Tohle jsou opravdoví vesmírní turisté. Během dnešní středoevropské noci z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon, v níž čtyři američtí civilisté stráví tři dny na oběžné dráze kolem Země.

Společnost SpaceX nejbohatšího člověka planety poslala do vesmíru svoji raketu se čtyřmi lidmi, z nichž ani jeden není profesionální astronaut. Mise nazvaná Inspiration4 má za úkol vynést posádku do výšky přes 550 kilometrů.

Pro SpaceX jde už o čtvrtou pilotovanou misi. Je ale první, o které se dá říct, že je postavená na vesmírné turistice. A platící posádku dostala jednoznačně nad hranici vesmíru, navíc na několik dnů. SpaceX tak nabízí o poznání víc než Virgin Galatic Richarda Bransona nebo Blue Origin Jeffa Bezose, kteří první turisty k vesmíru vyslali během července. V obou případech ale šlo jen o několikaminutové suborbitální lety.

Start rakety Falcon 9 nesoucí modul Crew Dragon Resilience se čtyřmi členy posádky.

Vůdcem výpravy Inspiration4 je miliardář Jared Isaacman. Tento zkušený soukromý pilot snil o své cestě do vesmíru. Kolik za splnění snu zaplatil SpaceX ani on sám nezveřejnili. Podle britského deníku Independent cena za start rakety Falcon 9 nepřesahuje třicet milionů dolarů.

Jak SpaceX, tak sám Isaacman v souvislosti s cestou do vesmíru zmiňují hlavně finanční pomoc, která půjde Dětské výzkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu. Ta se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukemii a jiné druhy rakoviny. Isaacman si jako cíl stanovil částku 200 milionů dolarů, přičemž polovinu sumy věnoval sám. Dalších víc než 31 milionů dolarů už se vybralo v rámci probíhající sbírky.

I proto s Issacmanem do vesmíru letí devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, která v dětství v této nemocnici sama bojovala s rakovinou, dvaačtyřicetiletý datový inženýr Chris Sembroski a jednapadesátiletá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi.

Jared Isaac, Sian Proctorová, Chris Sembroski a Hayley Arceneauxová

Výprava má především plnit úkoly, které jsou součástí lékařských výzkumů týkajících se dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus. Počítá se například s odebíráním biologických vzorků, včetně krve.

Let zcela civilní posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutečnost, že je plně automatický. V případě nutnosti přitom může zasáhnout řídicí středisko ze Země. Mise má podle aktuálního plánu trvat tři dny, ale může být i delší.

Záležet bude především na povětrnostních podmínkách v plánovaných místech přistání. Těmi bude buď Atlantik u východního pobřeží USA, nebo Mexický záliv. V případě potřeby může let trvat až jeden týden.

Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Tradicí vesmírných letů bývá fakt, že posádka si s sebou bere různé předměty. V případě Inspiration4 tomu není jinak. Náklad například ukulele od společnosti Martin Guitar, na které bude člen posádky Chris Sembroski hrát ve vesmíru, nedávno vydaný časopis Time s obálkou se všemi členy posádky, speciální edice hodinek Pilot’s Watch Chronograph Edition, které budou mít astronouti na zápěstí, pero MontBlanc, díky němuž budou zaznamenávat své zážitky, nebo NFT cenou Grammy oceněné rockové kapely Kings of Leon.

Z pohledu Česka, coby pivní velmoci, je asi nejzajímavější náklad v podobě třiceti kilogramů chmele, z něhož pivovar Samuel Adams uvaří pivo, jehož chuť se podle SpaceX „bude vymykat tomuto světu“. Pivovar za to projektu Inspiration4 věnoval sto tisíc dolarů. Vyrobené pivo a další na orbit vynesené předměty po skončení mise půjdou do dražby, v níž získané peníze poputují na účet memphiské nemocnice.