončila.