„Čím jste, je to, čím jste byli, a čím budete, je to, co děláte teď.“ – Buddha
Pracovala jsem ve velké mezinárodní IT firmě. Celkem slušný plat a perspektiva postupu. Jenže každý den se mi stahoval žaludek při představě, že zase půjdu do práce. Navíc jsme se s přítelem po několika letech rozešli a v práci se dál denně potkávali. S hrůzou jsem si uvědomila, že patřím k 80 % lidí, kteří jsou podle studie stratéga Garyho Hamela v práci nešťastní.
Je to smutné, ale ne neřešitelné. Možná to znáte taky. Je víkend a vy se už dopředu stresujete blížícím se pondělkem a příchodem do práce, kde vám sice platí slušné peníze, ale stojí vás to veškerou energii.
Inspirovat vás může moje zkušenost a pár věcí, které mi pomohly rozhoupat se k akci.
V momentě, když už jsem nevěděla, co dál v práci, ve které jsem se trápila, přišla tak trochu pomoc shůry… Ozvali se mi z modelingové agentury, kde jsem byla zaregistrovaná vlastně z nudy a na kterou jsem už úplně zapomněla. Dostala jsem nabídku odcestovat na několik měsíců do Japonska. Co jsem mohla získat a ztratit? Ano, přijít o teplé místečko ve stabilní firmě za dobré peníze. Ale za jakou cenu? Rozhodla jsem se nechat strach za sebou a dala jsem výpověď.
Strach je to, co vám brání hnout se z místa. Když ho ale jednou překonáte, zjistíte, že s každou další změnou, ke které se odhodláte, bude strach menší a menší. Uklidňující je fakt, že změny nemusí být nutně definitivní, je jen na vás, kolik jich v životě uděláte. V mém případě se z modelingu v Japonsku nevyklubala vysněná práce na celý život. Rozhodně mi ale pomohla udělat zásadní krok pryč z místa, kde jsem nechtěla být.
Už vím, že není potřeba čekat na pomoc shůry (v mém případě na telefonát z agentury), ale stačí se prostě rozhodnout, začít na změně pracovat a za odměnu pak dát s radostí výpověď. To je pocit!
„Je-li člověk nespokojený se svým stavem, může jej změnit dvěma způsoby. Buď změní podmínky svého života, nebo svůj duševní postoj. První není vždy možné, to druhé je možné vždy.“ (R. W. Emerson)
1. Pokud vás to v práci dlouhodobě nebaví, lepší už to nebude. Tak nemějte strach věci změnit
Cesta do Japonska pro mě byla vlastně první velká životní zkušenost, a to nejen co se týče modelingu. Všechno bylo nové a svým způsobem stresující. Neměla jsem žádnou garanci práce, ale cítila jsem, že i tak to za to stojí. Uvědomila jsem si, že život je příliš krátký a krásný na to, aby ho člověk proseděl v nenáviděné kanceláři. Nejlepší na tom je, že je jen na nás, jak se k této výzvě postavíme.
2. Poznávejte sami sebe
Když jsem se vrátila, věděla jsem, že modeling nebude věc, kterou chci dělat (přesto, že jsem dostala další nabídky). Díky této zkušenosti jsem se začala připravovat na jinou práci, kterou bych opravdu chtěla jednou dělat. Spolu s Tomášem Hajzlerem, který se věnuje tématu spokojenosti a svobody v práci, můžu doporučit následující:
Vezměte si tužku a papír a pište si, jaké pracovní činnosti a aktivity vás naplňují. Na které se těšíte a naopak, co vám v práci vadí a co vás dělá nešťastnými. Zkuste popřemýšlet, o čem s přáteli mluvíte se zapálením. Jaká témata vám dodávají sebevědomí?
