Čtyřicet tři je skvělý věk pro to, obrátit svůj život naruby a začít si plnit své sny. Ostatně jako kterýkoli jiný věk. Příkladem je dnes 49letá kanadská designérka e-learningových kurzů Tammy Perry. Svůj vytoužený život odstartovala ve velkém stylu – cestou na motorce napříč Amerikou.

Všechno přitom začalo ve chvíli, kdy byste to nečekali – uprostřed manželské hádky o polštář. Tehdy si totiž Tammy uvědomila, že nežije takový život, jaký chce, a že s tím musí něco udělat.

Matka tří dětí je, jak už matky bývají, schopná a umí si vždy poradit. Načasování rozhodnutí postavit svůj svět na hlavu dnes komentuje čínským příslovím: „Nejlepší doba na zasazení stromu byla před dvaceti lety. Dnes je ta druhá nejlepší.“

tammyy

Tammy Perry se v roce 2004 přestěhovala se svou rodinou do Newfoundlandu –  aby byli blíže vážně nemocným rodičům jejího manžela. Na financování stěhování a následný nový start použila rodina veškeré své úspory. „Byl to boj, oba jsme s manželem pracovali na volné noze a vychovávali tři děti. Nikdy jsme neměli dost peněz na cestování nebo jen na to, abych navštívila svou rodinu. Trvalo několik let, než jsme se postavili zpátky na nohy. A ke své práci, kterou jsem dělala jako freelancer, jsem začala chodit do normální práce od osmi do čtyř.“

Pětiletka

Když Tammy později během handrkovování se o polštář, ve kterém samozřejmě o polštář šlo až na posledním místě, pochopila, že není šťastná a rozhodla se to změnit, začala tím, že si řekla, čeho v životě dosáhla a co by skutečně chtěla. A přišla s pětiletým plánem, jak to získat. „Chtěla jsem vidět svět a žít pokojnější život. Na to jsem si ale nejdřív musela dát do pořádku finance a přijít na způsob, jak cestovat a pracovat zároveň. Rozhodla jsem se pro práci online, měla jsem totiž technické dovednosti a moje práce může probíhat po internetu.“ Mimo jiné to ale znamenalo rozejít se s manželem.

Lidem, kteří se stejně jako ona rozhodnou změnit svůj život, Tammy radí, aby získali podporu svých rodin. V jejím případě jí byla oporou dvacetiletá dcera Tiana, které svěřila své plány. Dalším krokem bylo oddlužení. Tammy si přesně vypočítala své dluhy a naordinovala si finanční „dietu“. „Vyhradila jsem minimální částky na nezbytnosti. Splatila jsem dluh s největším úrokem, pak další a pak další atd. Se svým příjmem a minimálními výdaji se mi za tři roky šetrného živobytí podařilo splatit desítky tisíc dolarů,“ vypočítává Tammy.

Zatímco pracovala na splacení dluhů a šetřila si na start v nové zemi, pracovala současně na své schopnosti vydělávat online: „Investovala jsem do osmitýdenního kurzu, abych se naučila, jak vést online byznys.“ A jelikož bylo součástí jejího plánu vidět svět, šla naproti příležitostem k cestování. A společnost, ve které pracovala, ji vybrala pro mezinárodní rozvojový projekt v Nikaragui a Guatemale.

12583711_10156465950150444_1130780037_n

Čtvrtý rok proměny podnikla svou vysněnou cestu zatím uvnitř hranic domoviny: na své Kawasaki KLR 650 přejela Kanadu za třicet dní z města St. John’s v Newfoundlandu do Vancouveru a zpět. Celkem najela 16 tisíc kilometrů.

Nový začátek

A konečně, pět let po polštářové hádce, se vydala vstříc svému novému životu přes Ameriky. „Všechen svůj majetek jsem prodala a rozdala a jela jsem na motorce ze St. John’s do Kalifornie a pak dolů do Guatemaly.“ Neobešlo se to bez komplikací. Prodej jednoho jejího pozemku nakonec nevyšel a Tammy musela řídit prodej z jiné země.

„Nakonec jsem ho neprodala za tolik, kolik jsem si představovala a v rozpočtu mi chybělo několik tisíc dolarů. Práce, za kterou jsem do Guatemaly jela, byla odložená a pak úplně zrušená. Byl boj tehdy najít jinou práci. Navíc jsem se dostala do milostného vztahu, kterému jsem dovolila, aby zabral velkou část mého času, což nedopadlo dobře. Tak jsem se musela naučit, jak si nastavit hranice a vytvořit rovnováhu mezi osobním a pracovním životem,“ vzpomíná na své nové začátky.

