Odejít z práce není jednoduché, ať jsou okolnosti jakékoliv. Spálit mosty a dát výpověď impulzivně a lehkomyslně dokáže každý, ale jak odejít elegantně a chytře? LinkedIn se zeptal osmi úspěšných osobností a tady jsou jejich tipy. Třeba ten od miliardáře Richarda Bransona.
On a další radí, jak neudělat chybu, zachovat si reputaci a nechat si otevřené dveře do budoucna.
Suze Orman: „Věřte svým instinktům.“
„Když vám něco uvnitř říká, že byste se měli posunout, tak to udělejte,“ píše finanční expertka Suze Orman, která na základě takového pocitu po 13 letech a 638 epizodách ukončila svou show na zpravodajské stanici CNBC. „Asi před rokem se něco začalo měnit. Jednou ráno jsem vstala a věděla jsem, že je čas přestat s The Suze Orman Show,“ vysvětluje své rozhodnutí. „Mé srdce vědělo, že je čas jít.“
Orman navíc poukazuje na to, že když rozhodnutí vzejde od vás, budete mít výhodu. „Upřímně, když budete v práci pokračovat a zůstanete ze špatných důvodů, stejně po nějaké době výpověď dáte a váš odchod pak nebude podle vašich představ a podmínek. Když ale sami rozpoznáte, že se potřebujete posunout, a tuto změnu iniciujete, odejdete bez lítosti nebo hořkosti,“ svěřuje se.
Richard Branson: „Nepalte mosty, postavte je.“
Zaměstnanci britského konglomerátu Virgin Group odcházejí podle jeho zakladatele Richarda Bransona především za svými vlastními podnikatelskými sny a snahami. „Všichni od nás odešli s elegancí, popřáli jsme si všechno nejlepší a zůstali jsme přátelé. Nikdy nevíte, kdy budete mít možnost v budoucnu spolupracovat,“ říká Branson.
Čtěte také: Je vám nad 40? Víc než tři dny práce týdně škodí vašemu mozku
Jeho rada zní: Vysvětlete, jaký je důvod vašeho odchodu, sdílejte svou vizi pro budoucnost a ukažte, že chcete zůstat v kontaktu. Podle Bransona je velmi důležité pečovat o vztahy, které jste si během práce vybudovali. „Raději dvakrát přemýšlejte, než spálíte mosty. Naopak je postavte!“
Robert Herjavec: „Odejít z práce neznamená, že jste zklamali.“
Investor a tvář pořadu Shark Tank upozorňuje na to, že odejít z práce neznamená, že jste něco ztratili. „Je to jednoduše jen změna směru,“ vysvětluje své stanovisko a nesouhlasí s tím, že spousta lidí vidí odchod z práce jako selhání. „Říkejte tomu, jak chcete, ale na opuštění nějaké strategie nebo práce by se nemělo dívat jako na selhání. Nemůžete vyhrát ve všem, co děláte,“ píše Herjavec na LinkedIn.
Podle něj je podstatné najít to, v čem jste dobří. „A to objevíte právě tak, že opustíte svou stávající pozici. Je to jednoduše štěstí v neštěstí, příležitost dostat se k něčemu lepšímu,“ říká Herjavec.
J. T. O’Donell: „Nikdy nepřijměte protinabídku, ať je jakkoliv lákavá.“
Může se stát, že budete chtít odejít z práce, ale šéf vás bude prosit, ať zůstanete, a nabídne vám úžasné příležitosti, výhody a více peněz. V této situaci byste ale podle J. T. O’Donell, výkonné ředitelky webové stránky Careeralism, neměli zůstat.
Proč? Když protinabídku přijmete a zůstanete, je tady velká šance, že už vám nebudou důvěřovat a vaše obliba klesne, protože jste se nechali prosit. Je také dost pravděpodobné, že obnovené nadšení velmi rychle opadne a pravděpodobně stejně odejdete, jen o něco později. Navíc nespálíte jen jeden most, ale dva – jeden k vašemu zaměstnavateli a druhý ke společnosti, kterou jste odmítli.
„Když už jste se rozhodli odejít, tak neváhejte. Ukažte dobrý charakter tím, že si budete za svým rozhodnutím stát a že vám nejde jen o peníze,“ říká J. T. O’Donell a radí, jakými slovy protinabídku odmítnout: „Vaší nabídky si velmi vážím, ale musím odejít, protože chci zkusit něco nového. Je možné, že se mi v nové práci nebude líbit, a v tom případě vás budu kontaktovat. Přiznám se, že jsem udělal/a velkou chybu a zeptám se, co můžu udělat, abych u vás znovu dostal/a práci. A pokud se mi bude v nové práci líbit, rád/a bych s vámi zůstal/a v kontaktu. Doufám totiž, že se naučím nové věci, které mě připraví pro lepší příležitosti. Rád/a bych třeba jeden den přišel/přišla zpátky a přinesl/a do této společnosti mnohem více.“
Maynard Webb: „Nenechte si namluvit, že jste neloajální.“
Maynarda Webba vyhodili pouze jednou v životě, a to když mu bylo 13 a uklízel záchody v Mr. Donut. I tato zkušenost mu však uvízla v paměti a naučila ho, jak odejít z práce s elegancí a za vlastních podmínek.
