Saúdská Arábie měla pro ropný průmysl, jehož zástupci se nedávno sjeli do Dauhá na jednání o zmrazení těžby ropy, jeden velmi mrazivý vzkaz: „Království vylučuje jakékoli omezování produkce.“ To znamená, že Arábie v současnosti odmítá podpořit zvýšení ceny ropy nad 40 dolarů za barel. Co ji k tomu vede? „Trhy jsou nestálé,“ argumentuje oficiálně, ať už to znamená cokoli. Saúdští lídři se možná obávají, že nařízení o omezení produkce by nebylo vymahatelné. To stejné však platí i o zmrazení těžby, které přitom podporovali.
Jaké jsou tedy skutečné důvody? První teorie tvrdí, že Saúdská Arábie (SA) chce ceny udržet pod čtyřicetidolarovou hranicí, aby z krátkodobého hlediska rozdrtila americké těžaře a z hlediska dlouhodobého znovu získala vůdčí pozici na trhu. Ali al-Naimi, saúdský ministr pro ropu, dokonce americkým těžařům veřejně vzkázal, že budou zničeni trhem samotným, jelikož jejich cenová politika není adekvátní současné situaci.
Druhá teorie tvrdí, že SA vede totální ekonomickou válku proti americkému hospodářství. „Plán je rozdrtit americkou ekonomiku,“ tvrdí komentátoři. „Saúdi nejdříve zajistili závislost americké ekonomiky na nízkých cenách ropy, které pak několik let udržovali, aby si na ně ekonomika zvykla a smířila se s tím, že takové ceny prostě potřebuje. Brzy přijde na řadu druhá část plánu, a sice rapidní omezení výroby.“
Čtěte také: 9 nejkrásnějších benzinek světa. Patří mezi ně i jedna, kterou navrhovali Češi
To zajistí zvyšování cen tempem, které bude na americký ropný a těžařský průmysl příliš rychlé, takže nebude stíhat obnovovat domácí zásoby. Celé to pak povede k nabourání každého aspektu americké ekonomiky. USA jsou snadným terčem. Ale než Saúdové zmáčknou spoušť, navážou ještě své finance na úvěry, aby si je pojistili, a tím americkému ropnému průmyslu naprosto znemožní obnovu domácí produkce.
Problémem u obou teorií ale je, že USA a SA jsou již dlouho ekonomickými i politickými spojenci. Proč by tedy Saúdové riskovali tím, že přivedou americké těžaře ke krachu nebo dokonce otevřeně vyhlásí americké ekonomice totální válku? Tím se dostáváme ke třetí teorii, a sice že se SA s Amerikou domluvila a společně se snaží co nejvíce snížit ceny ropy, aby tak oslabily Islámský stát (IS) a Rusko.
Saúdi zvýšili produkci ropy, aby dosáhli svého skutečného cíle – poškození ekonomiky Ruska. A udělali to ve spolupráci se svým ochráncem – USA. Jako náhradu za ztráty Američané Saúdům poskytují zbraně a vojenskou ochranu před Íránem. Rusko se brzy vzdá, uklidní situaci na Ukrajině a dohodne se s USA.
Čtěte také: Musk představuje třetí Teslu. Pomalejší, menší, ale levnou
Saúdi se o americké těžaře v tuhle chvíli nezajímají. O co jim naopak jde je schopnost Ruska a Íránu financovat disidentské skupiny, které ohrožují saúdský režim. Udržování nízkých cen ropy Americe prospívá a víceméně zabraňuje Rusku a Íránu financovat disidentské skupiny, tedy alespoň dost na to, aby tyto skupiny nemohly zvítězit. Saúdská královská rodina se prostě nesmíří s představou ztráty moci a jediný způsob, jak této ztrátě zabránit, je udržovat ceny ropy nízko.
Uměle vyvolané pumpování ropy na trh má její cenu snížit natolik, že IS i Putinovi dojdou peníze na jejich dobrodružné výpravy. Není žádná náhoda, že ceny začaly padat, zrovna když Putin napadl Ukrajinu. Tato strategie ale nemusí fungovat a Saúdům se může zle vymstít. Nízké ceny ropy totiž pro SA představují mnohem větší problém než pro Rusko. Export ropy přispívá do ruského rozpočtu 40 procenty, u Saúdů se však jedná o zhruba 95 procent. Ruskému ropnému průmyslu se navíc daří dobře a při produkci 10,9 milionů barelů denně si vede nejlépe od dob Sovětského svazu.
Přestože důvody pro jednání SA zůstávají nejasné, o jednom není pochyb – trh s ropou zůstane nestálý. A obchodníci i investoři tak před sebou budou mít i nadále těžkou volbu, na kterou stranu si vsadit.