V roce 2013 přišla společnost Wobbleworks s revolučním nápadem na pero, které by kreslilo ve 3D. Novinka dostala jméno 3Doodler a přes fundraisingový portál Kickstarter, kde ho 26 tisíc fanoušků podpořilo 2,3 milionu dolarů, se stala realitou. A nyní – po více než roce – 3D pero stvořilo dámskou lodičku s vysokým podpatkem.
3D tiskařské technologie si už dlouho hledají cestu do světa módy. Na pařížském fashion weeku 2013 debutovala nizozemská návrhářka Iris van Herpen s šaty vytisknutými na 3D tiskárně Stratasys. V poslední době se do médií dostaly i Nervous a Shapeways, když dokázaly vytisknout polodlouhé šaty z jednoho kusu tkaniny (tiskly se celkem 44 hodin).
Teď se pozornosti módní branže dostalo lodičce vyrobené 3Doodlerem. Designér Kade Chan, který je zároveň profesionálním výtvarníkem origami, převedl tradiční ševcovské postupy do 3D tisknutí a vyrobil dámskou lodičku s podpatkem, který je schopný absorbovat nárazy.
Už dlouho se mluví o tom, jak bude 3D tisk „disruptovat“ módní odvětví. Snaží se o to i společnost Electroloom – postavila 3D tiskárnu, speciálně uzpůsobenou na tisk tkanin tak, aby si každý mohl vytisknout svoje šaty. Princip, který Electroloom prosazuje, počítá s tím, že by se na internetu veřejně sdílely postupy a tipy & triky na tisk jednoduchých triček nebo čepic. Zatím se pracuje na prototypu tiskárny, grantem její vývoj zafinancovala firma Alternative Apparel z Atlanty, která se věnuje výrobě „udržitelného“ oblečení.
Podle údajů výzkumné agentury Canalys by měl trh s oblečením z 3D tiskáren vzrůst do roku 2018 na 16,2 miliardy dolarů. Všechno tomu nasvědčuje: vývoj technologií jde dopředu raketovým tempem, cena 3D tiskáren klesá a naopak zájem uživatelů si vytisknout cokoli od Rubikovy kostky po tričko rychle stoupá. Trh 3D tisknutí je tak tím nejlepším DIY (Do It Yourself) trhem, co aktuálně existuje.
Autorkou článku je americká novinářka Jennifer Hicks