Dlouhé lety do Asie, které poslední dobou absolvuje každý měsíc, jsou úmorné. Jenže Jiří Šmejc, jeden z nejbohatších Čechů, na to má originální řešení. Vlastní ostrov Velaa na Maledivách.

Takže když teď vyráží do Číny nebo Vietnamu, kde zrovna Home Credit, který Šmejc vlastní spolu s Petrem Kellnerem, mohutně rozšiřuje svůj byznys s půjčováním peněz, vypadá to tak, že ve čtvrtek večer sedne s rodinou do letadla, víkend stráví na Maledivách a v pondělí pokračuje dál.

„Aklimatizuju se tak na jiné časové pásmo, přes týden jsem sám v Asii na byznys tripu, na víkend se vrátím na Maledivy a v neděli pak zase spolu všichni letíme domů. Díky tomu jsem teď byl na Maledivách od října do května každý měsíc. Funguje to skvěle,“ pochvaluje si Šmejc.

Čtěte také: Šmejcovy malé divy. Podívejte se, jak si vede český ostrov snů

Aby si splnil svůj sen, koupil Šmejc neobydlený ostrov v severní části Malediv a za zhruba tři miliardy korun ho proměnil v jeden z nejluxusnějších privátních resortů na světě. Své brány otevřel v prosinci 2013 a kromě přepychových vilek na něm nejdete i golfové hřiště, zastřešený tenisový a squashový kurt, tři restaurace nebo speciální místnost, kde trvale mrzne a sněží.

Kromě příjemné mezizastávky při dlouhých letech teď ale dělá Šmejcovi, který má na ostrově i vlastní vilu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami, jeho tropický ráj radost ještě z jiného důvodu. Finančně se mu totiž vede nad očekávání dobře.

„Letos uděláme EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) ke 20 milionů dolarů. A to je docela dobrý, ne?“ usmívá se Šmejc. „Překonalo to moje očekávání, v plánech jsme měli menší číslo. Když to takhle půjde dál, návratnost investice se urychlí,“ dodává spokojeně.

Jak to vypadá na ostrově

[gss ids=“15868,15869,15870,15871,15872,15873,15874,15875,15876,15877″]

Na ostrov se vejde maximálně 142 hostů, nejlevnější noc tady vyjde na 1500 dolarů mimo sezonu a nejdražší (v sezoně a ve čtyřpokojové vile) na 30 tisíc dolarů, tedy zhruba 750 tisíc korun. Údaje o obsazenosti resort nesděluje, ale je evidentní, že si na ni Šmejc nemůže stěžovat.

V červnu si třeba ostrov, který běžně navštěvují sportovci, celebrity a miliardáři z celého světa, kompletně celý na tři týdny pronajal saúdskoarabský princ, kvůli kterému se nejen odsunula technologická přestávka z června na červenec (tento měsíc je tedy Velaa zavřená), ale zároveň se musel dovézt kompletně nový nábytek do pokojů, ve kterých se pohyboval sám princ. Vzácný host se totiž odmítl dotýkat čehokoliv, čeho se dotkl někdo před ním.

„Pochopitelně nebudu komentovat, kdo k nám jezdí jako host, ale to, že si někdo pronajme ostrov celý, je celkem běžné,“ říká Šmejc.

Jeho ostrov Velaa sice v nabídce běžných cestovních kanceláří nenajdete (většinou je ubytování nabízeno prostřednictvím concierge), ale dostat se na něj dnes může každý, kdo si to může dovolit. A tak to i zatím zůstane, přestože se spekulovalo o tom, že Šmejc ostrov uzavře ve stylu klubového členství – zaplatíte roční poplatek, a kdy přijedete, je pak už jen na vás.

„To jsou myšlenky, do kterých mě spíš někteří tlačili, ale zatím si myslím, že to jede dobře tak, jak to jede teď,“ kroutí hlavou Šmejc.

Úspěch jeho luxusního developerského projektu zhruba 500 kilometrů od rovníku ho pak přivedl ještě na jednu myšlenku. Jestli se do něčeho podobného nepustit ještě někde jinde. „Už mě do toho také někdo přesvědčoval, ale to by mě manželka asi zabila. A oprávněně,“ směje se Šmejc.

O nových podnikatelských aktivitách Jiřího Šmejce v Česku si můžete přečíst v aktuálním červencovém vydání Forbesu. A pokud vás zajímá velké téma o ostrově Velaa, najdeteho v prosincovém vydání z roku 2013. Napsat si o něj můžete na [email protected].