Těžební pooly na ether, které jsou momentálně zodpovědné za čtvrtinu celkového hashovacího výkonu sítě, ukončí kvůli zákazu kryptoměnových transakcí na území kontinentální Číny svoji činnost.
SparkPool a BeePool, druhý a čtvrtý největší těžební pool na ethereum, oznámily konec těžby v souvislosti se současnou čínskou regulatorní politikou. BeePool skončí až 15. října těsně před půlnocí, stačil již ale úplně zastavit registrace nových uživatelů.
SparkPool zastavil registrace nových uživatelů již v pátek 24. září, k úplnému uzavření poolu dojde k poslednímu dni měsíce, tedy zítra.
Těžba (mining) stále představuje nejpopulárnější způsob dosahování konsensu na veřejných blockchainech. Je založená na takzvaném důkazu prací (proof-of-work), který reprezentuje vynaloženou námahu těžaře, ucházejícího se o právo validovat blok s transakcemi.
Vklad minera je učiněn mimo samotnou síť, a to ve formě spálené elektrické energie. Nelze jej tedy později vrátit ani znovu použít a tím vynaložené náklady snížit. V okamžiku, kdy definitivně dojde k přechodu Etherea na nový konsensus založený na proof of stake (validátoři uzamknou svoji kryptoměnu v síti za účelem potvrzování bloků), stane se nicméně těžba etherea bezpředmětnou.
Jak jsme si mohli všimnout u jarního čínského zátahu na bitcoinové těžaře, ztracená hashovací kapacita sítě začala být poměrně rychle nahrazována novými hráči a postupným přesunem čínských těžařů do zahraničí. Dnes je zhruba na osmdesáti procentech původně ztraceného výkonu.
Druhou neznámou v rovnici je množství těžebních farem, které sice v rámci uvedených poolů těžily v Číně kvůli nízkým poplatkům, ale ve skutečnosti sídlí mimo Čínu.
Jisté je zatím jen jedno: po jarním zátahu na bitcoinové těžaře, převážně z regionů S‘-čchuan a Jün-nan s velkým množstvím sezonní levné vodní energie, došlo také na druhou nejpopulárnější kryptoměnu. Jak v pondělí upozornila čínská média, úřady Vnitřního Mongolska, respektive místní pobočka čínské Národní vývojové a reformní komise, na základě předchozího udání čerstvě zabavila deset tisíc těžebních rigů.
Těžaři etherea zde byli zodpovědní za spotřebu asi 1100 kilowatthodin elektřiny. Celkem podle oficiálních vládních dat úřady zastavily v regionu již pětačtyřicet těžebních operací a ušetřily tak zemi údajně ročně 6,58 miliardy kilowatthodin.