Za jak dlouho se člověk stane legendou? Usain Bolt se na olympijských hrách v Riu stal definitivně nejlepším sprinterem všech dob, tři zlaté na třech olympiádách po sobě nikdy žádný atlet nezískal. Pokud budeme započítávat i všechna soutěžní kola před samotnými finále, mezi legendy tento Jamajčan vstoupil za 325 sekund, neboli necelých 5,5 minuty. To znamená, že jedno zlato získal každých 36 sekund.
Mimo lámání rekordů na běžecké trati se Bolt tvoří v posledních letech rekordy i v oblasti platu. 32,5 milionu dolarů, které za posledních 12 měsíců vydělal za účast, na prize money za umístění i od sponzorů je přibližně desetkrát tolik, co vydělávají další věhlasní atleti, třeba britský vytrvalec Mo Farah nebo desetibojařský světový rekordman Ashton Eaton.
Bolt je prostě kategorie sama pro sebe. Na trati i mimo ni.
Bolt vlétl na scénu jako blesk (jak ostatně jeho jméno naznačuje) v roce 2008 na olympiádě v Pekingu, kde stanovil nové světové rekordy na 100 i 200metrové trati, plus dovedl jamajskou štafetu 4×100 metrů ke zlatu v dalším rekordním čase. V té době byli Boltovými sponzory pouze Puma a jamajský mobilní operátor Digicel. To se ale po jeho historickém úspěchu rychle změnilo.
Čtěte také: Čech, Jágr a ti další. Kdo jsou nejlépe placení čeští sportovci
Gatorade, Hublot a Virgin Media po nejrychlejším muži světa skočily, aby propagoval jejich zboží. Visa s ním podepsala smlouvu a využívala jeho jména převážně v Evropě, kde je atletika výrazně populárnější než v USA. Ačkoliv Visa už mezi Jamajčanovy sponzory nyní nepatří, Boltovo aktuální portfolio čítá 10 globálních partnerů s kontrakty od 1 do 4 milionů dolarů. Navíc má sedm regionálních partnerů a dokonce i vlastní postavu v herní sérii Temple Run, která má přes více než miliardu stažení.
Bolt měl letos velmi rušný rok i mimo běžeckou dráhu. Na začátku roku podepsal smlouvu s japonskými aerolinkami All Nippon Airways a australskou telekomunikační společností Optus. K tomu se stal tváří společnosti Enertor vyrábějící vložky do bot, u níž mu smlouva garantuje majetkový podíl ve firmě. Svou vlastní společnost Champion Shave zaměřenou na holicí strojky odhalil týden před zahajovacím ceremoniálem her.
Největším Boltovým podporovatelem zůstává s rozdílem třídy a osmimístnými částkami na smlouvách Puma. Německý výrobce sportovní obuvi obnovil svůj kontrakt s Boltem od Pekingu už několikrát; poslední prodloužení vyprší v roce 2025, tedy dlouho poté, co Bolt pověsí tretry na hřebík. Současný kontrakt s Pumou vynáší Boltovi více než 10 milionů dolarů ročně, navrch bonusy za rekordy a medaile na velkých akcích.
Smlouva s Pumou pomohla Boltovi navýšit jeho mimosportovní příjmy na odhadovaných 30 milionů za posledních 12 měsíců a zajistit mu 32. místo v žebříčku nejlépe placených sportovců na světě.
Čtěte také: Od 150 Kčs po 11 milionů dolarů. Jak se Jágr stal nejlépe placeným hokejistou
Bolt v tomto srovnání nechal ostatní atletické hvězdy už dávno daleko za sebou. Nyní v reklamních příjmech konkuruje globálním ikonám jako Cristiano Ronaldo, LeBron James, Roger Federer či Lionel Messi. Pro sponzory je prakticky dokonalým – drží se stále na špici globálně uznávaného sportu a mimo dráhu povětšinou nezadává příčinu k žádným kontroverzím a kauzám (pokud pomineme jeho aktuální vyvádění na party v Riu).
V atletice se na cenách rozděluje relativně málo peněz. Mistrovství světa konané každé dva roky nabízí za zlatou medaili odměnu 60 tisíc dolarů (Bolt jich má 11 včetně štafet), zatímco výhra v závodě Diamantové ligy přinese atletovi „pouhých“ 10 tisíc. Ale Boltova ohromná síla osobnosti a rychlost blesku z něj činí hvězdnou atrakci kdekoli na světě, třeba i v Ostravě, kam tak rád jezdí na mítink Zlatá tretra. Ročně obvykle absolvuje až osm závodů, kde jen za účast obdrží třeba i 400 tisíc dolarů. A to jsou dobře investované peníze.
„S Boltem klidně dokážete zaplnit Stade de France,“ říká ředitel sportovních mítinků Laurent Boquillet o pařížském stadionu s kapacitou přes 80 tisíc míst. Před třemi lety tam Boltovi za účast na mítinku Diamantové ligy poslali 300 tisíc dolarů a podobně je placen také v Česku. Bolt si za poslední rok na odměnách za účast či umístění vydělal odhadem 2,5 milionu dolarů.
Rozdíl v příjmech mezi Boltem a ostatními atlety překonává cokoli, co jsme kdy ve sportu měli možnost vidět. V první dekádě třetího tisíciletí dominoval golfu Tiger Woods, turnaje s jeho účastí generovaly výrazně vyšší sledovanost v televizi a také obecně znamenaly vyšší účast hráčů. Jeho roční výdělky dosáhly maxima 125 milionů dolarů, ale i to bylo skoro třikrát tolik, co vydělával druhý v pořadí Phil Mickelson.
Floyd Mayweather dominoval boxerskému ringu a jeho rekordní rok 2015 mu přinesl 300 milionů dolarů, což bylo dvakrát tolik, co jeho rivalovi Mannymu Pacquiaovi. Basketbalový mág Michael Jordan v roce 1997 vydělal 78 milionů dolarů, třikrát víc než Shaquille O’Neal.
A co čeká na zlatého muže běžecké dráhy dál? V den závěrečného ceremoniálu olympiády v Riu bylo Boltovi třicet, takže ví, že toto byla jeho poslední olympiáda. Do běžeckého důchodu se chystá po mistrovství světa v atletice 2017 v Londýně. Organizátoři pak budou zajisté postrádat jeho osobnost, charisma, stejně tak očekávání a vzrušení, které jeho účast na akcích přinášela. Takže si ho užívejte, dokud to ještě jde. Další fenomén typu Usaina Bolta už možná nikdy neuvidíme.