Muž, kterého proslavila úspěšná sázka na prasknutí trhu zajištěných dluhových obligací a následné zhroucení globálního hypotečního trhu, razantně zvýšil svoji sázku proti Tesle. Nově se oblíbený kontrarián Michael Burry, ztělesněný Christianem Balem ve filmu Big Short, pustil také proti ikoně mileniálských investorů, Cathie Woodové.
Burryho zajišťovací fond Scion Capital držel podle posledního reportu pro SEC ke konci června prodejní opce na téměř 1,1 milionu akcií Tesly, tedy asi za 731 milionů dolarů. Burry sází na pád Tesly již déle – jen v prvním čtvrtletí roku držel prodejní opce na osm set tisíc akcií společnosti.
Prodejní opce dávají fondu právo kdykoli před jejich expirací prodat akcie za předem stanovenou cenu. Pokud v mezičase cena akcií klesne pod tuto cenu, prodává fond akcie daných společností se ziskem.
Tesla a její šéf leží Burrymu v žaludku již dlouho: Elona Muska opakovaně obviňuje z nepodložených a neplněných slibů. Tržní ohodnocení Tesly je podle Burryho absolutně mimo realitu a musí se časem zhroutit. Poslední měsíce a dny mu dávají částečně za pravdu, nicméně od doby, kdy se takto vyjádřil loni, se hodnota akcií Tesly zvedla sedmkrát.
Sázka na to, že se z Tesly stane druhý Enron nebo Theranos, nicméně není jedinou současnou pozicí, kde jde Burryho fond tvrdě proti zbytku trhu.
V jeho knihách se k poslednímu červnu nalézaly také prodejní opce na 235 tisíc akcií fondu Ark Innovation, pomyslné vlajkové lodi populární investorky Cathie Woodové. Hodnota fondu, orientovaného na oblíbené technologické akcie a kryptoměnové projekty, se od jeho loňského startu více než zdvojnásobila, což ale nemusí být hlavní důvod Burryho sázky.
Slabinu může vidět spíše v tom, že je fond až příliš závislý právě na akciích Tesly, která stále tvoří jádro jeho portfolia. Burry v dnes již smazaném tweetu z letošního února prohlásil, že se sliby Woodové ohledně transformativních technologií a disruptivního růstu nenaplní a že nad Ark Innovation visí stíny Garyho Pilgrima a vzestupu a pádu jeho fondu PBHG z devadesátých let.
„Každý z nich definuje svoji éru. Kdo nezná minulost, nemůže se poučit z opakujícího se vzorce a je odsouzen ji opakovat,“ dodal tehdy a narážel přitom i na Manhattan Fund, který se zhroutil v roce 1969.
Woodová již stačila na oznámení posledních aktivit Scionu zareagovat: na Twitteru se včera nepřímo opřela do Burryho za to, že světu inovací prostě nerozumí.
Ne všechna nedávná rozhodnutí Burryho fondu ale vykazují podobný pesimismus. Ať již jde o vykoupení akcií Discovery, nebo nákupní opce na akcie Walmartu, Cardinal Health či společnosti McKesson, Burry má daleko do čistokrevného medvěda z povolání.
Ostatně to byl právě on, kdo si již v roce 2019 uvědomil silné tržní podhodnocení GameStopu a skrze své investice i kontinuální tlak na jeho management vydláždil cestu jeho letošnímu raketovému spekulativnímu růstu.
Ani pozoruhodný mozek Michaela Burryho však není neomylný. Které jeho předpovědi se totálně minuly s realitou?
1. Ach, ty indexové fondy
V září 2019 v e-mailovém rozhovoru pro Bloomberg prohlásil, že indexové fondy dělají světu akcií a dluhopisů stejnou medvědí službu, jakou dělaly zajištěné dluhové obligace světu hypoték. Burry tehdy věřil, že se v dohledné době musí směr kapitálu z indexových fondů otočit a strhnout s sebou celý trh. Tato vize se ale ani po dvou letech nenaplnila a indexové fondy zatím pokračují v generování pohádkových zisků.
2. Osobní bolístka jménem Tesla
V prosinci 2020 Burry prostřednictvím svého twitterového účtu oznámil, že shortuje nesmyslně předražené akcie Tesly – a doporučoval Muskovi, ať se připraví na vydání dalších akcií k financování dluhu. Tesla, jejíž titul měl v té době za sebou růst o 526 procent, stačila v následujících měsících vyrůst přes sedm set procent.
Další podobné twitterové prohlášení na adresu výrobce elektrických automobilů následovalo v lednu 2021, ale divoká jízda automobilky po akciových trzích pokračovala a Burry, který se začal přímo otírat o investory Tesly, tentokrát sklidil výsměch. Titul nicméně přece jen na jaře nakonec prošel spolu se zbytkem trhu alespoň viditelnou korekcí.
Sentiment zůstává pozitivní, v červenci doporučovala banka Goldman Sachs akcie při současné ceně k nákupu s cílovou cenou na 860 dolarech.
3. Trhy jsou těsně před zhroucením
V únoru letošního roku se Burry nechal opět přes Twitter slyšet, že pasivní investování spolu s prudkým nárůstem nákupních opcí, spekulativními akciovými bublinami a stoupajícím dluhem přivedl trh na pokraj propasti a pád je tentokrát nevyhnutelný. Ani tato vize se ale dosud nenaplnila – jen byl pandemický býčí trh poháněný ekonomickými stimuly nahrazen postpandemickým býčím maratonem.
4. Bitcoin je spekulativní bublina
Počátkem března si Burry pro svá temná twitterová proroctví vybral nový cíl: bitcoin. Nejrozšířenější kryptoměna je podle něj spekulativní bublinou, která obsahuje více rizika než příležitostí a její současná cena je neudržitelná. Bitcoin se tehdy obchodoval okolo 45 tisíc dolarů za BTC a čekal ho další překotný růst, kdy v polovině měsíce stál již přes šedesát tisíc dolarů.
Po květnové korekci je dnes jeho cena zpátky tam, kde ji Burry prohlásil za neudržitelnou…