Vychází podzimní Forbes NEXT a kromě technologií, budoucnosti a inovací je taky plný kosmických dálek. Jak Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson privatizují vesmír? Kdo budou první Češi na Měsíci? A jaké to je mít v kolonce povolání napsané kosmický architekt?
I tohle jsou příběhy, které najdete najdete v podzimním Forbesu NEXT. K tomu navíc nejlepší startupy Česka, novinky ze světa elektromobility, reportáž o tom, jak se dá těžit bitcoin v uhelném dole nebo roboty všeho druhu, které skáčou parkour i operují lidská břicha.
Nový Forbes NEXT je tady a ukáže vám budoucnost.
– Jsme zde zemí spjatí. Rozhovor astrofyzika Jiřího Grygara s jeho synem Lukášem. Grygar starší se narodil v roce, kdy proběhly první raketové zkoušky budoucí Jet Propulsion Laboratory. Letos mohl sledovat, jak další sonda tamní výroby dosedá na Mars.
Ve velkém bilančním rozhovoru vědec mluví nejenom o tom, co mají společného vesmírný výzkum a Jan Neruda, ale i jak se Češi významně podíleli na vzniku nejrozsáhlejší světové observatoře na detekci kosmického záření.
– Byznys na Marsu. Dobývání vesmíru nabralo nový dech. Stojí za tím miliardářské hvězdné války i čistý kalkul. Ve vesmíru totiž poletují triliony dolarů. Jak o ně bojují Jeff Bezos s Elonem Muskem a co bude z plánů do pěti let kolonizovat Mars?
– Češi na Měsíci. Poslední člověk, který kráčel po Měsíci, byl Eugene Cernan, americký astronaut českého původu. Po půlstoletí se znovu chystá pilotovaná lunární mise – a opět ponese českou stopu. NASA si ke spolupráci přizvala pražskou společnost Advacam, která svými detektory záření pomůže chránit astronauty i elektroniku. První česká firma tak přistane na Měsíci.
– Povolání? Vesmírný architekt. Rozhovor s Ondřejem Doule, člověkem, který má job budoucnosti: Navrhoval simulátory pobytu ve vesmíru, základny na Marsu nebo hotel na oběžné dráze. Teď staví pro NASA lunární stanici Gateway, orbitální pevnost, která umožní mezipřistání mezi Měsícem a Zemí.
– Krypto z uhelného dolu. Bitcoin je žrout elektřiny, který ročně přitopí zemské atmosféře čtyřiceti miliony tun oxidu uhličitého. V reportáži z Ameriky ale uvidíte, jak se dá krypto těžit ekologicky. A vydělat na tom hromady peněz. Bitcoin tam těží na starých uhelných haldách, ale i z nárazových přebytků energie z větru a slunce.
– Kdo bude další jednorožec. V novém Forbesu NEXT jsme se podívali taky na to, kdo jsou nejlepší startupisti Česka, jak se dostali na vrchol českého byznysu a kdo je z jejich trůnu možná za pár let vyšoupne. A taky co správný startupista nutně potřebuje k životu.
– Roboti vpřed. Na výšku 1,5 metru, 89 kilo, 28 kloubů, k tomu nejkompaktnější pohyblivá hydraulika na světě a vnitřnosti 3D tištěné z odlehčených kosmických materiálů. Tak vypadá robot, který skáče a metá salta. Máme ho v novém Nextu stejně jako robůtka, který dokáže nahradit chirurga a odoperuje vám břišní kýlu.
– Nabíječ z budoucnosti. Kdyby Marty McFly v trilogii Návrat do budoucnosti necestoval v čase v DeLoreanu DMC-12, klidně by mohl sedět za volantem Hyundai Ioniq 5. Tak futuristická je tahle korejská sázka na elektromobilitu. Nakonec ale za ten volant místo Martyho sedl náš kolega Ondřej Kinkor a svoje dojmy pro vás sepsal v autotestu.
– Nerušit, dobíjíme! Jestli chcete jezdit autem, budete v následujících letech potřebovat baterie. Hodně baterií. Z čeho vznikají, jak dlouho nám v autech vydrží a co se s nimi stane, až přestanou sloužit?
– Sejdeme se v metaverzu. Přestěhuje nás tam všechny Mark Zuckerberg, Ralph Lauren už pro tenhle virtuální svět šije virtuální oblečení a vy se v novém vydání Nextu dozvíte, jak s tím vším souvisí nedostatek čipů.
– A k tomu ještě… V novém Nextu toho najdete mnohem víc. S kým nejlevněji a nejdřív vyletíte na oběžnou dráhu a ještě dál? Jak se do vesmíru dostat zadarmo? Proč novou kariéru možná najdete v deepfake videích? Co všechno předpověděl Star Trek? Kde je první průmyslová továrna na maso ze zkumavky? Jak vypadá pouštní město budoucnosti za 400 miliard dolarů? Tak honem ke stánkům.