O podobě nové architektonické perly Prahy bude jasno už příští rok na jaře. Metropole totiž dnes vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na podobu Vltavské filharmonie. A v květnu se veřejnost dozví, kdo novou koncertní budovu na holešovickém břehu Vltavy poblíž bývalého nádraží Bubny navrhne.
Zájem o účast v soutěži už projevilo asi šedesát architektonických studií z celého světa i z Česka. A jsou mezi nimi renomovaná jména.
Například ateliér Diller Scofidio + Renfro, který je známý především oživením bývalé nadzemky na západní straně Manhattanu, místo níž je teď proslulá promenáda High Line, za kterou se sjíždějí turisté z celého světa.
Studio má ale v portfoliu i uznávané kulturní stavby, mezi nimi Institut současného umění v Bostonu, newyorské multifunkční centrum The Shed nebo rozšíření Muzea moderního umění MoMA v New Yorku.
O výstavbu pražské filharmonie se budou ucházet také norští architekti z ateliéru Snøhetta, kteří pro operu v Oslu navrhli budovu připomínající ledovou kru potápějící se do fjordu.
Své návrhy má však v plánu zaslat také ateliér Francouze Jeana Nouvela, autora budovy Zlatý Anděl na Smíchově nebo galerie Louvre Abu Dhabi, či japonské studio SANAA.
„Očekáváme též hojnou účast českých architektů, protože tato soutěž je z našeho profesního pohledu mimořádně otevřená, takže i oni mají velkou šanci uspět,“ uvedl předseda poroty Michal Sedláček, který je ředitelem Kanceláře architekta města Brna.
Kromě něj v porotě zasedne také vítěz soutěže na koncertní sál v Mnichově Andreas Cukrowicz, někdejší městská architektka Kodaně Tina Saaby, spolutvůrce čtvrti Hafen City v Hamburku Peter Gero či čeští architekti Josef Pleskot, Marcela Steinbachová a Martin Krupauer.
V politické části poroty budou zástupci vedení státu i Prahy. „Díky velkému zájmu českých i světových architektů očekáváme nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše,“ uvedl k vyhlášení soutěže primátor Prahy Zdeněk Hřib. Podle vedení města pomůže nová filharmonie s přeměnou nyní nevábného území Bubny-Zátory.
„Co nejužší spojení budovy Vltavské filharmonie s řekou Vltavou bude jednak pokračováním v tradici umísťování významných veřejných staveb podél řeky a jednak umocní její význam jako nové architektonické dominanty města. To potvrzují zkušenosti z jiných zemí a měst, ať už například z Hamburku, nebo Kodaně a řady dalších,“ dodává náměstek primátora Petr Hlaváček.
Soutěžící se mohou hlásit do 30. září letošního roku a autoři oceněných návrhů si na skicovném rozdělí osmnáct milionů korun.
Stavět chce Praha spolu se státem začít v roce 2027 a dokončení filharmonie je zatím plánováno na rok 2031. Nová koncertní hala bude mít tři sály, ten největší pojme 1800 lidí.
Stavební náklady město odhaduje na 4,9 miliardy korun. Když se připočítají výdaje na přípravu projektu a architektonickou soutěž, vyjde celková cena kolem šesti miliard korun. Na financování se mají podílet i Češi v rámci veřejné sbírky. Oslovit chce město i nejbohatší Čechy a velké firmy.
Hlavní koncertní sál má nabídnout špičkovou akustiku a zázemí odpovídající standardům 21. století. V budově naleznou zázemí i oba nejvýznamnější pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie. Součástí stavby bude i hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory.