Na velikosti záleží. Které globální společnosti ovlivňují naše životy? Forbes Global 2000 je žebříček dvou tisíc největších a nejmocnějších firem světa, které poměřujeme jejich příjmy, ziskem, aktivy a tržní hodnotou. Nejvíce zastoupení mají už tradičně americké firmy, ty nejsilnější ale, stejně jako loni, pocházejí odjinud – z Číny. A stejně jako loni je mezi největšími firmami i jedna česká – ČEZ, na 632. místě.
Do letošního ročníku se dostaly společnosti ze šedesáti zemí světa – dohromady loni vydělaly 39 bilionů dolarů, měly výnosy 13 bilionů, jejich aktiva měla hodnotu 162 bilionů a tržní hodnotou 48 bilionů. Díky tomu, že ceny akcií stoupají a zájem o ně taktéž, tak se celková tržní hodnota všech společností rok co rok zvyšuje o 9 % ve všech posuzovaných oblastech.
Tohle je 25. největších světových firem, celý žebříček, včetně popisu jednotlivých společností, najdete tady.
- ICBC (Čína)
- China Construction Bank (Čína)
- Agricultural Bank of China (Čína)
- Bank of China (Čína)
- Berkshire Hathaway (USA)
- JPMorgan Chase (USA)
- Exxon Mobil (USA)
- PetroChina (Čína)
- General Electric (USA)
- Wells Fargo (USA)
- Toyota Motor (Japonsko)
- Apple (USA)
- Royal Dutch Shell (Nizozemsko)
- Volkswagen Group (Německo)
- HSBC Holdings (Velká Británie)
- Chevron (USA)
- Wal-Mart Stores (USA)
- Samsung Electronics (Jižní Korea)
- Citigroup (USA)
- China Mobile (Čína)
- Allianz (Německo)
- Verizon Communications (USA)
- Bank of America (USA)
- Sinopec (Čína)
- Microsoft (USA)
První čtyři místa obsadily čínské banky – ICBC, China Construction Bank, Agricultural Bank of China a Bank of China. Na pátém místě zůstala Berkshire Hathaway a konglomerát Warrena Buffetta se tak stal největší americkou společností tohoto roku.
Podívejte se, v jakých zemích největší společnosti světa sídlí:
Čína a Amerika se podělily o celou první desítky, kromě toho ale dominují i celému žebříčku. USA v něm mají 579 firem a Čína 232. Přeskočila tak Japonsko, které spadlo z 218 firmami na třetí místo. Spojené království si udrželo čtvrté místo s 95 společnostmi. Evropa jako celek letos ztratila 20 míst a v žebříčku má 486 společností. Skončila tak daleko za Asií (691 firem) a Severní Amerikou (645 firem). Z klubu pěti nejmocnějších zemí vypadla Francie, kterou nahradila Jižní Korea. Dvě země mají v letošním žebříčku premiéru: Argentina a Kypr.
Mezi skokany roku patří Facebook, který poskočil o více než 200 míst, American Airlines, které si polepšily o 500 míst nebo Starbucks, který se posunul o 450 pozic. Naopak jedním z nejsledovanějších poražených je brazilský ropný gigant Petrobras, který klesl téměř o 400 míst kvůli účetním a korupčním skandálům.
Síň slávy
Jediná věc, kterou si u 2000 největších firem světa můžeme být jistí, je, že se vše pořád mění. Ale i přes největší otřesy existují lidé, kteří si nejen po dlouhou dobu dokázali udržet práci ve vedení, ale stojí i za nejlepšími světovými ukázkami růstu a úspěchu. Tohle je 6 z nich.
James Taiclet Jt.
- American Tower (telekomunikační stožáry), USA, 55 let, CEO od roku 2003
- Pořadí v Global 2000: 798
5,1 mld. dolarů – Tolik v roce 2015 zaplatil Taiclet Verizonu za jejich 11 448 stožárů, což je v téhle oblasti největší obchod v historii Spojených států.
„Růst odvětví mobilního internetu závisí tak na deseti různých faktorech, ale klíčová je rádiová technologie a fyzika je neoblomná – pokud chcete, aby mělo více lidí bezdrátové připojení k internetu, potřebujete k tomu mít i dostatek zařízení.“
Michael O’Leary
- Ryanair (aerolinie), Irsko, 54 let, CEO od roku 1994
- Pořadí v Global 2000: 829
150 milionů – S tolika pasažéry Ryanair počítá pro rok 2024, loni jich obsloužili 89 milionů.
„Pro nízkonákladové aerolinky je nový Boeing 737 MAX zásadní – má o 4 procenta více sedaček, čímž lze průměrnou cenu letenek snížit o 5 procent, výborné motory, díky kterým klesne spotřeba paliva a emise o více než 20 procent.“
Mark Schneider
- Fresenius (zdravotnictví), Neměcko, 49 let, CEO od roku 2005
- Pořadí v Global 2000: 283
4,6 mld. dolarů – Hodnota převzetí illinoiské společnosti App Pharmaceuticals, která vyrábí injekčně podávaný lék pro pacienty na dialýze.
„Nejzásadnější novou technologií bude v příštích deseti letech osobní zdravotnictví. Samořídící auta budou vedle toho zanedbatelná.“
Stanley Bergman
- Henry Schein (zubařské a zdravotnické potřeby), USA, 65 let, CEO od roku 1989
- Pořadí v Global 2000: 1144
40 – Tolik společností Henry Schein koupil jen za posledních deset let.
„Digitalizace zcela mění podobu zubního lékařství a je jisté, že za deset let bude vypadat tak, jak bychom se ani nedovolili představit.“
David Whipple Crane
- NRG Energy (energetika), USA, 56 let, CEO od roku 2003
- Pořadí v Global 2000: 943
2 miliony – K tolika zákazníkům se NRG dostalo díky převzetí společnosti Reliant v roce 2009.
„Na mysl mi vytanuly dvě rady: ‘Kdykoli k tobě někdo přijde a chce „strategickou investici“, nahraď slovo „strategie“ slovem „stupidní“ a vše dopadne dobře’ a ‘nikdy neobhajuj neobhajitelné’, což mi říkal můj otec. Když se nad těmi radami zamýšlím, mají vlastně dost společného.“
Douglas Baker Jr.
- Ecolab (čistící prostředky), USA, 56 let, CEO od roku 2004
- Pořadí v Global 2000: 498
5,4 mld. dolarů – Hodnota fúze z roku 2011 s illinoiskou firmou Nalco, kerá upravuje vodní zdroje.
„Naším cílem je dodávat čistou vodu, bezpečné potraviny, energie a zdravé životní prostředí. Tyto potřeby jsou zcela zásadní. Kdekoli je potřeba uchovat vodu, dodat zdravé jídlo a energii a lidé potřebují lepší prostředí, tam je naše šance.“