Česko možná už brzy čeká největší technologicko-byznysový deal v historii. Americká softwarová společnost NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec, jedná o převzetí českého antivirového obra Avast.
Ve svém portfoliu by tak posílila spotřebitelský software. S odvoláním na informované zdroje to napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který hodnotu transakce odhaduje na více než osm miliard dolarů (zhruba 173 miliard korun).
WSJ při odhadu transakce vychází z tržní hodnoty Avastu, kotované na londýnské a také pražské burze, která se nyní pohybuje kolem 5,2 miliardy liber (155,7 miliardy korun). K tržní kapitalizaci list přičetl prémii, která je pro takové obchody typická.
Zástupci Avastu vzhledem k probíhajícímu jednání zatím nechtěli zprávy o prodeji blíže komentovat. Ve zprávě akcionářům z dnešního rána společnost nicméně uvádí, že Norton má nejpozději do 11. srpna potvrdit záměr učinit Avastu závaznou nabídku, nebo jednání naopak ukončit.
Avast, jehož historie sahá do roku 1988, je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Jeho produkty dnes využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma aktuálně zaměstnává více než 1700 lidí a tvrdí, že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.
Zakladatelé Avastu, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, mají ve firmě stále podíl 25,2 procenta (přes 257 milionů akcií), respektive 10,5 procenta (99,79 milionu akcií). CEO společnosti Ondřej Vlček pak drží přes 23 milionů akcií.
NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americké státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodala americkému výrobci čipů Broadcom. Jejími nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.