Podpora průmyslu má v Česku světlou budoucnost. Alespoň to vychází z posledních informací tuzemských úřadů. Ty chtějí od příštího roku firmám, které se u nás rozhodnou postavit továrnu, zaplatit až pětinu veškerých nákladů. Aktuálně je podporují dotací v maximální výši deset procent celkové částky, píší Hospodářské noviny.
Toto rozhodnutí přichází jen několik týdnů poté, co ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podepsal s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem memorandum o podpoře výstavby obří továrny na baterie do elektromobilů za více než 50 miliard korun.
„Koronavirová krize přinesla jisté oslabení ekonomiky a je tak vhodný čas znovu vyhodnotit, jakým způsobem, a především k jakému typu investic české i zahraniční investory motivovat. Do budoucna bude zapotřebí mít zde investice, které budou schopny vyrovnat se s růstem cen a budou moci být i dobrým zdrojem daňových příjmů,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu ve své zprávě.
Změny by se měly dotknout výhradně velkých strategických investic. Aktuálně musí firma pro uplatnění slevy na dani, dalších úlev a navíc získání přímé dotace v tuzemsku zaměstnat minimálně pět set lidí a utratit alespoň půl miliardy korun.
Se změnou nařízení přijde i změna těchto limitů a úřadům bude stačit, když firma vytvoří polovinu pracovních pozic, ale naopak utratí minimálně dvě miliardy korun.
S vyšší podporou mohou počítat také investoři, kteří budou mít nově nárok na dvacetiprocentní dotaci všech nákladů. Úplně navíc zmizí finanční strop, který dosud omezoval podporu na maximálně 1,5 miliardy.
Takové podmínky mají přilákat investory z různých odvětví, především potom ty, kdo by se pustili společně se společností ČEZ do výstavby továrny na baterie, ale také německou automobilku Volkswagen nebo jihokorejského výrobce technologií LG.
K přímé státní podpoře bez splnění všech požadavků by se s touto změnou měly dostat také menší technologické firmy zabývající se například výzkumem v oblasti umělé inteligence, 3D tisku, autonomních vozidel nebo nanomateriálů. Tuto výjimku v současné době mají pouze výrobci zdravotnických pomůcek.
„Nejsem si jistý, že je dobré vybírat konkrétní obory, které se budou podporovat více. Přimlouval bych se za obecnější pravidla, protože trh může za pár let ukázat, že se trend ubírá jiným směrem,“ varuje Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.
Místopředseda malých a středních podniků a živnostníků Pavel Vokáč naopak změnu podporuje a tvrdí, že podpora výzkumu a vývoje je správný směr investování veřejných financí.
Vládní nařízení by mělo začít platit už od ledna příštího roku díky tomu, že nejde o změnu zákona. Návrh nyní prochází připomínkováním ostatních resortů a zástupcům podnikatelů. Poté stačí, aby bylo nařízení odsouhlaseno ministry.