Česká republika čím dál více směřuje do dluhové propasti. Výdaje bobtnají, na rozdíl od příjmů státu.
„Problémy se prohloubily natolik, že se během jediného roku zhoršila startovací pozice ekonomiky z pohledu veřejného zadlužení o osm procentních bodů a situace se nebude v příštích šesti letech lepšit,“ říká v dalším podcastu předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Rada v minulém týdnu vydala novou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí v Česku a upozornila, že republika už za tři roky narazí na takzvanou dluhovou brzdu. Ta by se v ekonomice projevila na poklesu investic, a to například i v oblasti obecní infrastruktury.
Zvyšující se zadlužení Čechům navíc oddaluje případnou možnost přijmout společnou evropskou měnu. I kdybychom ji teď chtěli, už nesplňujeme podmínky pro její přijetí.
„Vypadá to, že nebudeme plnit Maastrichtské kritérium nejen z pohledu deficitu. Přestaneme zřejmě plnit i kritérium šedesáti procent veřejného dluhu k HDP, protože tímto tempem se na něj dostaneme za dejme tomu sedm až osm let,“ říká Zamrazilová k základním podmínkám, které musí jakýkoliv stát při vstupu do eurozóny dlouhodobě plnit.
„Dalším problémem je, že už rok nebo dva neplníme kritérium inflace,“ doplňuje členka žebříčku nejvlivnějších žen Česka časopisu Forbes.
Co přesně znamená dluhová brzda a kdy se podle legislativy spouští? Podaří se zkrotit inflaci? A můžou se dnešní čtyřicátníci spolehnout v otázce důchodů na stát? To vše se dozvíte v podcastu.