Zásadní je průnik toho, v čem jsme opravdu dobří, co nás naplňuje a zároveň je pro druhé užitečné. Důležité je rozvíjet své schopnosti. Nebojte se zkoušet nové věci, jedině tak můžete objevit vlohy, o kterých jste neměli tušení. Také funguje technika, kdy si řeknete, jestli existuje nějaká práce, kterou byste byli ochotni vykonávat nějaký čas zadarmo. Tohle je samozřejmě z ekonomického hlediska nereálné, ale může to posloužit k nalezení toho, co hledáte.
3. Vytvořte si plán
V momentě, když už máte vymyšlenou vysněnou práci, začněte si zjišťovat podrobnosti.
Co potřebujete k tomu, abyste jí získali a dělali? Co je třeba se naučit? Sami si dejte úkoly a časový limit, ve kterém je splníte. Přihlašte se do kurzů. Začněte se systematicky na novou práci připravovat a studovat.
Poté si řekněte, co se vám povedlo a na čem ještě musíte zapracovat. Máte-li v okolí člověka, jehož úsudku si vážíte, neváhejte se zeptat na jeho názor. Relevantní kritika vás posune a případná pochvala povzbudí.
4. Dostaňte se tam, kam chcete. Jde to
Dostat se do prostředí, které je spojené s vaší vysněnou prací, není tak složité, jak by se mohlo zdát. Zkontaktujte přes profesionální síť LinkedIn (už jste zaregistrovaní?) úspěšné lidi z oboru a zeptejte se, jaká je realita a jaké jsou jejich osobní zkušenosti. Možná budete překvapeni, jak jednoduché je získat radu nebo alespoň o něco více informací, než jste měli doposud.
Nepodceňujte kvalitu své profilové LinkedIn fotografie. Ta reprezentuje vaši osobnost a pro potenciálního zaměstnavatele je to první dojem a vizitka o vás. Fotka z dovolené asi nebude to pravé.
Zkuste si na Facebooku najít stránky skupin lidí z oboru, kde můžete vidět akce, které pořádají. Běžte se tam podívat. Většina akcí je otevřená, takže nebudete potřebovat žádnou speciální pozvánku.
5. Ujasněte si, co opravdu chcete
Řekněte si, jaká kritéria jsou pro vás důležitá. Pracovní doba, možnost růstu, pracovní prostředí, výše příjmu. Příjem by ale neměl být v rozhodování nejzásadnější. Navíc v tom, co vás baví, budete s největší pravděpodobností úspěšnější. Budete se rychleji a s větším nadšením učit novým věcem, které se k danému oboru vztahují, a jste-li opravdu dobří, dostanete i odpovídající mzdu.
6. Zkuste kouče
Nevíte-li si sami rady, může vám pomoci asistence odborného kouče. Není nic snazšího než si vyhledat profily těch nejlepších a domluvit si schůzku. Také jsem to zkusila a byla jsem mile překvapena, jak mě několik setkání posunulo a pomohlo mi ujasnit si, co vlastně chci. Jak říká kouč Jaromír Průša: „Faktem je, že odpovědi na naše otázky jsou hodně hluboko pod povrchem, ale pořád jsou v nás. Naším úkolem je správně se ptát a odpovědi dostat ven.“ Ceny koučů se pohybují zhruba od 500 do 9000 Kč/hodina.
7. Začněte
Ano, tohle by mohl být první bod – ale pro jistotu ho dávám na závěr, protože je prostě nejdůležitější. Hlavní je začít. A to hned. Plány neodkládejte. Držte se rozvrhu, který jste si vytvořili. S přibývajícími zkušenostmi ze splněných úkolů si také budete více věřit. No a pak už přijde jen pohovor na novou práci. A ten slastný pocit, kdy v té, co nemáte rádi, dáte výpověď.
„Většina lidí má ze změny strach, moudří ji vyhledávají.“ ( z knihy Mnich, který prodal své ferrari, Robin Sharma)
Jak změnit svůj život? Tady jsou další příběhy těch, kteří uspěli:
Ze dne na den převrátil život vzhůru nohama. A vydělává na čaji s kuličkami
Změnil jsem svůj život a s kamarády vařím pivo