Předseda společnosti Yahoo dává tři tipy:
1. Nemyslete jen na budoucnost a soustřeďte se i na přítomnost. Postarejte se o hladký přechod ze staré do nové práce. „Dejte každému dostatek času, aby se na váš odchod připravil, a oznamte, že odcházíte, například tři až čtyři týdny předem,“ radí Webb.
2. Chovejte se vlídně a profesionálně. Lidé mají dlouhou paměť a nikdy nemůžete vědět, kam až se můžou reference na vás dostat.
3. Nenechejte nikoho, aby vám dal pocit, že jste neloajální. „Pokud vám vaše společnost dává pocit viny, protože odcházíte, je to jen další důvod, proč byste tam neměli zůstávat,“ říká Webb a dodává: „Dávejte si na práci záležet i poslední týdny a mějte dobrý pocit, že odcházíte.“
Adena Friedman: „Pamatujte si, že svět je malý.“
„Když budete odcházet z vaší dosavadní práce, udělejte maximum, abyste se rozloučili v dobrém,“ radí prezidentka americké burzovní skupiny Nasdaq. „Nikdy totiž nevíte, kdy budete s těmito lidmi znovu pracovat, můžou být vašimi klienty nebo vy jejich,“ upozorňuje.
Čtěte také: Práce odkudkoli a kdykoli. Firmy v Česku dávají králíkárnám sbohem
Adena Friedman opustila Nasdaq v roce 2011 kvůli nové a zajímavé příležitosti, nakonec se však vrátila zpátky „domů“, jak sama Nasdaq nazývá. „Je možné se vrátit, ale každý musí rozumět, proč jste odešli. Ukažte, že vám záleží na dobrých vztazích a že máte o společnost starost.“ Friedman je další z těch, co vyznávají rčení a (ne)spálených mostech.
James Altucher: „Hodně je někdy příliš.“
„Neodešel jsem,“ píše podnikatel. „Bylo to mnohem horší.“ Altucher byl v půlce nudného meetingu, když se omluvil a odešel na toaletu. „Rozloučil jsem se s recepční, nevzal jsem si kabát, tašku ani žádné knihy. Moje jméno je možná ještě pořád na dveřích. Zavolal jsem si výtah, sjel 49 pater dolů a šel jsem na nádraží Grand Central, kde jsem nasedl na vlak 100 kilometrů na sever. Nikdy jsem se už do práce nevrátil.“
I když to není zrovna klasický a slušný způsob, jak dát výpověď, někdy je toho podle Altuchera jednoduše dost. Sám přiznává, že jeho odchod nepatří mezi ty etické, na druhou stranu však vůbec nelituje, že opustil práci, která ho nenaplňovala. „Nejdůležitější věc je najít opravdový smysl vašeho života, a ne jen nějaký prostředek k finančnímu cíli nebo potěšení.“
Robert Nardelli: „Myslete na lidi, které necháváte za sebou.“
Opustit General Electric bylo pro Roberta Nardelliho, bývalého výkonného ředitele GE Transportation a GE Power Systems, těžké rozhodnutí. Především dbal na to, aby byl v době, kdy z práce odcházel, ke svému okolí ohleduplný a choval se podle těchto tří bodů:
1. Neutíkejte. „Nedělejte rozhodnutí, kterých byste mohli později litovat, jen proto, že jste momentálně frustrovaní nebo nespokojení.“
2. Jděte za prací, která je lepší než ta, již opouštíte. „Pokud máte ten luxus, že pracujete pro přední podnik skvělé značky a pro zkušené lídry, nebuďte ukvapení s odcházením jen tak k někomu.“
3. Mějte jasno v tom, co hledáte. Podle Nardelliho byste se měli ptát: „Chci pracovat v úplně jiném odvětví? Chci jinou funkci? Preferuji konkrétní město nebo zemi?“ Měli byste také porovnat potenciál ve vaší současné společnosti s tím, čeho byste mohli dosáhnout na novém místě.
„Až se rozhodnete odejít, tak to udělejte okamžitě a nikdy nezapomeňte na lidi, které necháváte za sebou,“ upozorňuje Nardelli. „Nikdy nevíte, kdy je zase uvidíte!“