Nouze naučila Dalibora housti, nejednoho Čecha zase platit kartou. Jako vítěz oné pandemické krize, která zatím hlásí poločas, totiž jednoznačně vycházejí karty a bezkontaktní platby. A za poraženého je v tomhle příběhu hotovost.
Jen ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce stoupl koncem června objem karetních transakcí přes terminál o devatenáct procent.
Oproti roku 2019, kdy jsme si ještě bezstarostně potřásali rukou, objímali své blízké a užmoulané mince a bankovky nepředstavovaly akcelerátor světové zdravotnické krize, je nárůst ještě dramatičtější. Kartou jsme tehdy platili o celých jedenačtyřicet procent méně, než je tomu dnes. Vychází to z dat České spořitelny.
U plateb kartou přes internet byl meziroční nárůst ještě větší – až čtyřicetiprocentní. V porovnání s posledním rokem bez lockdownů dokonce více než devadesátiprocentní. To se přitom nebavíme o období těch nejtvrdších opatření, ale o červnu, během kterého i kamenné obchody zažívaly renesanci.
Kartami platíme častěji zejména v restauracích, ale i hobbymarketech. Tam dokonce o 123 procent častěji než v roce 2019. V červených číslech naopak zůstaly platby kartou v cestovních kancelářích nebo za dopravu, tedy jízdenky nebo letenky. Oproti období před dvěma lety se tam objem bezkontaktních plateb naopak snížil o 28 a 19 procent.
To je ale způsobené spíše tím, že za tyto věci lidé obecně méně utrácejí, než že by přes přepážky podávali více hotovosti.
A nedá se čekat, že by se na této situaci něco změnilo. Podle průzkumu KPMG, který loni v červenci zjišťoval změny v nákupním chování po první vlně koronaviru, má totiž u plateb kartou v úmyslu zůstat každý desátý Čech.