Hi-tech zařízení, moderní design, kreativně řešené „huby“ pro setkávání a tvoření a rozmanité typy prostor pro individuální i týmovou práci. To jsou v kostce nové kanceláře společnosti Microsoft v pražské Michli, kam se česká pobočka softwarového giganta v pondělí přestěhovala.
Důvod? Uvést v život koncept „práce odkudkoli“, o němž jsme tu nedávno psali. Mimochodem, vlastní židli nemá v novém sídle ani generální ředitelka. Forbes vám exkluzivně přináší fotografie z místa, kde se rodí zítřek.
Kancelářská budova má celkem 8 nadzemních a 5 podzemních podlaží a vznikla podle návrhu ateliéru Aulík Fišer architekti.
Z ptačí perspektivy vypadá budova Delta v areálu BB Centra na Budějovické jako zdvojené písmeno H. V jeho čtyřech nohách obývaném Gatesovou firmou uvidíte, co všechno lze dělat s prostorem – počínaje ultramoderním konferenčním sálem pro 150 lidí přes „rozjímací“ místnost ve stylu horské chaty, rodičovský koutek až po tematicky zaměřené huby, kde si zahrajete kulečník, pustíte filmy a muziku nebo se pobavíte s kolegy, které běžně nepotkáte.
V budově, která patří developerské společnosti Passerinvest, si Microsoft pronajal téměř 13 tisíc metrů čtverečních a více než 500 jeho zaměstnanců včetně vývojářů z pražské divize Skype tu obsadilo téměř pět pater. Ve všední den tu ale tolik lidí zdaleka nepotkáte – možnost pracovat mimo kancelář a flexibilní pracovní dobu využívá v Microsoftu téměř každý.
V nových kancelářích mají pracovní stoly i vývojáři pražské divize Skype (Microsoft koupil firmu v roce 2011). V jejich případě byl důvod stěhování jiný – v posledních třech letech vzrostla pobočka ze 40 na 250 zaměstnanců a původní prostory na Smíchově jim už byly malé.
„Když jsme v předchozím sídle měřili vytíženost kanceláří, byli jsme v nejrušnějších dnech na 50 procentech a jinak byly prostory téměř prázdné,“ popisuje manažerka komunikace Lenka Čábelová, jak vypadá koncept „Nového světa práce“ v praxi. Jeho myšlenka je jednoduchá: moderní technologie – včetně možnosti komunikovat kdykoli a odkudkoli – změnily styl práce natolik, že sedět denně od osmi do pěti u jednoho stolu už ztratilo smysl.
„Pokud si lidé mohou sami určit, jak pracují, snadněji propojí osobní a pracovní život, jsou motivovanější, kreativnější a podají i vyšší výkon,“ vysvětluje generální ředitelka české pobočky Biljana Weber důvody pro změnu firemní kultury, která – vyjádřeno čísly – představuje oproti předchozímu působišti snížení pronajatých ploch o 20 procent a dle výzkumů Microsoftu také zvýšení spokojenosti zaměstnanců o 10 procent.
Interiér nových kanceláří navrhlo designové studio S.H.S architekti a možnost jej ovlivnit měli i sami zaměstnanci. Ostatně ti tu mají přístup téměř kamkoli – podle toho, na čem zrovna pracují. Pojďte se podívat.
Imitace praskajícího krbu, na zemi kožešiny, na zdi zvonce alpských krav a v rohu sáně, které pamatuje snad jen vaše babička. Uprostřed pracovní hektičnosti vás místnost Chalet dostane do úplně jiného světa.
„Obývací pokoj“ v přízemí budovy je vybavený interaktivními domácími technologiemi a aplikacemi pro práci i zábavu. Zákazníkům a partnerům má prostřednictvím filmové projekce představit, co všechno Microsoft v high-tech umí.
Součástí zákaznické zóny v přízemí je i konferenční sál vybavený nejmodernější technikou.
Na kterou židli se v kancelářích Microsoftu posadíte, je čistě na vás. A pokud preferujete práci vestoje, zamiřte ke stolu, který je pomocí robotického zařízení výškově nastavitelný.
Páté až osmé patro propojují čtyři huby, což jsou coworkingové prostory určené pro setkávání, spolupráci, týmové aktivity i relaxaci.
Každý hub má jiné téma, některé jsou určeny pro odpočinek, jiné – jako tento ve stylu Music and Film – pro kreativní a týmovou tvorbu.
V hubu zaměřeném na sport si můžete zahrát fotbálek nebo si ulevit u boxovacího pytle…
… jinde si zahrajete kulečník. Huby jsou o sdílení a přirozeném potkávání.
V rodičovském koutku můžete vést jednání a zároveň mít postaráno o děti, které si vyhrají za paravánem, když vám vypadne hlídání. Suplovat školku však místnost nemá.
Zákoutí pro relax a individuální práci mají ve svých kancelářích i softwaroví inženýři ze Skypu. Ti si ale na rozdíl od Microsoftu, jehož pražské týmy jsou hlavně prodejní a marketingové, na práci odkudkoli příliš nepotrpí.
Autorkou fotografií je Anna Klvaňová