Je to pozoruhodná škola jako z nějaké kouzelné knížky. Středověký hrad s cimbuřím, šedými kamennými zdmi, erby ve stěnách a vitrážovými okny, trochu připomínající školu Harryho Pottera.
Jenže tady nejsme v Bradavicích, jsme na větrném pobřeží Walesu, v oblasti Vale of Glamorgan. A zdejší hrad není fiktivní a pohádkový, ale skutečný St. Donat’s Castle z 12. století. Nehraje se tu famfrpál se zlatonkami a učitelský sbor nevede profesor Brumbál, ale elitní pedagogové z poloviny Evropy.
Vítejte na United World College of the Atlantic, střední škole, nad níž má záštitu britská panovnice, Její Veličenstvo královna Alžběta II., a patří k nejprestižnějším vzdělávacím institucím světa.
Zdejšími studenty je dospívající potomstvo evropské aristokracie, děti nejbohatších lidí planety, ale i studenti z úplně opačné strany společenského spektra, včetně teenagerů z řad uprchlíků ze zemí s totalitním či diktátorským režimem. Diverzita ve všech smyslech toho slova je totiž pro UWC typická.
Díky nadačnímu fondu, který přispívá na jejich vzdělání a poskytuje plná stipendia hradící zdejší nemalé školné, sem chodily třeba i paštunské vrstevnice Malaly Jusúfzajové. Tedy dívky, která v patnácti letech přežila pokus o vraždu tálibánským ostřelovačem, této pákistánské bojovnice za lidská práva a propagátorky práva dívek na vzdělání, která v roce 2014 obdržela Nobelovu cenu za mír. I její jméno je spojeno s touto věhlasnou britskou vzdělávací institucí.
A spolužaček s pozoruhodnou reputací neustále přibývá. Letos v září do United World College of the Atlantic (jinak též UWC či Atlantic College) nastoupila například patnáctiletá asturská kněžna Leonor, španělská princezna a následnice španělského trůnu, prvorozená dcera vládnoucího španělského krále Felipa VI. a jeho manželky, královny Letizie.
Jako kněžna asturská Leonor už od třinácti let doprovází svého otce na oficiálních příležitostech. Ke třináctým narozeninám ostatně následnice španělského trůnu dostala neobvyklý dárek – první oficiální projev na veřejnosti: po boku panovníka přečetla kněžna Leonor první článek španělské ústavy. Její nástup na střední školu nyní oznámila španělská královská rodina prostřednictvím svých sociálních sítí.
V minulosti stejnou školu na velšském pobřeží navštěvovala nyní devatenáctiletá princezna Elisabeth, vévodkyně brabantská, příští královna Belgie. Ta v letošním roce nastupuje na Oxford, studovat bude historii a politické vědy, jak uvedl pro změnu královský palác v Bruselu.
Ovšem ani kněžna Leonor nezůstane na UWC jedinou studentkou s pomyslnou korunkou u jména. Do stejného ročníku jako mladá asturská kněžna letos v září nastoupila i princezna Alexia, prostřední dcera nizozemského krále Willema-Alexandera a jeho choti, královny Máximy. Ostatně sám nizozemský král patří mezi absolventy této britské střední školy a tak není divu, že sem poslal i svoji dceru. S Máximou mají dcery hned tři: nejstarší korunní princeznu Catharinu-Amálii, které je sedmnáct let, šestnáctiletou Alexiu a nejmladší Arianu, nyní čtrnáctiletou.
UWC neboli Atlantic College je škola s reputací sahající až do roku 1962, kdy ji založil původem německý pedagog Kurt Hahn. Ten měl v úmyslu vytvořit mezinárodní školu pro děti ve věku od patnácti do devatenácti let, ukončenou mezinárodní formou maturity (International Baccalaureate), na níž by mohly studovat děti napříč různými zeměmi světa a z různých sociálních vrstev.
Dnes je Atlantic College známá svou liberální, progresivní výukovou metodou, zaměřenou na globální dění. Studenti tu mají na výběr z klasických předmětů, jako je anglická literatura, biologie, chemie, ekonomie, zeměpis, historie nebo fyzika, mezi populární předměty tu ale patří třeba i visual art, design a technologie, filmová studia nebo politologie.
Hlavní myšlenkou vedle tradičního studijního programu dle zaměření posluchačů je však především výchova studentů k odpovědnosti vůči okolí i životnímu prostředí, udržitelnosti, v centru studií je i komunitní a sociální práce, odpovědný leadership a také služba ve veřejně prospěšném sektoru a charitativní práce. K té jsou ostatně studenti vedeni od počátku – mnozí z 350 studentů z více než 90 zemí světa, kteří momentálně tuto střední školu navštěvují, získali od nadace dokonce plné stipendium, alespoň částečnou formu stipendia pobírá nyní asi 60 procent z nich. Školné jinak činí 67 tisíc liber.
V odpoledních hodinách pak mohou studenti rozvíjet své sportovní talenty při mnoha venkovních aktivitách, od atletických disciplín přes míčové a týmové hry až třeba po plachtění, jízdu na kanoi či kajaku. Ke škole s výhledem na Bristolský záliv náleží nejen rozlehlá pobřežní pláž, ale též okolní lesy nebo biofarma, na níž mohou studenti pracovat, pěstovat vlastní zeleninu a ovoce nebo se starat o hospodářská zvířata.
Škola je umístěná v impozantním středověkém sídle St Donat uprostřed šedesátihektarového panství, jež v první polovině dvacátého století patřilo mediálnímu magnátu Williamu Randolphu Hearstovi – ten historický objekt zakoupil ve dvacátých letech (údajně poté, co hrad viděl na obálce svého oblíbeného časopisu Country Life) a památné byly opulentní večírky, které tu pořádal.
Jeho hosty bývala nejen britská aristokracie, ale též americká smetánka, potkávali se tu Charlie Chaplin, G. B. Shaw či Douglas Fairbanks, Hearst tu uvítal i příštího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho s rodinou. Později rezidenci odkoupil filantrop Antonin Besse, který jej v roce 1961 věnoval nadaci UWC, jež tu otevřela první z dnešních několika škol ze své sítě.
Patronkou UWC Atlantic College je dodnes panovnice, královna Alžběta II., prezidentem UWC byl v minulosti i strýc jejího manžela prince Philipa, Lord Louis Mountbatten, který svou funkci později předal svému prasynovci Charlesovi, princi z Walesu. Mezi alumni se dnes počítá přes devět tisíc lidí z více než 150 zemí světa. Od letoška se ke studentům řadí i příští španělská královna.