Bude to nejpohádkovější místo v Číně a otvírá za měsíc. Lístky na slavnostní otevření už ale neseženete, protože je to jako s hokejem – zájemci vstupenky vykoupili během několika hodin po zahájení prodeje. Řeč je o novém Disneylandu. Zábavní areál společnosti Walta Disneyho v Šanghaji bude třetí v Asii, šestý na světě a rostl pět let. Jeho výstavba na rozloze necelé čtyři kilometry čtvereční stála 5,5 miliardy dolarů.
Obchodní příležitost je to ovšem mimořádná. Disneyho společnost prahla po zábavním parku v pevninské Číně od 90. let, a když v roce 2011 začala konečně stavět, pojala areál velkoryse, takže dosavadní asijské Disneylandy v Tokiu a v Hongkongu vedle něj vypadají jako trpaslíci. Není divu. Parkem má projít až 17 milionů lidí ročně a Američané doufají, že sem přilákají 330 milionů Číňanů, kteří žijí v dojezdové vzdálenosti do tří hodin od Šanghaje.
Proto taky není atrakce určena jen těm nejmenším, i když myšák Mickey nebo medvídek Pú samozřejmě nesmějí chybět. Ovšem jeden z šesti areálů – Zátoka pokladů – je vyhrazen Pirátům z Karibiku. Výdělečná série zaznamenala v Asii mimořádný kasovní úspěch, a tak tu návštěvníci najdou dvě pirátské lodi, oblíbené hrdiny i dobrodružnou cestu za potopeným pokladem.
Čtěte také: Barbie už není nejprodávanější, teď je hitem ledová královna od Disneyho
V šanghajském parku bude zábavní sál s 1200 místy pro představení v broadwayském stylu a už se tu chystá světová premiéra Lvího krále v čínštině.
Země zítřka Tomorrowland zase cílí na vzrostlejší publikum zaměřením na Hvězdné války, fanoušci se tu setkají s hrdiny ze světlé i temné strany Síly. Mimořádně očekávanou atrakcí areálu je jízda na světelném motocyklu z přelomového, byť mezitím zastaralého snímku Tron. Podle prvních snímků to bude fakt jízda.
Nebyl by to ovšem Disneyland bez pohádkového zámku v Kouzelném království. Ten šanghajský bude nejvyšší a největší ze všech, s šedesátimetrovou věží a všemi princeznami z filmů studia Walta Disneyho. Večer tu budou probíhat opulentní ohňostroje, videoprojekce a laserové show.
Areály Kouzelného království, které jako by se svými kýčovitými zámky, malebnými domečky a půvabnými krajinkami vypadly z animovaných Disneyho filmů, jsou nejnavštěvovanějšími tematickými zábavními parky světa. Jen v roce 2014 přilákaly podle odhadů 19,3 milionu lidí.
Společnost Walta Disneyho park provozuje společně s konsorciem čínských státních firem Shanghai Shendi Group a spojí v něm prý americkou filmovou kulturu s tou čínskou. Propagace čínské kultury byla ostatně podmínkou, bez níž by se výkladní skříň americké popkultury vůbec nezačala stavět.
„Stavíme tu v Šanghaji něco jedinečného, co ukazuje nejen to nejlepší z Disneyho světa, ale oslavuje i neuvěřitelně bohaté čínské kulturní dědictví,“ nechal se slyšet Robert Iger, generální ředitel společnosti Walta Disneyho. Park vychází místní mentalitě vstříc i v dalších věcech – jeden areál je plný zahrad a míst k odpočinku, protože trávit čas s rodinou v Číně znamená i se všemi starými členy rodiny. Právě v tomto areálu najdou návštěvníci i postavy z čínského horoskopu, ovšem ve stylu studií Disney a Pixar.
Čtěte také: Jak selhávají úspěšní. Rowlingová i Disney byli na dně, ale dosáhli hvězd
Čínské fascinaci dinosaury zase odpovídá Dobrodružný ostrov, kde se svezete na raftu, zatímco po vás budou chňapat rozpohybovaní pravěcí ještěři vzhledu přerostlých krokodýlů.
Celodenní lístek bude v sezoně, do níž patří první dva týdny po otevření, víkendy a oba prázdninové měsíce, stát v přepočtu zhruba 1800 korun, po zbytek roku v přepočtu něco přes 1300 korun, což je asi o pětinu míň než v Hongkongu. V pařížském Disneylandu stojí lístek pro dospělého od 1200 do 2600 korun.
Iger vnímá šanghajský park jako Disneyho největší obchodní příležitost od 60. let, kdy studio koupilo pozemky na Floridě. „Šanghajský Disneyland zřejmě vyvolá mimořádnou poptávku. Souvisí to s touhou po zábavě pro celou rodinu i s rostoucí kupní silou čínských spotřebitelů,“ vysvětluje analytik Li Ťin. Výnosy odhaduje až na 40 miliard jüanů ročně, v přepočtu asi 144 miliard korun.
Ozývá se už i varování, že dva hotely areálu – Toy Story Hotel, v němž ožívá svět Příběhu hraček, a Shanghai Disneyland Hotel – nebudou stačit poptávce, na první dva týdny provozu Disneylandu jsou už ostatně beznadějně vyprodány.
První Disneyland byl otevřen v roce 1955 v Kalifornii a vyvolal senzaci. Další vznikly na Floridě, v Paříži a v Tokiu. Poslední dosavadní Disneyland se otevřel půl století po tom prvním, a to v Hongkongu. Parky, které převádějí do reality fantastické světy z filmů studia, vynesly Disneyho společnosti jen loni kolem 16 miliard dolarů.
A pro Čínu neztrácí Disney své kouzlo. V Šanghaji stojí i největší Disney obchod světa a loni v květnu musel zavřít už hodinu po otevření – davy fanoušků, které na otevření několik hodin čekaly, jej zkrátka totálně ucpaly.