„Model, v němž dnes děti učíme pár předmětů, je passé – to, co by potřebovaly do budoucna, je zaměřit se na metaschopnosti učit se a přizpůsobovat se,“ říká technický ředitel Avastu a odborník na umělou inteligenci Michal Pěchouček.

Odpovídá tím na otázku, jak připravit nadcházející generaci na svět zítřka, kterou dostal na včerejší konferenci Forbes Next Big Thing. „Stejně tak je ale nutné stabilizovat jejich hodnotový rámec,“ dodává s tím, že v dnešním „rozstřeleném světě“ považuje nestabilitu hodnot za jeden z ústředních problémů.

Vedle metaschopností a hodnotového rámce však bude do budoucna zapotřebí i znalost exaktní vědy. „Dnešní relativizace významu matematiky je obrovská chyba a škoda,“ domnívá se Pěchouček, podle kterého by se mělo změnit i chápání toho, co vlastně znamená „chodit do školy“.

Model, kdy člověk dlouhá léta chodí do školy a pak už jen pracuje, je podle Pěchoučka přežitý. Vzdělání budoucnosti by mělo ve světě, který na člověka neustále hrne nové informace a výzvy, fungovat neustále: člověk by měl chvíli studovat, pak pracovat, pak znovu studovat a pak zase pracovat.

„Univerzity by se měly soustředit na lidi, kterým je čtyřicet let a více,“ pokračuje Pěchouček. „Jestli chce společnost fungovat, musí tahat lidi zpátky do školy.“

Zmiňuje také, že jedním z primárních požadavků HR budoucnosti bude schopnost empatie. „A to nejen vůči lidem, ale také strojům,“ dodává. Hovoří o tom, že děti dnes nechápou, jak algoritmy ovlivňují jejich volby na internetu, a přitom je to tak zásadní bod toho, co se kolem nich děje, že by se takové věci měly učit právě ve škole.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Celé to úzce souvisí se slovy Ondřeje Bajgara, který se věnuje výzkumu bezpečnosti umělé inteligence v oxfordském Institutu budoucnosti lidstva. „Musíme přijmout realitu exponenciálního růstu a připravit se na něj,“ sdělil ke stejnému tématu.

„Mnohdy se stačí selským rozumem zamyslet, jak a kde bychom se mohli zodpovědným přístupem účastnit světa kolem nás a aktivně vyhledávat příležitosti. Možná přitom budete první, protože tak adresujete problémy, které zde ještě před několika lety nebyly,“ konstatoval Bajgar.

Konference Forbes Next Big Thing se včera stala tavícím kotlem obdobných výhledů do budoucna, k nimž měli krom univerzitních odborníků co říci i profesionálové ze světa byznysu – kupříkladu Dušan Zábrodský z fondu Rockaway hovořil o ohromujícím potenciálu onlinových potravinových supermarketů.

Jeho kolega Viktor Fischer zase v rozhovoru s Václavem Dejčmarem z RSJ Group a Martinem Stránským z Bit.plus adresoval budoucnost blockchainu a kryptoměn.

„Pozornost se evakuuje z fyzického do digitálního světa,“ řekl k tomu Dejčmar. „A kam se bude přesouvat pozornost, tam se bude tvořit hodnota.“