Když se nedávno Marka Zuckerberga, spoluzakladatele a ředitele Facebooku a také 16. nejbohatšího muže planety podle žebříčku Forbesu, návštěvníci Mobilního veletrhu v Barceloně zeptali, jak si vybírá lidi, které do Facebooku přijme, mnohé svou odpovědí zaskočil.

Řekl totiž, že lidi, kteří by měli pracovat přímo pro něj, najme, jen pokud si je jistý, že by on sám byl ochotný pracovat pro ně. „Je to dost dobrý test a myslím, že se mi tohle pravidlo hodně osvědčilo,“ dovysvětlil Zuckerberg s tím, že jen tak se mu daří najít ty nejtalentovanějsí osobnosti, které své práci rozumějí. Přesně takhle přijal prý Sheryl Sandberg, provozní ředitelku Facebooku. Tu časopis Time opakovaně zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

facebook done

snímky z ředitelství Facebooku v Menlo Parku

Jít na pohovor s vyhlídkou, že musíte přesvědčit svého případného šéfa, že byste mu měli šéfovat vy, není nic příjemného. Ale má to svou logiku, minimálně v případě Facebooku. Jak píše Josie Ensor na stránkách The Telegraph, Facebook je ve srovnání s ostatními giganty v Silicon Valley co do počtu zaměstnanců hodně skromný. Má jich necelých 10 tisíc – pro srovnání Google zaměstnává skoro 55 tisíc lidí – a přitom dokáže obsloužit miliardu lidí po celém světě. A Zuckerberg na tom nechce nic měnit.

V Barceloně asi i proto řekl, že hledání lidí pro Facebook není vůbec jednoduché. Chce ho udržet co nejmenší – velké společnosti se podle něj až příliš nafukují a mohou na to narazit –, zároveň ale přiznal, že v Menlo Parku mají víc práce než lidí, kteří by ji měli dělat. Což ale podle něj vede k jedinému – k hledání těch nejlepších a k tomu mu pomáhá jeho pravidlo. „Facebook prostě není společnost pro kohokoli,“ konstatoval. „Možná dnes můžete udělat kompromis, co se kvality, kterou hledáte, týče, a během příštích měsíců stihnete udělat víc práce. Dlouhodobě toho ale budete litovat. Věřím, že dokud se budete řídit stejným pravidlem jako já, nemůžete se nikdy splést.“

Něco na tom asi bude. Jen pro připomenutí, Mark Zuckerberg Facebook založil, když mu bylo 19 let (další série jeho rad z Barcelony se týkala toho, jak se nenechat přesvědčit, že starší a zkušenější lidi jsou lepší než vy), a Forbes jeho jmění letos odhadl na zhruba 35 miliard dolarů. Takže vyzkoušíte najít zaměstnance, pro kterého byste byli ochotní pracovat?


Čtěte také:

Jak Jaromír Jágr zamával s faceboovou stránkou Floridy