Tak se jim to povedlo. Richard Branson i Jeff Bezos se svými posádkami zkusili na několik minut, jaké to je ocitnout se ve stavu beztíže. Viděli planetu z pohledu, který se doposud nabízel jen profesionálním astronautům, a šťastně se vrátili.
Zeptali jsme se členů žebříčku nejbohatších Čechů, zda by se také chtěli do vesmíru podívat a co o komerčních letech soudí. Jsou přínosem, nebo jen rozmarem bohatých a drahou adrenalinovou zábavou?
Vladimír Kovář
Majitel největší softwarové společnosti Unicorn, která loni slavila rekordní obrat. Rád kupuje a renovuje reality v Česku. Mezi jeho projekty patří stavba nové Petrovy boudy v Krkonoších a také rád létá – vlastní vrtulník.
Vesmírní turisti letí na jedenáct minut do stavu beztíže a já včera vyletěl do jednoho kilometru a pobyl ve vzduchu hodinu a půl. Když letíte pod mrakem, občas vás to taky tahá nahoru a pak při pádu zpátky se na chvíli ocitnete v beztížném stavu. Nadsázka, je to samozřejmě nesrovnatelné.
O letence jsem přemýšlel, ale žena by mi na ni nedala! Je to velký zážitek a lety samozřejmě sleduju. Někdo to prokopnout musí, je třeba naučit se jít dál. Bezosův let jsem sledoval téměř v přímém přenosu, i synové sledovali.
Fandíme pokroku, takové aktivity se nám líbí a je to hodně i o softwaru. Musíte být precizní, mnoho věcí už bylo třeba vyřešit a další přijdou na řadu.
Je třeba, abychom se k planetě chovali co nejvíc šetrně – já například často koupím pozemky, ne abych na nich stavěl, ale naopak abych nestavěl a nepřispíval k devastaci Země.
Ale některé věci jdou prostě kupředu, i když to není otázka příštích deseti nebo padesáti let, směřujeme k tomu, že překročíme hranice planety. Jednou jsme s manželkou debatovali na vleku ve Špindlerově Mlýně, jak je divné, že máme na nohách prkénka, a jedeme pomocí nějakého drátku nahoru. Říkala mi, dovedeš si představit, co by na to řekla liška nebo vlk, a že by to dělali stejně?
Možná jsou na tom podobně lidi, kteří dnes komerční lety do vesmíru kritizují, protože ničí planetu, ale pak sami sednou do letadla a letí. Do vesmíru létají lidé, kteří na to mají prostředky a chtějí tenhle prostor prozkoumat. Bude se to hodit nám všem.
Pavel Sehnal
Majitel SPGroup vlastní mimo jiné i pojišťovnu Slavia, čestlický akvapark nebo tiskárny v Kolíně. Rád se věnuje jachtingu, jízdě na kole a extrémním sportům, mimo jiné se účastní Vasova běhu, dálkového závodu na běžkách.
Po dekádách tvrdé práce dobyl ve svém raketoplánu VSS Unity jedenasedmdesátiletý vizionář Richard Branson brány vesmíru. Dokázal celému světu, že houževnatost a tvrdá práce přinášejí úspěchy, a že při dalším zkoumáni vesmíru nebudeme závislí na rozmarech politiků a státních penězích.
Kosmické lety lze financovat ze soukromých peněz a jestli bych sám letěl? Ano, letěl. Hlavně oceňuji nezávislost na politicích a vládách. Soukromý sektor investuje peníze do vesmírných projektů, super! Je vidět, že pokud se firmy nezdaní tak brutálně jako v Česku, jsou schopné kapitál investovat do dlouhodobých projektů.
Karel Janeček
Matematik a reformátor, do jehož majetku patří společnosti RSJ či luxusní zanzibarský resort Zuri, letecký simulátor Pilot21 či závodní tým Racing 21. Má k blízko k číslům, technologoiím a všemu novému.
Do vesmíru bych se jednou moc rád podíval, ale nespěchám na to, času mám ve svém životě ještě dost. Vidět zeměkouli z vesmíru, cítit ten prostor, zažít ten nadhled – to musí být mimořádný zážitek.
Věřím, že pro řadu lidí může mít taková cesta i důležitý filozofický rozměr, i když to v dohledné době nebude výlet pro každého. Komerční lety do vesmíru podporuji, samozřejmě s ohledem na dopady na životní prostředí.