Není o tom pochyb: šéf Applu byl mimořádný podnikatel, génius a vizionář. Položil základy společnosti, která je dnes nejbohatší na světě a po jejích výrobcích šílí miliony lidí. Přitom ho k úspěchu dovedlo několik jednoduchých pravidel, které si může osvojit každý. Shrnul je server lifehack.com a tady jsou:
1. Naučte se předvídat budoucnost
„Vždy bruslím tam, kde puk teprve bude, a ne tam, kde už byl,“ řekl jednou slavný hokejista Wayne Gretzky. Steve Jobs ho s oblibou citoval a jeho slova celý život naplňoval. Jobs byl nepřekonatelný v tom, jak dovedl předvídat budoucí vývoj a Apple z toho profitoval – dominoval trhu s digitální hudbou a jeho iPhone s dotykovou obrazovkou změnil pravidla hry na trhu s mobilními telefony.
Mít vizi je užitečné i v osobním životě. Jste-li zaměstnanec, ale dovedete si představit, že za pět let se postavíte na vlastní nohy, začněte na sobě pracovat už teď. Osvojte si dovednosti, které by se vám v budoucnu mohly hodit. Odstraníte tím možné překážky a snadněji vykročíte na cestu k úspěchu.
2. Zaměřte se na to pozitivní
Steva Jobse v dětství adoptovali. Jako teenager se mohl snadno naštvat na své biologické i adoptivní rodiče, ale neudělal to. Místo toho byl své nové rodině vděčný a energii zaměřil jiným směrem: na technologie a počítače.
Takže zkuste jednou uvažovat o poloprázdné sklenici jako o napůl plné a uvidíte, jak vás to nakopne. Najednou budete mít daleko víc energie a vše vám půjde snáz, i překonávání překážek.
3. Vytěžte z prohry maximum
Každý dělá chyby. Jde o to, co si z nich umíme vzít. V roce 1984 vyhodili Steva Jobse z Applu. O dvacet let později na to vzpomínal ve svém slavném projevu na Standfordu takto: „Tehdy mi to nedošlo, ale teď vidím, že to byla ta nejlepší věc, která se mi mohla stát. Tíhu úspěchu vystřídala lehkost začátečníka, kterým jsem najednou opět byl. Osvobodilo mě to a já vstoupil do nejkreativnější fáze svého života.“
Prohry a chyby jsou nevyhnutelné. Ale nebojte se jich, není to konec všeho. Když prohru vezmeme jako výzvu a poučíme se z ní, úspěch je zaručen.
4. Cestujte po světě
Rok před založením Applu se Jobs vydal na cestu do Indie. Cestování mu rozšířilo obzory, což je pro podnikatele nezbytné.
Cestování nemusí být drahé, ani nemusí trvat příliš dlouho. Stačí víkendová cesta do sousední metropole, abyste získali nové zkušenosti a nový pohled na věc.
5. Najděte si správného partnera
Steve Jobs nezaložil Apple sám. Měl skvělého parťáka, Steva Wozniaka, který Jobsovy schopnosti skvěle doplňoval.
Myslete na to, že lidé, kterými se obklopíte, vám mohou pomoct k úspěchu nebo vám ho naopak znemožní. Pečlivě si vybírejte, s kým budete žít a s kým podnikat. Rozhodne to o vaší budoucnosti.
6. Překážky jsou převlečené šance
Když Jobs s Woziakem vyvíjeli svůj první počítač, došly jim peníze. Nevzdali to. Jobs prodal svou dodávku Volkswagen, Wozniak zase svoji programovatelnou kalkulačku. Na tom je vidět, že když se chce, tak to jde.
Zkuste se na překážky dívat pozitivně. Pokud se vám to povede, mnohem snadněji je překonáte.
7. Riskujte
Jobsovi nevadilo, že se jeho výrobky kanibalizovaly, když to bylo ku prospěchu věci. Jiní ředitelé by asi dost váhali s vývojem iPhonu, kvůli kterému se stal iPod vlastně zbytečným. Ale Jobs do toho šel a díky tomu si ukousl velký kus lukrativního trhu s mobilními telefony.
Většinou musíme zariskovat, jestli se chceme pohnout kupředu. Ale pozor. Ujistěte se, že jste si riziko dobře spočítali. Vždy pečlivě zvažte všechny varianty scénáře, tu nejlepší i tu nejhorší. Postavte je proti sobě a teprve pak se rozhodněte, jestli vám to riziko za to stojí.
8. Pamatujte, že tu nejste navěky
„Myšlenka na brzkou smrt mi pomohla udělat ta nejdůležitější rozhodnutí v životě. Protože všechno ostatní je pomíjivé: očekávání jiných, pýcha, strach, zahanbení, prohry – to všechno tváří v tvář smrti bledne a zůstává jen to, co je opravdu důležité,“ řekl Jobs.
Takže když si nejste sami sebou jistí, máte z něčeho strach nebo vás někdo uvedl do rozpaků, vzpomeňte si, že život je krátký a jděte do něj naplno.
9. Nestyďte se učit od jiných
Během střední školy byl Steve Jobs na praxi u jedné technologické firmy. Jmenovala se Hewlett-Packard. Než dosáhl 21 let, pracoval u obou gigantů – HP i Atari. Viděl, co tyto firmy dělají, a ujasnil si, co chce s Applem dělat jinak.
Vy se také s klidným svědomím můžete učit od jiných. A nemusí jít jen o práci. Chcete zhubnout a dlouho se vám to nedaří? Nestyďte se požádat o radu odborníka. Nejenže vám rozpracuje plán, který vám pomůže dojít do cíle, ale bude vám i morální oporou. Někdy taková drobná rada může pomoct usměrnit váš život a nastartovat váš úspěch.
Čtěte také:
Jak se Steve Jobs naučil dělat prezentace
Co se dočtete v nové knize o Jobsovi? Třeba to, že mu Tim Cook chtěl dát část svých jater