Tammyin nekonvenční život inspiroval obě její dcery, které ji v jejím novém domově navštívily. „Moje pětadvacetiletá dcera Renée za mnou přijela do Guatemaly, odkud pak pokračovala do Nikaragui, kde studovala jógu. Moje prostřední dítě, Tiana, se mnou strávila tři měsíce v malinké mayské vesničce a zblízka tak viděla, jak žijí lidé v jedné z nejchudších vesnic světa. Teď je jednou z nejšetrnějších a nejnematerialističtějších mladých žen, které znám. Nejmladší, syn Ian, kterému je 14, stále žije se svým otcem v Newfoundlandu. Vášeň pro změnu a pohyb si neosvojil, má svoji skupinku kamarádů a žije si spokojeně na kouzelném (ač chladném) ostrově, známém jako Skála,” říká o svých dětech Tammy.

tammycr

„Nebylo mým cílem, aby moje děti měli cestování a dobrodružství stejně tak rádi jako já. Mým cílem bylo jim ukázat, že musejí najít, co je činí šťastnými a dělat právě to,“ dodává.

Po Guatemale strávila šest týdnů v Kostarice, šest týdnů v San Diegu a léto se svou rodinou v Newfoundlandu. Teď je znovu v pohybu. Část odpovědí pro tento článek sepisovala v letadle na cestě do Belize, kam se vydala poznávat tamní kulturu a vyhnout se kanadské zimě.

Lekce, kam se podíváš

Na svých cestách dostala Kanaďanka, jak říká, lekce o sobě i o světě, který teď chápe úplně jinak: „Naučila jsem se, že jsem schopnější, než jsem si dřív byla si ochotna přiznat. Zjistila jsem, že skoro všichni, které potkávám, jsou přátelští a nápomocní. To, jak se příležitosti vždy vynoří odnikud, mě naučilo, abych jim byla otevřená a vycházela jim vstříc. Když čekáte, že se stanou dobré věci, vážně se stanou. Vidím, jak do sebe všechno zapadá a jak se vše vzájemně ovlivňuje. Vidím, jak změny, které jsem na sobě vykonala, mají řetězovou reakci na všechny mé vztahy. Naučila jsem se, že jsem zodpovědná za svůj život. Jen velmi málo věcí se mi přihodí, většina života je důsledkem mých rozhodnutí a reakcí. Je těžké to vidět, když je člověk zaneprázdněný viněním světa ze svého život,“ popisuje Tammy, co vše jí nový její nový život dal.

V rámci své „pětiletky“ si naordinovala asketické žití. V tom ale nejtěžší část její proměny nespočívala: „Nejtěžší bylo uvědomit si, že moje manželství musí skončit. Skromné živobytí bylo někdy těžké, ale zdaleka ne tak těžké, jak jsem čekala.“ A taky ne tak těžké, aby měla chuť se svým plánem někdy skončit.

„Nikdy jsem to nechtěla vzdát. Často jsem si přála, abych vyhrála loterii, což by to všechno usnadnilo,“ přiznává a trvá na tom, že v průběhu celého procesu byla šťastná. „Stálo to hodně práce a obětí, přesto jsem byla šťastná – měla jsem záměr, a to mi dalo hodně síly a sebedůvěry,“ říká.

Kromě objevování nových kultur a zemí, Tammy buduje svůj online byznys. „Je to dřina. Ale neměnila bych. Nikdy jsem ale nebyla šťastnější. Jsem volná, vlastním jen velmi málo věcí,  a můžu si jet kam se mi zachce.“ V březnu se chystá otevřít nový online kurz, který lidem ukáže, jak využít síly internetu k vytvoření větší svobody ve svých životech. Jestli chce někdo zjistit, jak nastartovat online kurz, tady je Tammyn návod zdarma.

Co se plánů na budoucnost týče, Tammy se v březnu  přesune do kanadské provincie Nové Skotsko, kde by ráda pobyla na chalupě se svými dětmi, pokud se jí je tam podaří všechny v jednu dobu nahnat, jak říká. A na její Kawasaki nebude padat prach. V září se chystá vydat napříč severoamerickým Velkým předělem. „Co bude potom, nebo odkud bude přicházet můj příjem, nevím. Ale vnitřně pevně věřím, že se mému byznysu bude i nadále dařit, ale pro to neexistují žádné záruky. A tomu se musím usmívat. Naučila jsem se věřit v sebe sama a v ohromný potenciál souvislostí všude kolem mě. Těším se na to, co se stane dál!“