Slovenský generální prokurátor zrušil stíhání spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie loni v prosinci obvinila z korupce a praní špinavých peněz v souvislosti se zhruba 15 let starou korupční aférou zvanou Gorila.
Vyplývá to z dnešního oznámení prokuratury.
Podle žebříčku Forbesu druhý nejbohatší Slovák čelil obvinění v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné korupční aféře, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou.
Haščák byl ve zmíněném případu zhruba měsíc ve vazbě. Po obvinění se vzdal výkonných pozic v Penta Investments a začal převádět na rodinu svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.
Kromě Haščáka bylo zrušeno i stíhání dalších dvou obviněných, kterými byli bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka. Generální prokurátor Maroš Žilinka podle oznámení prokuratury uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání v kauze.
Podle dřívějších informací slovenských médií policie podezírala Arpáše z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost, která dostala od jedné z firem pod kontrolou finančníka 194 tisíc eur (zhruba pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.
Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.
Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve vyslovil její tehdejší šéf Vladimír Pčolinský. Podle jeho slov není jisté, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry. Pčolinský letos přišel o funkci ředitele SIS poté, co byl v jiném případu obviněn z korupce; i jeho stíhání generální prokuratura zrušila. O Pčolinského věci nerozhodoval Žilinka, ale jeho náměstek.